Drgawki gorączkowe u dziecka – czyli to NIE padaczka

Przeżycie drgawek gorączkowych jest jednym z silniejszych i bardziej dramatycznych przeżyć, jakie mogą spotkać rodzica. A do tego bardzo niebezpiecznym, jeśli nie mamy wiedzy, jak należy się zachować, gdy problem dotknie nasze dziecko. Dlatego poniższe informacje powinien przyswoić sobie każdy, kto choćby przez chwilę w ciągu dnia przebywa sam z dzieckiem.

Czym są drgawki gorączkowe?

sick-babyDrgawki gorączkowe to drgawki występujące u dzieci, spowodowane nagłym wzrostem temperatury (podniesieniem się temperatury w krótkim czasie) lub w sytuacji, gdy temperatura szybko spada. Często występują, gdy dochodzi do infekcji górnych dróg oddechowych. Stopień nasilenia drgawek nie ma związku z temperaturą. Słabe drgawki mogą występować przy temperaturze 40 stopni a mocne przy 38 stopni.

Wyróżnia się drgawki gorączkowe proste lub złożone. Pierwsze występują najczęściej i dotyczą całego ciała dziecka. Mogą trwać od kilku sekund do 15 minut. Ustępują samoistnie. Najczęściej jeden napad pojawia się raz w przeciągu 24 godzin.

Drgawki gorączkowe złożone trwają ponad kwadrans, poza tym występują częściej niż kilka razy na dobę i mogą się ograniczać do poszczególnych partii ciała dziecka, na przykład tylko jednej jego strony.

Jak poznać, że dziecko ma drgawki gorączkowe?

To, jak wygląda dziecko w drgawkach gorączkowych, może przerazić. Jednak warto zachować zimną krew i uświadomić sobie, że sytuacja nie jest aż tak groźna na jaką wygląda. Nie jest to atak padaczki, choć może właśnie tak wyglądać.

Dziecko ma wysoką temperaturę. Jego oczy „skręcają na boki lub ku górze”, dlatego widać same białkówki. Ciało dziecka się trzęsie. Poruszają się ramiona, nogi, tułów. Mięśnie się napinają, prężą. Twarz zastyga, oczy są bez wyrazu, twarz bez mimiki. Dziecko może stracić świadomość, mimo że oczy pozostają otwarte. Dziecko w trakcie napadu drgawek traci kontakt z rzeczywistością. Nie reaguje na słowa ani dotyk.

Może dojść do zadławienia językiem, czego skutkiem będą duszności, sinienie całej twarzy, bezdech. Wszystkim tym objawom może towarzyszyć katar, biegunka a nawet wymioty.

To, co się dzieje podczas drgawek gorączkowych może wywołać ogromny lęk u rodziców. Warto jednak podkreślić, że drgawki nie powodują żadnych uszkodzeń mózgu, późniejszych problemów, upośledzeń w nauce. Ich wystąpienie nie ma wpływu na rozwój dziecka. Pojawienie się drgawek gorączkowych nie oznacza, że dziecko ma poważną chorobę układu nerwowego. Powikłaniem po drgawkach może być jedynie zwiększone ryzyko pojawienia się drgawek w przyszłości (lekarze szacują, że jeśli dziecko jest młodsze niż rok, prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnego napadu drgawek wynosi 50%; jeśli dziecko jest starsze niż rok, prawdopodobieństwo wystąpienie kolejnego napadu wynosi 1/3).

Kiedy mogą pojawić się drgawki gorączkowe?

Na drgawki gorączkowe najbardziej narażone są dzieci od 6 miesiąca życia do 5 roku życia. W pozostałych grupach wiekowych występują bardzo rzadko. Drgawki pojawiają się u 3% dzieci między 6 miesiącem a 5 rokiem życia. Bardziej podatne są na nie dzieci, w których rodzinach (u rodziców, rodzeństwa) występował ten problem. Średnio napady drgawek występują dwa razy w życiu u tego samego dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. iza iza

  Dziękuję, że poruszyliście ten temat. Przeżyłam to z moim synkiem… W wieku 3 miesięcy, przy temp 38 st C, powód urosepsa… W ciągu 1 dnia 3 napady. Koszmar! Na szczęście się już nie powtórzył.

 2. Ula Ula

  dobrze, że poruszacie tutaj takie tematy, b. dobrze

 3. Ala Ala

  Dobrze, że publikujecie tutaj takie artykuly!

 4. Karla Karla

  Nie sugerowałabym, że drgawki gorączkowe to nie padaczka dlatego, że nie jesteśmy lekarzami i nie możemy tego wiedzieć na pewno. Proponowałabym nie lekceważyć takich objawów i zgłosić się do lekarza.

