Kaszel to reakcja obronna organizmu. Sam kaszel nie jest chorobą, jedynie objawem. Może towarzyszyć dziecku na długo po tym, jak infekcja minie. Bardzo często jako kaszel poinfekcyjny. Czy istnieją domowe sposoby na kaszel – skuteczne i bezpieczne?
Dlaczego warto walczyć z kaszlem?
- kaszel może powodować bóle mięśniowe, w tym bóle brzucha,
- może być powodem rozdrażnienia i osłabienia organizmu,
- stanowi przeszkodę w nocnym wypoczynku.
Kaszel to objaw nie tylko infekcji
Kaszel u małego dziecka zazwyczaj jest objawem infekcji. Jednak nie zawsze. Niekiedy ma inne przyczyny, którymi mogą być:
Domowe sposoby na kaszel: zwiększenie ilości płynów
Kaszel towarzyszący katarowi u dziecka jest spowodowany przez spływającą po tylnej ścianie gardła wydzielinę, która działa drażniąco i prowokuje kaszel.
Picie płynów pomaga rozrzedzić śluzówkę i ułatwia odkrztuszanie. Dodatkowo utrzymuje śluzówkę gardła wilgotną, co utrudnia jej wysychanie i zmniejsza ryzyko powstania stanów zapalnych i podrażnień. Szczególnie cenne pod tym względem jest picie ciepłej herbaty z miodem i z sokiem z malin.
Domowe sposoby na kaszel: ciepła kąpiel i nawilżacze powietrza
Ciepła kąpiel jest wskazana przy przeziębieniu czy kaszlu alergicznym. Zmniejsza kaszel poprzez rozluźnienie wydzieliny w nosie i ułatwia jej usunięcie. Podobny efekt pozwala uzyskać stosowanie nawilżaczy powietrza, które są wskazane zwłaszcza w sezonie grzewczym. Jednak uwaga, stosowanie nawilżaczy wymusza ich systematyczne czyszczenie. Bardzo szybko stają się one doskonałą siedzibą grzybów, pleśni i bakterii.
Domowe sposoby na kaszel: usuń substancje drażniące
Jeśli kaszel się przedłuża, nie są znane jego przyczyny, warto bacznie rozejrzeć się wokół siebie.
Często kaszel jest prowokowany przez substancje zapachowe zawarte w perfumach lub w sprayach odświeżających powietrze. Często u osób wrażliwych podrażniają zatoki i są przyczyną nadprodukcji śluzu, w konsekwencji kaszlu. Problemem jest również dym tytoniowy, stąd tak istotne jest, by nie palić przy dziecku.
Domowe sposoby na kaszel – inhalacje, oklepywanie i łaskotanie
W przypadku uporczywego suchego kaszlu warto przygotowywać inhalacje z oparów soli morskiej. Sprawdzą się również inhalacje z naparu rumianku czy rozmarynu.
W przypadku mokrego kaszlu celem inhalacji powinno być rozrzedzenie wydzieliny i ułatwienie jej odkrztuszania. Najlepiej sprawdzają się napary z podbiału, rumianku, kopru włoskiego, oraz z olejku sosnowego czy eukaliptusowego.
Po inhalacji należy oklepać plecki dziecka, dłonią ułożoną w łódeczkę, co ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. Przy mokrym kaszlu wielu lekarzy poleca prowokowanie odruchu kaszlu poprzez łaskotanie dziecka (kontrolowane i nieprzesadne), które pozwala na szybsze oczyszczenie dróg oddechowych.
Domowe sposoby na kaszel – mikstury, które naprawdę działają
Na kaszel warto przygotować domowe mikstury. W tym celu sprawdzi się:
- syrop z cebuli – przeczytaj, jak go przygotować
- woda z miodem i z sokiem z cytryny – podawana kilkukrotnie w ciągu dnia skutecznie wzmacnia i leczy. Warto podać dziecku raz dziennie również kanapkę z miodem,
- ananas – ze względu na obecność bromelainy – enzymu, pomaga tłumić kaszel i rozluźnia śluz w gardle. Warto podać dziecku raz dziennie kawałek świeżego ananasa.
- liście mięty pieprzowej – są znane ze swoich leczniczych właściwości, dzięki zawartości mentolu uzyskuje się efekt złagodzenia dyskomfortu gardła, dochodzi również do rozluźnienia śluzu i ułatwia jego odkrztuszanie. Dodaj 3-4 krople olejku z mięty na każde 150 ml gorącej wody, nałóż ręcznik na głowę i zrób inhalacje.
- herbata z tymianku – tymianek zawiera flawonoidy, które zmniejszają stan zapalny i łagodzą kaszel. Warto zalać szklanką wrzątku 2 łyżeczki pokruszonych liści tymianku. Przykryć talerzykiem i odczekać 10 minut, następnie odcedzić i dać do wypicia dziecku – dla smaku można dodać łyżeczkę miodu.
- świeży imbir – imbir wykazuje silne działanie przeciwzapalne, które pomagają przezwyciężyć infekcję i objawy alergii. Na tarce ścieramy kawałek imbiru, gotujemy około 2-3 minuty w wodzie. Dajemy do popijania dziecku małymi łyczkami przez cały dzień.
- mleko z kurkumą – kurkuma wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, liczne badania wykazały jej doskonałe właściwości w leczeniu górnych dróg oddechowych. Z domowych sposobów na kaszel poleca się mleko kozie z kurkumą (1-2 łyżeczki kurkumy w gorącym kubku mleka). Alternatywnie można rozprowadzić kurkumę w wodzie i dodać odrobinę masła lub oleju kokosowego – tłuszcz zwiększa przyswajanie kurkumy,
- domowy rosół – warto przygotować dziecku domowy rosół, który wzmacnia i przyspiesza powrót do zdrowia.
Komentarze