Kaszel najczęściej jest objawem grypy i przeziębienia, do tego jest szczególnie dokuczliwy w przypadku małych dzieci. Rodzice stoją przed nie lada wyzwaniem – muszą rozpoznać rodzaj kaszlu, ocenić stan zdrowia dziecka pod kątem tego, czy nie wymaga wizyty u lekarza, a także zastosować bezpieczne środki i domowe metody, które mają przynieść dziecku ulgę. Jak rozpoznać i jak leczyć kaszel u dzieci?
Kaszel wskazuje na zakłócenia pracy układu oddechowego, które mogą być wynikiem stanu zapalnego, alergii czy podrażnienia śluzówki górnych dróg oddechowych. Rzadziej z kaszlem mamy do czynienia w przypadku zapalenia dolnych dróg oddechowych, czyli oskrzeli, oskrzelików i pęcherzyków płucnych. Bez względu na jego przyczynę, pojawienie się kaszlu u dziecka powinno zaalarmować rodziców, którzy od tej pory powinni go bacznie obserwować, a przy nasilającym się kaszlu – niezwłocznie udać się do lekarza.
Rozpoznaj rodzaj kaszlu u dziecka
Są różne rodzaje kaszlu, a rozpoznanie ma spore znaczenie przy doborze odpowiednich leków. Niepokój powinien wzbudzić tak zwany kaszel szczekający, który jest związany z zapaleniem krtani, oraz kaszel przewlekły – u dzieci poniżej 15. roku życia za kaszel przewlekły uważa się ten występujący codziennie przez więcej niż trzy tygodnie.
Przy początkach infekcji występuje kaszel suchy u dziecka, który wywołany jest przez drapanie w gardle. Wówczas odruch kaszlu pojawia się, bo organizm chce się pozbyć uczucia dyskomfortu. Nie zawsze jest on objawem przeziębienia, ponieważ może sygnalizować alergię lub astmę (niepokój powinien wzbudzić kaszel pojawiający się w nocy), a nawet niewydolność serca powstałą na skutek przyjmowania niektórych leków. Kaszel mokry natomiast pojawia się już przy rozwiniętej infekcji i objawia się tym, że w górnych drogach oddechowych zalega śluzowa wydzielina, która może utrudniać połykanie i mówienie, dziecko może też skarżyć się na ciężkość w klatce piersiowej.
Jak rozpoznać kaszel u dziecka:
- Kaszel mokry nazywany jest kaszlem produktywnym, ponieważ jego zadaniem jest odkrztuszenie zalegającej wydzieliny, która jest lepka, gęsta, o żółtym lub białym zabarwieniu. Jest pomocny w walce z zakażeniem, ponieważ wraz z wydzieliną wydalane są drobnoustroje, które wywołały chorobę. Co istotne, odruchu kaszlu nie należy hamować, ponieważ to może wydłużyć czas leczenia, z tego względu stosuje się środki mukolityczne, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej usunięcie.
- Kaszel suchy pozbawiony jest obecności wydzieliny, za to towarzyszy mu uczucie drażnienia w tchawicy przyrównywane do łaskotania piórkiem. W efekcie występują duszące ataki kaszlu lub ciągłe pokasływanie. Suchy kaszel będący objawem infekcji zazwyczaj po maksymalnie 3 dniach samoistnie zmienia się w kaszel mokry, a przy leczeniu stosuje się syropy mające za zadanie przyspieszyć pojawienie się wydzieliny.
Jak już zostało wspomniane, rozpoznanie rodzaju kaszlu ma spore znaczenie dla dopasowania odpowiednich leków. Na kaszel mokry stosuje się leki ułatwiające wykrztuszanie z acetylocysteiną, które mają upłynnić i rozrzedzić wydzielinę w drogach oddechowych, przez co dziecko nie będzie miało problemu z jej odkrztuszaniem. Sposobem na kaszel suchy jest podawanie nieopioidowego leku przeciwkaszlowego na przykład z substancją o nazwie butamirati citras, która stosowana jest przy męczących kaszlach różnego pochodzenia, a jej zadaniem jest hamowanie odruchu kaszlowego – przez to też często jest stosowana przed ważnymi zabiegami chirurgicznymi. Znajdziemy ją w syropie Supremin, który jest odpowiedni dla dzieci od 2. roku życia.
Domowe sposoby na kaszel
Domowe sposoby na kaszel sprowadzają się do sięgnięcia po składniki, które stosowały już nasze babcie. Wprawdzie nie wszystkich działanie jest potwierdzone przez lekarzy, ale eksperci są zgodni, że te naturalne substancje na pewno nie zaszkodzą, a jak mają pomóc, nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować je u dzieci. Zaliczają się do nich herbaty, napary ziołowe, sok malinowy oraz syrop z cebuli.
Sytuacja się zmienia w przypadku miodu, który został zbadany i ma potwierdzone działanie zmniejszające objawy kaszlu. Podczas testów podawano dzieciom miód gryczany, eukaliptusowy, cytrusowy i placebo. Wyniki jednoznacznie wskazują na to, że miód podawany na 30 minut przed pójściem spać pomaga na infekcje górnych dróg oddechowych, a także łagodzi nocny kaszel. Wykazano ponadto, że miód działa przeciwbakteryjnie i antyoksydacyjne, nawilża błony śluzowe i tym samym ułatwia odkrztuszanie. Pamiętajmy jednak, że miodu nie należy podawać niemowlętom, a ulgę może przynieść szczególnie w przypadku suchego kaszlu.
Innym sposobem radzenia sobie z atakami suchego kaszlu u dzieci są inhalacje. W ten sposób nawilżamy podrażnione śluzówki, dzięki czemu może zniknąć uporczywe pieczenie i ból gardła. Warto stosować inhalacje na suchy kaszel z olejkami eterycznymi, tutaj doskonale sprawdzi się olejek cząbrowy, który hamuje wzrost niektórych bakterii, a w przypadku mokrego kaszlu – olejek tymiankowy o działaniu wykrztuśnym.
Sprawdź inne domowe sposoby na różny rodzaj kaszlu: http://conakaszel.pl/domowe-sposoby-na-kaszel/.
Co z kaszlem przewlekłym?
Jeżeli kaszel u dziecka ma charakter przewlekły, to jest występuje nieprzerwanie przez ponad osiem tygodni, konieczna staje się diagnoza oraz podjęcie właściwego leczenia. Statystyki wskazują, że na ten typ kaszlu choruje do 12% całej populacji i dotyczy zarówno mokrego, jak i suchego kaszlu. Najczęściej jest objawem astmy, alergii i refluksu żołądkowo-przełykowego. W praktyce jednak często się zdarza, że kaszel przewlekły jest jednym z objawów poważnej choroby, konieczna się więc staje porada lekarska.
Dowiedz się więcej o kaszlu przewlekłym: http://conakaszel.pl/przewlekly-kaszel/
Łagodzenie objawów sprawdza się do eliminacji czynników mogących nasilać problem. Powszechnie uważa się, że takim czynnikiem jest dym papierosowy, zatem warto przy dziecku nie palić, a także zadbać o to, by przebywało często na świeżym i czystym powietrzu. Pomocny może okazać się tak zwany oczyszczacz powietrza, czyli urządzenie, które filtruje powietrze i usuwa z niego smog, kurz, alergeny i lotne związki organicze.
Uwaga! Powyższe porady są jedynie sugestią i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Komentarze