 5. Mamapediatra.blog.pl Mamapediatra.blog.pl

  Bardzo ważny temat. Poruszyłas go rownież u siebie. Koszmar dla rodzica. Warto wiedzieć jak pomoc :)

 6. Kasia Kasia

  Bardzo sie ta wiedza przydaje. Synek mial atak drgawek goraczkowych po szczepieniu, mial wtedy niecaly roczek. Najbardziej przerazajace doswiadczenie w zyciu :) maz byl przekonany ze to padaczka- mi udalo sie jakos zachowac zimna krew tylko dzieki temu ze wczesniej czytalam o tych drgawkach. Polecam przeczytanie artykulu tak „na wszelki wypadek”, i obyscie tej wiedzy nie musialy wykorzystac

 7. Beata Beata

  Taki stres mnie dopadl gdy moja 3 letnia corka przy rozwijajacym sie jak sie potem okazalo zapaleniu pluc doswiadczyla drgawek goraczkowych. Straszny stres i swiadomosc tego ze cos bardzo zlego dzieje sie z dzieckiem ta chwila kiedy nie wiesz przez moment co zrobic… moją reakcją byl telefon na pogotowie gdzie w ciagu 15minut przybylo pogotowie i zabrali nas do szpitala. Kilkadziesiat minut grozy przed przyjazdem karetki i juz w ambulansie kiedy na sygnale jechalismy do szpitala… wszystko dzialo sie tak szybko wystarczyla jedna noc ktora wzmogla we mnie niesamowita czujnosc. Dziecko podczas infekcji bylo zabezpieczone lekami otrzymanymi z przepisu pediatry. A reszta potoczyla sie w szybkim czasie mimo podawanych lekarstw. Teraz po tych dwoch latach ktore minely od tamtego czasu moge spokojnie napisac aby byc czujnym na kazda chorobe. Cieplo pozdrawiam wszystkich rodzicow.

 8. agnieszka agnieszka

  Ja sie tak bałam macierzyństwa, a w zasadzie wlasnie takich momentów, chorób, ze nakupowalam książek i wszystkie przeczytałam w ciagu 9 miesiecy ze 4x. U niespełna jednodniowej corki doszlo do zachłyśnięcia sie slina. Nie oddychała. Dzieki wiedzy z ksiazki ratunek poszedł sprawnie i szybciutko :)
  Jednak warto zajrzeć do ksiazki czy sieci, pod warunkiem, ze sieć i dana strona jest strona wiarygodna, sprawdzona

 9. Dorota Dorota

  Bardzo cenna wiedza, jednak z jedną tezą się nie zgadzam a mianowicie z tym, że drgawki gorączkowe to nie padaczka. Oczywiście w większości przypadków tak nie jest ale nie we wszystkich. Mój syn pierwsze drgawki miał przy gorączce gdy skończył roczek, rok później utrata świadomości zaraz po przebudzeniu- bez drgawek, wtedy skierowano nas do szpitala na diagnozę i po rezonansie magn i eeg okazało się , że to to jednak padaczka. Od tamtej pory drgawki wystąpiły jeszcze ok 3 razy, synek zażywa depakinę. Kontrola u neurologa po pierwszych drgawkach konieczna!

 10. Katarzyna Katarzyna

  Też to przeżyłam z córcia miała 2.5 roku. Nie życzę tego nikomu. Pierwsza myśl dziecko mi umiera na rękach jechaliśmy od razu do szpitala. Córka nie miała żadnej infekcji była zdrowa, obudziła się z gorączka 38.2 od razu podałam jej Paracetamol i zaraz po tym zgasla dosłownie osunela się straciła kontakt z rzeczywistością nie reagowala była wiotka nie było żadnych drgawek ślina ciekla jej z ust, oczy wywrocone do góry. W drodze do szpitala byłam w kontakcie z pogotowiem . Nieprzytomna była około 30 min.! Na pogotowiu odzyskała świadomość i dostala drgawek zaczął działać Paracetamol. Spędziliśmy 4 dni w szpitalu ciągła gorączka dochodzaca do 40 st. To był najgorszy moment mojego życia kiedy widzisz że z twoim dzieckiem dzieje się coś strasznego a ty nie masz pojęcia jak mu pomóc miałam najgorsze myśli. Teraz córką ma 5 lat więcej ataków nie było jestem o nią spokojna. Ale boję się o olejne dziecko bo ma dopiero roczek mam nadzieję że nie będę musiała tego przeżywać ponownie. Pozdrawiam

Zobacz również