Pieluszkowe zapalenie skóry, czyli PZS to jedna z najczęściej występujących dolegliwości u niemowląt i mniejszych dzieci. Schorzenie objawia się bolesnymi odparzeniami, które pojawiają się w miejscu bezpośredniej styczności pieluszki ze skórą malucha. Tego typu podrażnienia zazwyczaj są skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji, przegrzewania się skóry, stosowania niewłaściwych dermokosmetyków, nadkażenia bakteryjnego lub grzybiczego bądź zbyt rzadkiego przewijania dziecka. Chorobę w pierwszej fazie można jednak efektywnie wyleczyć domowymi sposobami. Na czym dokładnie polega pieluszkowe zapalenie skóry i jak pozbyć się takich zmian w warunkach domowych?
Pieluszkowe zapalenie skóry – co to takiego?
Pieluszkowe zapalenie skóry to charakterystyczna zmiana, która przede wszystkim dotyka pośladków, wewnętrznej strony ud i okolic pachwin niemowlęcia. Objawia się wystąpieniem na skórze rumienia, opuchniętych i swędzących pęcherzy oraz nadmiernym łuszczeniem naskórka. Dolegliwość najczęściej pojawia się pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia malucha. Zdarza się jednak, że na PZS chorują także nieco starsze dzieci, a nawet dorośli noszący pieluchomajtki.
Odparzenia okolic intymnych związane z pieluszkowym zapaleniem skóry mogą powodować ból, pieczenie i zaczerwienienie. W zaawansowaniu stadium zmiany zaczynają przemieniać się w nadżerki wymagające już specjalistycznego leczenia, opierającego się na stosowaniu niesteroidowych leków zapalnych. Aby uniknąć takiej sytuacji należy bacznie obserwować skórę niemowlęcia i w razie wystąpienia pierwszych symptomów od razu wdrożyć domowe sposoby zapobiegające dalszemu rozwojowi PZS.
Domowe sposoby na pieluszkowe zapalenie skóry
Podstawę leczenia pieluszkowego zapalenia skóry powinna stanowić właściwa higiena wrażliwej skóry dziecka. Koniecznie trzeba więc zadbać o częste zmiany pieluszek, nie rzadziej, niż co dwie-trzy godziny.
Niezwykle istotne jest też regularne wietrzenie (pozostawienie malucha bez pieluszki z odkrytą skórą), które znacząco przyśpieszy szybszą regenerację. Aby złagodzić objawy towarzyszące PZS, warto również pamiętać o systematycznym natłuszczaniu skóry malucha. Szczególnie przydatne okażą się preparaty zawierające tlenek cynku. Jednocześnie należy na ten czas zrezygnować z używania chusteczek nawilżających. Niektóre z nich mogą bowiem dodatkowo podrażniać skórę lub powodować alergię. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia prawidłowego doboru pieluszek. Zbyt ciasne nie zapewnią optymalnego dostępu do świeżego powietrza, co wpływa na rozwój zakażenia bakteryjnego. Świetnie sprawdzą się zaś modele posiadające właściwości „oddychające” oraz pieluszki wielorazowe. Oczywiście nie wolno też zapominać o stosowaniu delikatnych dermokosmetyków do pielęgnacji. Skład wybieranych produktów powinien opierać się wyłącznie na naturalnych składnikach bez środków drażniących. Ponadto występowaniu PZS sprzyja nadmierna potliwość, dlatego należy unikać przegrzewania dziecka.
Czym smarować odparzenia i rumień towarzyszący PZS?
Jeśli pieluszkowemu zapaleniu skóry dodatkowo towarzyszą odparzenia czy rumień, to koniecznie trzeba sięgnąć po kremy lub maści, które pomogą załagodzić tego rodzaju dolegliwości. Niezastąpione okażą się preparaty z alantoiną i d-pantenolem. To właśnie one zapewniają odpowiednią ochronę skóry niemowlęcia, usprawniają gojenie się zmian chorobowych, a także łagodzą ból oraz nieprzyjemne pieczenie. Można również wykorzystać emolienty, czyli kosmetyki nawilżające i natłuszczające skórę.
Ulgę przynoszą także okłady z wyciągu z rumianku lub nagietka. Przy rumieniu doskonale sprawdzi się też olejek lawendowy. Wystarczy wmasować go bezpośrednio w zaognioną skórę maluszka bądź kilka kropel esencji wlać do codziennej kąpieli. W dawnych czasach zalecano stosowanie krochmalu, talku albo skrobi ziemniaczanej, jednak współczesna medycyna odradza już takie rozwiązania.
Warto zdawać sobie sprawę, że domowe sposoby na pieluszkowe zapalenie skóry okażą się pomocne tylko w pierwszej fazie choroby. Wtedy możliwe jest jeszcze całkowite zapobiegnięcie dalszemu rozwojowi i rozprzestrzenianiu się dolegliwości. W przypadku słabej odpowiedzi po zastosowaniu takich metod należy natychmiastowo skonsultować się z lekarzem. Może bowiem okazać się, że zmiany wymagają już wdrożenia leczenia farmakologicznego.
Komentarze