Jak dobrze wychować jedynaka?

W dzisiejszych czasach coraz więcej rodziców decyduje się na posiadanie tylko jednego dziecka. Obowiązki zawodowe, problemy ekonomiczne oraz zdrowotne nie każdemu z nas pozwalają bowiem spełnić marzenia o dużej rodzinie. W stereotypowym myśleniu jedynak kojarzy się jednak z dzieckiem, które nie potrafi się dzielić, jest rozpieszczone i ma wygórowane wymagania. Czy zawsze musi tak być? Jak mądrze wychować jedynaka, aby dziecko pomimo braku rodzeństwa rozwijało się prawidłowo?

Czy jedynak znaczy gorszy?

W naszym społeczeństwie utarło się przekonanie, że dziecko do prawidłowego rozwoju powinno mieć rodzeństwo. I rzeczywiście, posiadanie brata lub siostry pozytywnie wpływa na wychowanie dziecka. Nie oznacza to jednak, że jedynak jest gorszy i dla jego dobra musimy za wszelką cenę decydować się na kolejne dziecko. Jedynaka także można bowiem dobrze wychować i nie musi on różnić się od dzieci, które dorastały w większych rodzinach. Wszystko zależy bowiem od nas, rodziców oraz od naszego postępowania.

Zalety i wady bycia jedynakiem

Każdy, kto sam jest jedynakiem, pewnie nie raz w dzieciństwie oraz w dorosłym życiu marzył o tym, by posiadać rodzeństwo. Brat lub siostra w zbliżonym do nas wieku to nie tylko najlepsi towarzysze zabaw, ale także przyjaciele i powiernicy naszych trosk i sekretów. To także pomoc w relacjach z rodzicami oraz osoby, dzięki którym uczymy się postępowania z drugim człowiekiem. Dzieci, które wychowują się same, często narzekają na samotność, zwłaszcza, jeśli w najbliższej rodzinie nie ma osób w zbliżonym do nich wieku lub mają z nimi sporadyczny kontakt.

Dzieciństwo w pojedynkę nie jest jednak pozbawione zalet! Jedynacy, którzy wychowują się sami, muszą bowiem wymyślać swoje zabawy oraz popisywać się większą wyobraźnią. Nic więc dziwnego, że według badan naukowych, to właśnie jedynacy mają zazwyczaj wyższy iloraz inteligencji oraz są bardziej zaradni życiowo. W końcu, od najmłodszych lat musieli radzić sobie sami, rozwiązywać swoje problemy bez pomocy starszego rodzeństwa oraz samodzielnie nawiązywać relacje z innymi dziećmi.

jak dobrze wychować jedynaka

Zazwyczaj jedynacy mają także lepsze relacje z rodzicami oraz większe do nich zaufanie. W końcu to im rodzice poświęcają maksimum swojej uwagi i troski, co pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa dziecka i zacieśnia jego relacje z opiekunami. Mając tylko jedno dziecko rodzice mogą także lepiej zadbać o jego edukację i wszystkie swoje środki przeznaczyć właśnie na jego rozwój.

Jak mądrze wychować jedynka?

Mądre wychowanie jedynaka nie jest jednak prostym zadaniem. Dziecko, które nie ma obok siebie rodzeństwa zwykle jest bardziej wymagające od innych, w końcu od najmłodszych lat przyzwyczaiło się do tego, że dużo mu się należy. W konsekwencji wymaga takiego samego traktowania od kolegów i koleżanek w szkole, a także w dorosłym życiu. Niektóre dzieci mogą mieć także problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami, gdyż nie miały okazji się tego nauczyć jeszcze w domu. Mogą mieć także problemy z rozwiązywaniem pierwszych konfliktów i nie radzić sobie z w trudnych sytuacjach.
Co powinniśmy więc robić od najmłodszych lat, aby nasz jedynak nie czuł się gorszy od dzieci posiadających rodzeństwo? Jak mądrze wychowywać jedno dziecko i uczyć je dobrych zachowań?

Rozpieszczony jedynak, czyli wszystkie zabawki są moje!

