Domowy sposób na kaszel: inhalacje u małych dzieci

Inf. prasowa komentarzy: 0

Nebulizacja, znana lepiej pod nazwą inhalacji, to jeden z najbezpieczniejszych i najłatwiejszych sposobów leczenia kaszlu u niemowlaków i małych dzieci. Podana bezinwazyjnie substancja czynna lepiej dociera do płuc, a wysokie stężenie dawki sprawia, że szybkiej osiąga się pożądany efekt, a także zmniejsza częstotliwość aplikacji leku. Jak przeprowadzić inhalację u niemowląt i małych dzieci? Czy wykorzystać do tego sól fizjologiczną czy może specjalne leki do inhalacji?

Inhalacja – skuteczna metoda aplikacji leku

Inhalację można przeprowadzić za pomocą kilku różnych urządzeń. Przyjęło się powszechnie określać mianem inhalatorów urządzenia do nebulizacji (modele pneumatyczne, ultradźwiękowe oraz wibracyjne). Klasyczne inhalatory to modele ciśnieniowe, suchego proszku oraz miękkiej mgły i stanowią znacznie szerszą kategorię: nebulizator to element składowy inhalatora, niemniej w społeczeństwie przyjęło się (błędnie), że nebulizacja i inhalacja to tożsame pojęcia polegające na wprowadzeniu substancji czynnej do dróg oddechowych poprzez stan pary. Dla porządku jednak w artykule będą używane jako synonimiczne zabieg polegający na wdychaniu pary bezpośrednio do dróg oddechowych.

Jak wykazały wyniki badań opublikowanych na łamach artykułu Nebulizacja jako metoda podawania leków, preparaty lecznicze podawane pacjentom w postaci wziewnej w przypadku chorób układu oddechowego wykazują lepsze działanie niż leki podawane doustnie lub pozajelitowo. Lek do inhalacji podany w postaci pary pozwala na aplikację większej dawki stężenia substancji aktywnej, ograniczenie działań drobnoustrojów, a także jest bezinwazyjne, bezbolesne i niemal pozbawione efektów ubocznych. Lek działa szybciej, docierając w bezpośrednie miejsce, a dzięki dużemu stężeniu w oskrzelach i małego stężeniu we krwi nie obciąża nadmiernie wątroby tak, jak w przypadku zażywania syropów i tabletek. To jedna z metod domowego leczenia kaszlu u małych dzieci i niemowląt, którą można bezpiecznie przeprowadzić samodzielnie. Jedyną przeszkodą w inhalowaniu jest nieumiejętne korzystanie z urządzeń do nebulizacji.

Inhalacja u dzieci – jak działa?

Nebulizacja to metoda polegająca na podaniu pacjentowi leki w formie zawieszonych w powietrzu cząsteczek drobnych substancji. W zależności od ich rozmiaru, docierają do różnych części układu oddechowego: cząstki w zakresie 20–100 μm osadzają się w nosie, jamie ustnej i gardle, cząstki  6–12 μm zatrzymują się w tchawicy i oskrzelach, zaś te o rozmiarach 1–5 μm docierają aż do pęcherzyków płucnych.

Inhalacja z soli fizjologicznej (0,9% chlorku sodu) działa głównie nawilżająco i delikatnie oczyszczająco na drogi oddechowe. W przypadku poważniejszych dolegliwości, na przykład mokrego kaszlu, znacznie lepiej sięgnąć po specjalne leki do inhalacji z substancją mukolityczną odpowiedzialną za usunięcie zalegającej wydzieliny w drogach oddechowych.

Najbardziej popularne są inhalatory pneumatyczne typu jet, czyli te wyposażone w sprężarkę napędzaną przez energię elektryczną (prąd, baterie), które tłoczą powietrze przez specjalną dyszę. Do ich zalet zalicza się możliwość podawania rożnej dawki leku oraz możliwość jej modyfikacji, substancje czynne są skuteczne już przy normalnym oddechu i nie wymagają od chorego koordynacji oddechowej. Jak przeprowadzić taką inhalację z soli lub za pomocą leku? Dokładnie rozpisaną instrukcję w dziesięciu krokach można znaleźć na stronie http://www.mucosolvan.pl/10-krokow-do-poprawnej-inhalacji.html/.

