Dowód dla dziecka – jak wyrobić, ile to kosztuje? Najnowsze przepisy!

Dowód dla dziecka to dokument, który wyrabiany jest przez rodziców przede wszystkim przed okresem urlopowym. Pozwala bowiem na swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej. Dziecku, zgodnie z prawem, wyrabia się tymczasowy dowód osobisty, tego typu dokument może zostać przypisany nawet kilkutygodniowemu niemowlakowi.

Do czego uprawnia dowód osobisty dziecka?

Dowód osobisty dziecka to dokument potwierdzający jego tożsamość. Uprawnia do podróżowania po ternie Unii Europejskiej i krajach strefy Schengen. Dowód osobisty powinny mieć wyrobione również dzieci powyżej 15 roku życia pracujące w oparciu o umowę o pracę lub mieszkające bez rodzica lub opiekuna prawnego.

Obowiązek ustawowy wyrobienia dowodu dotyczy każdej osoby, która ukończyła 18 rok życia.

Dowód dla dziecka – potrzebna obecność jednego rodzica

Przed 2015 rokiem do złożenia wniosku o dowód osobisty potrzebna była obecność obojga rodziców.

dowód dla dziecka

Obecnie do złożenia wniosku wystarczy obecność jednego rodzica. Jednak uwaga – wniosek składa ten sam rodzic i ten sam odbiera dokument. Nowe przepisy wprowadziły jeszcze jedną zmianę –  w trakcie składania wniosku o dowód musi być obecne dziecko powyżej 5 roku życia. W przypadku młodszych dzieci ich obecność nie jest wymagana.

Wniosek o dowód dla dziecka i zdjęcie

Wniosek o dowód dla dziecka jest prostszy niż przed laty. To dlatego, że nie podajemy w nim informacji o kolorze oczu czy wzroście. Z samego dowodu znika również adres zameldowania. Zrezygnowano z danych, które nie są niezbędne lub można je podawać, kierując się subiektywną opinią.

Do wniosku o dowód osobisty dla dziecka należy dołączyć zdjęcie (zdjęcie kolorowe w formacie 35mm x 45mm). Obecnie ma ono takie same wymogi jak to do paszportu. Powinno być one zrobione nie wcześniej niż pół roku przed złożeniem wniosku.

Poza tym w trakcie składania wniosku niezbędny jest dowód osobisty rodzica. Trzeba go okazać również podczas odbierania dokumentu.

Gdzie złożyć wniosek o dowód dla dziecka?

Obecnie możemy złożyć wniosek o dowód dla dziecka w najbliższym urzędzie miasta, niekoniecznie odpowiadającym miejscu zameldowania. Odbierzemy go w tym samym miejscu. W przypadku składania wniosku przez jednego rodzica gotowy dokument odbiera ta sama osoba.

Ważność dowodu osobistego dziecka

W przypadku dzieci do lat 5-ciu termin ważności dowodu osobistego wynosi 5 lat.

Dzieci powyżej 5 roku otrzymują dowód osobisty ważny przez 10 lat.

Czas oczekiwania na dowód osobisty dziecka

Czas oczekiwania na wydanie dowodu w przypadku dzieci wynosi do 30 dni. Najczęściej dokument jest jednak gotowy wcześniej, po około tygodniu od złożenia wniosku.

Ile kosztuje wyrobienie dowodu?

Dowód dla dziecka wyrobimy bezpłatnie.

Dla porównania opłata za paszport wynosi 30 złotych lub 70 złotych w zależności od wieku dziecka. Złożenie wniosku o paszport wymaga obecności dwojga rodziców i dziecka powyżej 5 roku życia. Odbiór dokumentu możliwy jest bez obecności dziecka, przez jednego rodzica.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Marika Marika

    dowod dla dziecka lepszy niż paszport…można zalatwic przy fatydze jednego rodzica i za darmo

  2. Andzia Andzia

    A co ze złożeniem wniosku o paszport skoro matka nie żyje w związku z ojcem dziecka i nie ma z nią żadnego kontaktu?

  3. Andzia Andzia

    Ja wiem ze z dowodem nie ma problemu ale chcem jechać do kraju gdzie jest wymagany paszport i co teraz?