Dojrzewanie dziewczyn – kiedy się rozpoczyna i jak postępuje?

Najnowsze wyniki badań potwierdzają, że dojrzewanie dziewczyn rozpoczyna się wcześniej, statystycznie o 5 lat szybciej niż w XIX wieku. Pierwszy objaw – rosnące piersi – obserwuje się u wielu dziewczynek już w 10 roku życia. Jakie są inne symptomy dojrzewania dziewczynek?

Średnia wieku występowania pierwszej miesiączki u dziewczynek to 12 lat. W XIX wieku był to moment tuż przed 14 urodzinami.

Kiedy dziewczynka zaczyna dojrzewać?

Dzieci dojrzewają dzisiaj wcześniej. Naukowcy spierają się, co może być przyczyną, jednak powód nie jest do końca znana. Jedni wskazują na nadmierny stres, inni na brak ruchu, jeszcze inni na sposób odżywiania. To, co jest pewne, to fakt, że otyłość przyspiesza dojrzewanie. Według WHO, 29% 11 nastolatków jest otyłych.

Badacze wskazują, że duża ilość tkanki tłuszczowej to informacja dla organizmu do rozpoczęcia dojrzewania. U źródeł przyspieszonego dojrzewania może leżeć niskiej jakości żywność, śmieciowe jedzenie, dodatki stosowane w pożywieniu.

Dojrzewanie dziewczyn a skala Tannera

Skala Tannera stosowana jest do określenia stadium dojrzewania u dzieci i młodzieży. Według niej wyróżniamy 5 faz u dziewczyn:

  • faza 1, przed pokwitaniem – dziewczynka rośnie 5-6 cm na rok, dochodzi do nieznacznego uwypuklenia brodawek sutkowych, brak owłosienia łonowego zawierającego pigment,
  • etap 2 – dziewczynka rośnie 8-9 cm na rok, dochodzi do minimalnego powiększenia otoczki brodawki sutkowej – od 8,9 do 12,9 roku życia, nieznaczne zabarwienie owłosienia w obszarze warg sromowych – od 9 do 13 roku życia,
  • faza 3 – tu następuje najwyższe tempo przyrostu, nawet 8 cm na rok (około 12 roku życia), dochodzi do uwypuklenia piersi, zarysowania konturów – od 9,9 do 13,9 roku życia, następuje dalszy wzrost kręconych włosów na wzgórku łonowym, pojawia się trądzik i owłosienie pod pachami (około 13 lat), może dojść do zwiększenie ilości włosów na nogach i rękach.
  • etap 4 – przyrost na poziomie 7 cm na rok, dalszy rozwój piersi i owłosienia łonowego
  • faza 5 – zahamowanie tempa wzrostu, dojrzały kształt piersi i zakończony proces kształtowania się owłosienia – około 15 rok życia.

Pierwszym objawem jest wzrost piersi

Pierwszym dobrze widocznym objawem dojrzewania u dziewczyn jest wzrost piersi. Czasami zanim to nastąpi dochodzi do zmiany zapachu potu, który staje się bardziej wyrazisty i przypomina ten „dorosły”.

Pierwszym sygnałem zmian jest powiększenie brodawek sutkowych. To tak zwane stadium pączka, dopiero w dalszej kolejności rośnie obszar naokoło i kształtują się piersi. Na początku powiększa się sutek, w drugim etapie podnosi się linia piersi, w trzecim następuje najbardziej znaczący wzrost piersi, który kontynuowany jest w czwartym etapie, na piątym – piersi są już ukształtowane. Piersi rosną zazwyczaj około 4- 6 lat. Proces wzrostu ustaje zazwyczaj między 16 a 20 rokiem życia.

Po około 2 latach – miesiączka. Kiedy występuje pierwsza miesiączka?

Pierwsza miesiączka pojawia się zazwyczaj po 2 latach od momentu rozpoczęcia rozwoju piersi. Na rok przed wystąpieniem miesiączki następuje też moment przyspieszonego wzrostu, tak zwany skok rozwojowy.

Sygnałem, że miesiączka jest już bardzo blisko, jest biała lub przezroczysta wydzielina na bieliźnie. Wskazuje ona na rosnący poziom estrogenu w organizmie dziewczynki. Można ją zaobserwować na kilka miesięcy przed wystąpieniem pierwszej miesiączki.

U większości dziewczynek pierwsza miesiączka występuje między 12 a 13 rokiem życia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.