Drugim rozwiązaniem jest inhalacja za pomocą nebulizatora ultradźwiękowego, który wytwarza monodypersyjne cząstki aerozolu, które są dostarczane do dróg oddechowych za pomocą specjalnych ultradźwięków. Są to urządzenia równie skuteczne do nebulizatory typu jet, za ich pomocą przeprowadza się znacznie szybciej sam proces inhalacji, jednak do ich wad zalicza się przede wszystkim wysoką cenę sprzętu. W przypadku niemowląt, u których można mieć problemy z aplikacją leku, zaleca się umieszczenie dziecka w małych pokoju wraz z miską gorącej wody, w której znajduje się rozpuszczony lek. Uwolniona para wraz z substancją czynną pozwala na jednoczesne przeprowadzenie farmakoterapii i tlenoterapii.

Domowe sposoby na kaszel – skuteczne porady

Inhalacje są wysoce skuteczne w przypadku leczenia mokrego kaszlu u małych pacjentów, jednak należy pamiętać, że efekty osiągnie się jedynie w przypadku prawidłowego postępowania inhalacyjnego. Maska musi bardzo szczelnie przylegać do twarzy, nawet niewielkie odchylenia mogą obniżyć sprawność leku o ponad 80%! Jeśli dziecko płacze lub jest zdenerwowane, bierze krótkie i płytkie oddechy i wówczas obniża się skuteczność leku, ponieważ deponuje się on w drogach oddechowych tylko w trakcie głębokiego wdechu.

Pod żadnym pozorem nie wolno stosować olejków eterycznych ani naparów roślinnych do nebulizacji – urządzenie ma za zadanie rozbić związki na jak najmniejsze cząstki, by dostały się do niższych dróg układu oddechowego, zaś nierozcieńczone olejki mogą jedynie podrażnić układ oddechowy. Lepiej jest wdychać je podczas inhalacji parowej nad miską z ciepłą (ale nie gorącą) wodą.

Jak jeszcze można pomóc dziecku cierpiącemu na uciążliwy, mokry kaszel? Jedną z najprostszych, ale skutecznych metod jest delikatne oklepywanie pleców, które należy wykonać około 30 minut po inhalacji. Maluszka kładzie się na kolanach, głowa powinna znajdować się niżej niż plecy i delikatnie, za pomocą dłoni ułożonej w łódeczkę, klepie się dokładnie całe plecy z góry na dół, przez około 3-5 minut. Pomaga to usunąć zalegającą wydzielinę oraz poprawić ukrwienie w płucach.

Należy pamiętać, że w przypadku podawania dziecku leku mukolitycznego trzeba je dodatkowo nawadniać. Kaszel to często tylko jeden z objawów choroby, której towarzyszy także gorączka, a tym samym zwiększona potliwość. Niemowlęta i małe dzieci powinny wypijać przynajmniej 1 litr płynów na dobę. Pomocne jest również nawilżanie powietrza, aby wilgotność oscylowała w granicy 60%, a także utrzymanie stałej temperatury pomieszczenia na poziomie 20-21 stopni Celsjusza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • Bożena Karolewicz, Janusz Pluta, Dorota Haznar, Nebulizacja jako metoda podawania leków, dostęp online: https://ptfarm.pl/pub/File/FP/4_2009/14%20%20nebulizacja.pdf
  • Wykonanie inhalacji u dziecka, dostęp online: http://www.szpitaljp2.krakow.pl/fileadmin/user_upload/24_wykonanie_inhalacji_u_dziecka.pdf
  • Inhalacja i nebulizacja – zasady, rodzaje i bezpieczeństwo terapii, dostęp online: http://www.aptekarzpolski.pl/2019/03/inhalacja-i-nebulizacja-zasady-rodzaje-i-bezpieczenstwo-terapii-%EF%BB%BF/
  • Jolanta Pietrzak, Anna Obuchowicz, Katarzyna Kowol-Trela, Terapia inhalacyjna u dzieci, dostęp online: https://pdfs.semanticscholar.org/6ee4/b5d263a9dd483242a98eade43b8358e485fe.pdf

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.