Jedynacy z zewnątrz zazwyczaj postrzegani są jako dzieci rozpieszczone. Uważają, że wszystko im się należy, w końcu w domu wszystkie zabawki są ich i nie muszą się nimi z nikim dzielić. Problem pojawia się zwykle, kiedy dziecko idzie do przedszkola i nagle okazuje się, że zabawki nie są już tylko jego, ale trzeba się nimi podzielić z innymi.

Warto więc już od najmłodszych lat uczyć swojego jedynaka dzielenia z innymi. Można to robić przy okazji spotkań z innymi dziećmi i zachęcać swoją pociechę do pożyczania swoich przedmiotów innym maluchom. Dzięki temu dziecko nauczy się, że zabawkami warto dzielić się z innymi i będzie mu to sprawiało radość. Będzie to oznaczało mniej problemów, kiedy dziecko pójdzie do przedszkola, gdzie często trzeba czekać na swoją kolej, by móc pobawić się wybranymi zabawkami.

Naucz się mówić „nie”

Rodzice jedynaków szczególną uwagę poświęcają swojemu dziecku. W końcu mają je tylko jedno, chcieliby więc dać mu wszystko to, co według nich najlepsze. Troska o dziecko nie oznacza jednak obowiązku spełniania każdej jego zachcianki, a takie postepowanie często może bardziej zaszkodzić niż pomóc w rozwoju małego człowieka.

Warto więc nauczyć się odmawiać dziecku np. w sytuacji, kiedy zdrowy rozsądek podpowiada nam, że nie jest to odpowiednia pora na kolejną zabawkę. W ten sposób nauczymy naszą pociechę, że owszem, jest ona dla nas najważniejsza, ale nie zawsze może mieć wszystko, czego w danej chwili zapragnie. Życie tak bowiem nie funkcjonuje i warto, by dziecko miało tego świadomość.

Samodzielny jedynak, czyli nie wyręczaj dziecka we wszystkim!

Kolejnym stereotypem, któremu często podlegają jedynacy, jest ich postrzeganie jako mało samodzielnych. I rzeczywiście, wielu rodziców jedynaków w trosce o swoje dzieci stara się wykonywać wiele czynności za nie. Warto jednak sobie uświadomić, że wyręczanie dziecka we wszystkim nie nauczy go samodzielności i zaradności w życiu.

Dlatego powinniśmy pomagać dziecku, ale także jak najczęściej zachęcać je do samodzielnego wykonywania czynności odpowiednich do jego wieku. Dzieci bardzo chętnie naśladują bowiem dorosłych oraz pomagają w domowych czynnościach, warto więc ten fakt wykorzystać, aby wychować samodzielnego i zaradnego jedynaka, który doskonale poradzi sobie sam w przedszkolu i szkole.

Nadmierna troska o dziecko – główny problem rodziców jedynaków

Rodzice jedynaków zazwyczaj uznawani są za nadopiekuńczych. Starają się ochronić swoje jedyne dziecko przed całym złem tego świata i przez to często chowają je pod kloszem. Warto jednak nieco wyluzować i dać swojemu dziecku szansę na popełnianie błędów, wyciąganie z nich wniosków i uczenie się życia. Rolą rodziców nie jest bowiem wyręczanie dziecka we wszystkim i kierowanie nim. Najważniejszym i najtrudniejszym zarazem zadaniem, które przed nami stoi, jest bowiem nauczenie dziecka samodzielnego myślenia, postępowania zgodnie z wyniesionymi z rodzinnego domu zasadami oraz wspieranie go w jego samodzielnych decyzjach.

Pamiętajmy bowiem, że nie przeżyjemy życia za nasze dziecko i z pewnością nie uda się nam ustrzec go przed wszystkimi troskami i zmartwieniami, jakie spotkają go w życiu. Możemy jednak tak je wychować, aby było w stanie godnie stawić czoła przeciwnościom losu i być po prostu dobrym człowiekiem. To jest najważniejsze zadanie każdego rodzica, bez względu na to, czy jego dziecko jest jedynakiem, czy też posiada liczne rodzeństwo.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy