„Dobry ojciec” + wyniki konkursu

Co to znaczy być dobrym ojcem? Czy wystarczy po prostu być, spędzać czas, czuwać?

Czy dobry ojciec zgodzi się wychowywać dziecko w niekoniecznie sprzyjających warunkach, czy podda się i odda je w miejsce, w którym będzie miało lepiej, ale będzie wychowywane przez obcą osobę?

Na ile można myśleć o potrzebach duchowych, kiedy nie można zaspokoić podstawowych potrzeb fizycznych, niezbędnych do rozwoju małego człowieka? Jak pogodzić bycie dobrym rodzicem wychowującym samotnie dziecko z wykonywaniem obowiązków służbowych? Na ile można zapomnieć o sobie, porzucić plany, marzenia? Jak uchronić dziecko przed cierpieniem, by swoją postawą mu nie zaszkodzić, by pozwolić mu uczyć się na własnych błędach?

„Dobry ojciec” to książka wielopoziomowa, która dotyka wielu trudnych problemów: samotnego rodzicielstwa, żałoby po dziecku, granic poświęcenia dla drugiego człowieka, granic ingerowania rodzica w życie dziecka, sterowania nim i ochrony przed potencjalnym złem, kwestii nieomylności rodzica i jego emocji w stosunku do partnera już dorosłego dziecka. Bardzo trudno w kilku zdaniach wspomnieć o wszystkich problemach, który ustami trzech narratorów porusza Diane Chamberlain.

dobry ojciecJest to niewątpliwie ciekawa pozycja dla każdego rodzica, który chce odgrywać swoją rolę w świadomy sposób, ciągle pracując nad tym, jaki jest teraz dla swojego dziecka i jaki to ma wpływ na przyszłość. To powieść o dojrzewaniu i dylematach moralnych, o walce o lepsze jutro.

Travis jest młodym chłopakiem, ledwo przekroczył dwudziestkę. Jednak już cztery lata wcześniej musiał porzucić życie typowe dla jego kolegów i zająć się dzieckiem – Bellą. Sytuacja zmusiła go do rezygnacji z marzeń o zostaniu biologiem, zajął się tym, co mogło dać mu od razu pieniądze – pracą na budowli. Radzi sobie dobrze, mimo kryzysu.  Matka dziewczynki zrzeka się praw do dziecka. Wszystko układa się w miarę dobrze, do dnia nieszczęśliwego wypadku, kiedy płonie dom Travisa i ginie jego matka, dotąd opiekująca się małą Bellą w trakcie pracy Travisa.

Odtąd misternie połączone elementy układanki zaczynają się sypać. W ostateczności Travis zostaje postawiony przed trudnymi sprawdzianami. Powieść obyczajowa zmienia się w kryminalną. Trzyma w napięciu, nie pozwala się odłożyć na półkę. Przykuwa uwagę aż do ostatniej karty.

Pytanie, jakie zadaje Chamberlain w powieści są trudne. Nie znam na nie dobrych odpowiedzi. Nie wiem, jak daleko może posunąć się człowiek, by zapewnić dobry byt dziecku. Nie wiem, na ile może sobie pozwolić, by je chronić. Gdybać i teoretyzować jest prosto, dopóki człowiek nie znajdzie się w konkretnej sytuacji…

Powieść jest tak skonstruowana, że trudno o jednoznaczny osąd postępowania bohaterów. To, co wydawało się czarne nagle staje się szare….by pod odpowiednim kątem zamienić się w białe. I to jest największy atut tej powieści – jej niejednoznaczność i emocje, które uruchamiają swoisty wewnętrzny rachunek sumienia.

Uwaga, konkurs!

Mamy dla Was 3 egzemplarze tej książki.

Żeby otrzymać jedną z nich, napiszcie w komentarzu, jakie 3 cechy powinien mieć dobry ojciec. Nagrodzimy najciekawsze komentarze. Pamiętajcie, by podać prawidłowy adres e-mail!

Konkurs trwa do 11 listopada!

Dziękujemy wydawnictwu Prószyński i S-ka za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego książki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 1. mama mama

  Opiekuńczy, troskliwy i zaradny

 2. ula ula

  kochający, obecny, z głową pełną pomysłów

 3. Paula Paula

  Kochający, opiekuńczy i cierpliwy <3

 4. Ewelina Ewelina

  troskliwy, wyrozumiały, zaangażowany

 5. aga aga

  Dobry ojciec to taki,ktory nie słowami a czynami udowadnia,ze jest wart naśladowania.Dobry ojciec powinien zawsze starać się zrozumieć dzieci i być cierpliwym ;)

 6. Magda EM Magda EM

  Dobry tata powinien być sprawiedliwy, potrafi się przyznać do błędu i przeprosić. Powinien mieć w sobie trochę dziecka, lepiej zrozumie i zaopiekuje się maluchem. Powinien kochać mądrze swoje dzieci ale również ich mamę.

 7. anna3 anna3

  Bywa, że tata czasami nie jest biologiczny,a mimo to, jest na tyle mądry by nie dac tego odczuc.
  Uważam,ze tata powinien byc wlasnie madry,a mądrość jego powinna płynąc z dobrego serca,być odpowiedzialny za swoje zycie,jak i odpowiedzialnie kształtować charakter i życie swojej pociechy,i być przede wszystkim zainteresowanym rodzicem,by moc naprawdę umieć szczerze odpowiedzieć na pytanie,jakie jest nasze dziecko.

 8. Katrina Katrina

  Dobry ojciec nie krzyczy na dziecko, tylko cierpliwym, lecz stanowczym tonem tłumaczy, że może w inny sposób pokazywać swoje poczucie niezależności. Dobry ojciec nie przekupuje dziecka prezentami, kiedy go nie ma, tylko stara się jak najlepiej wykorzystać czas spędzony z dzieckiem. Dobry ojciec kocha, szanuje, rozumie i zawsze jest.

 9. knutia knutia

  Najlepszy tata, to taki, który ma czas dla malucha na zabawę i rozmowę, swoim zachowaniem daje przykład, nie wstydzi się bliskości, przytulanek i calusow,motywuje, nie ogranicza.

 10. Maargoo Maargoo

  Dobry ojciec nie musi być biologiczny ale kochający ( często biologiczny gorzej traktuje dziecko).
  Dobry ojciec zapewnia dziecku bezpieczną przystań ( wspiera, doradza, a nawet zgani, ale zawsze daje poczucie bezpieczeństwa i wiarę w to że jest przyjacielem i dziecko zawsze może liczyć na jego pomoc ).
  Dobry ojciec po prostu jest (nie bywa, nie że płaci alimenty, ale jest codziennie obok , wspólnie przeżywa smutki i radości dnia codziennego razem z dzieckiem i całą rodziną ).

 11. Paulina Łakomy Paulina Łakomy

  Dobry ojciec powinien być przede wszystkim osobą, na którą dorosłe już dziecko z podziwem i wdzięcznością powie „tato”. Prawdziwy tata jest wspierającym i cierpliwym przyjacielem, kochającym dzieci i mamę, pokazującym dobrym przykładem jak radzić sobie w życiu.

 12. anna anna

  Odpowiedzilany, – nie można się bać z nim zostawic dziecka

  kochający- dziecko musi być jego miłością i sensem życia

  kreatywny.-kiedy już zostaje z dzieckiem nie może bezmyslnie posadzić go przed telewizorem, a powinien umieć zagospodarować z nim wolny czas

 13. Basia Basia

  Dobry Ojciec powinien kochać bezgranicznie i bezwarunkowo, umieć wybaczać i przepraszać, być wspaniałym opiekunem i dochowywać dziecięcych tajemnic, być wzorem zaufania, mądrości ale też powinien być pełen pogody ducha.

 14. atomooffka atomooffka

  kochający – bo najważniejsze jest stale obdarzać dziecko miłością
  opiekuńczy – dbający o każdą potrzebę dziecka/rodziny
  cierpliwy – krok po kroku uczący dziecka wszystkiego co umieć powinno

  Dzieci patrzą na nas rodziców – od tego jakie cechy ma np. tata, zależy jakie wzorce na przyszłe życie będzie miało jego dzicko. Kochający, opiekuńczy i cierpliwy ojciec, jest taką gwarancją szczęśliwego dzieciństwa ;)

 15. kiera kiera

  Idealny tata powinien:
  Nie bać się odpowiedzialności i potrafić podejmować wyzwania
  Kochać mamę i malucha i potrafić okazywać te uczucia w kazdej sytuacji
  Mieć dystans do siebie i duże zasoby poczucia humoru

  Ja mam szczescie i trafil mi sie taki idealny partner i Tatuś moich maluchów :)

 16. Mamasama Mamasama

  Jak wybrać trzy spośród tysiąca cech dobrego ojca? :)
  Chyba najważniejszymi są: odpowiedzialność, wyrozumiałość i dbałość o Dzieci oraz Ich potrzeby.

 17. ilona ilona

  Dobry ojciec powinien być dobrym mówcą, ale jednocześnie dobrym słuchaczem, mówi się często o tym, że tylko matki kochają bezwarunkowo, a na miłość ojcowską trzeba sobie zasłużyć, także trzeba to obalać i powiedzieć ojcom, by kochali swe dzieci mimo wszystko!
  Czyli:
  *dobry mówca
  *dobry słuchacz
  *kochający bezwarunkowo
  Choć te cechy, to tylko kropla w morzu.

 18. Kasia Kasia

  Dobry ojciec powinien przede wszystkim stawiać dziecko na pierwszym miejscu, słuchać i rozmawiać z nim no i się z nim bawić :)

 19. agata agata

  Powinien BYĆ, powinno MU SIĘ CHCIEĆ, powinien OBDARZAĆ DOBRĄ MIŁOŚCIĄ, czyli kochać, nagradzać, karać, wymagać, być konsekwentnym, robić a nie tylko mówić :)

 20. babcia babcia

  Dobry ojciec, to przede wszystkim dobry człowiek!!!! Potrafi pomóc w trudnej chwili i radośnie bawić się w innej, wspiera, ale i wymaga, potrafi przyznać się do błędu, przeprosić, dziecku daje prawo do błędu i potrafi przyjąć przeprosiny. Po prostu kocha mądrze!!!!

 21. Kam_78 Kam_78

  Dobru tata powinien poświęcać dziecku przede wszystkim czas, umieć z dzieckiem go spędzać i wpajać wartości, które będą procentowały w dorosłym życiu, powinien także umieć bawić się z dzieckiem bo dzieci to wprost uwielbiają.

 22. Madzia71 Madzia71

  tata powinien być najfajniejszym tatą na świecie w oczach dziecka, kochać i wspierać w każdej nawet najtrudniejszej chwili w życiu

 23. monbarga monbarga

  1.Dobry ojciec to taki, który nie wymaga doskonałości ani od siebie, ani od swoich dzieci, taki który wie, że jego dzieci nie są idealne, podobnie jak on sam, dzięki temu potrafi w pełni pokochać swoje dzieci.

  2. Dobry ojciec nie boi się porażek, bo wie, że błędy to normalna sprawa, należy wyciągać tylko z nich wnioski.

  3. Dobry ojciec stara się być wzorem do naśladowania dla swoich dzieci.

 24. Linda Linda

  Trzy cechy spośród tysięcy to ciężkie zadanie.
  Dobry ojciec powinien przede wszystkim być. Z własnej, nie przymuszonej woli.
  Dobry ojciec to mądry ojciec. Taki, który stara się być wzorem do naśladowania. Taki, który mimo popełnianych błędów nie rezygnuje. Wyciąga wnioski i idzie do przodu. Nie poddaje się, wie że swoja postawą daje przykład jak postępować. Każdego dnia uczy się jak być dobrym rodzicem, lepszym niż wczoraj. Jest z dzieckiem na dobre i na złe. Potrafi wysłuchać. Wytłumaczyć. Nie wymaga doskonałości bo sam nie jest doskonały.Taki, który uczy szacunku, miłości, odpowiedzialności. Wpaja dziecku wartości, wskazuje drogę którą powinno podążać. To taki, który potrafi wywołać uśmiech na twarzy dziecka jednym małym gestem. Dobry ojciec to kochający ojciec. To taki, któremu rodzicielstwo daje radość. Taki, który nie wstydzi się powiedzieć znajomym „nie”, gdy namawiają go na wyjście, a on wie że dziecko potrzebuje go bardziej. Dobry ojciec stawia rodzinę na pierwszym miejscu. To ona jest dla niego priorytetem. Po części przyjaciel, z którym można się pobawić. Po części szef, który jasno postawi granice mimo rosnących pragnień. I przede wszystkim rodzić, który wspiera, pomaga, dodaje otuchy, który jest. Zawsze.

 25. izabela izabela

  Dobry ojciec to taki, który poświęcając swojemu dziecku chociaż 20 minut dziennie, potrafi widzieć tylko swoje dziecko. Wszystko dokoła nie istnieje. On i dziecko.

 26. Magda Magda

  dobry ojciec szanuje matkę swoich dzieci, szanuje odrębność każdego członka rodziny i jest oparciem w codziennych trudach życia.

 27. Apis Apis

  Dobry ojciec jest troskliwy jak matka, cierpliwy jak dziadkowie i potrafiący słuchać jak prawdziwy przyjaciel :)

 28. Agunia29 Agunia29

  Dobry ojciec powinien być:
  -cierpliwy- bo każdy popełnia błędy i trzeba cierpliwie i konsekwentnie wspierać dziecko ,wyciągnąć do niego rękę aby pomóc mu dorosnąć i dojrzeć;
  -oddany- ojcem jest od momentu zobaczenia „dwóch kresek ” poprzez całe jego życie ,jest dla dziecka „przewodnikiem” w trudnym swiecie, powinien wspierać dziecko zawsze i wszędzie by móc mądrze go wychować;
  -dobry-czyli darzący dziecko miłością bezwarunkową bez względu na wszystko ;

 29. martik martik

  powinien byc cierpliwy, kreatywny i opiekunczy

 30. iza iza

  Akceptacja, uważność i słuchanie.
  To jedne z ważniekszych wg mnie cech dobrego ojca.
  Akceptuje dziecko ze wszysykim co ono mu serwuje (nawet spaghetti na swiezo upranej i wyprasowanej koszuli tuz przed wyjsciem;)).
  Uwaznie wedruje z dzieckiem przez jego maly wielki swiat niczego nie umniejszajac (nawet tej malenkiej mrowki ciagnacej za soba to olbrzymie zdzblo;)).
  Slucha. Nie tylko slyszy. O tej wielkiej przygodzie gonienia swpjego psa. O nieszczesciu, kiedy z pudelka wypadly wszystkie kredki i nie wiadomo bylo jaka powinna byc kolejnosc ukladania ich kolorami… :-)

 31. ajaw ajaw

  Cierpliwy – aby po raz tysięczny (z uśmiechem na ustach) odpowiadać na pytania: Po co? Dlaczego? Co to?
  Odpowiedzialny – aby na obiad zamiast cukierków była pyszna zupka :)
  Pomysłowy – bo jak wiadomo dzieci bardzo szybko nudzą się.
  Może nie jest to ojciec idealny, ale kochający swe dziecko na pewno.

 32. ewunia ewunia

  Dobry ojciec jest uważny na potrzeby dziecka i zawsze je stawia ponad swoje.
  To opoka, która daje dziecku bezwarunkowe wsparcie.
  A na koniec, a może przede wszystkim, jest waleczny i zawsze wskoczy za swoim dzieckiem w ogień.

 33. Marta Marta

  opiekuńczy, troskliwy, powinien wzbudzać autorytet

 34. Natalia Natalia

  Ja osobiście od ojca chciałabym aby po prostu był.

 35. dorcia2766 dorcia2766

  Kochający, wymagający i cierpliwy

 36. Wrotka Wrotka

  Dobry ojciec to taki, który nigdy nie podda się mimo przeciwności losu, to przewodnik po krętych drogach losu, chroniący swoje dziecko przed złem. To wreszcie świadomy nauczyciel, przekazujący swoim dzieciom dobre nauki, które ukształtują ich charakter.

 37. Dorota Dorota

  Dobry ojciec: nie może być kumplem dziecka, tylko jego ojcem; powinien być odpowiedzialny za swoje czyny i decyzje, bo dziecko też ponosi ich konsekwencje; powinien być „niezniszczalny”, bo długo będzie dziecku potrzebny :)

 38. Małgorzata Małgorzata

  Każdy tata chce być jak najlepszym tatą dla swoich dzieci. Stara się by pociechy były szczęśliwe, chce zapewnić im jak najlepszą przyszłość. Dobry tata kocha swoje dzieci bez względu na wszystko i wybaczy wszystkie potknięcia i błędy swoich dzieci. Tata nigdy się nie denerwuje i zawsze, bez względu na okoliczności ma świętą cierpliwość. Dobry tata każdy moment swojego życia poświęca swojemu dziecku, potrafi słuchać i dotrzymuje słowa, potrafi się z dzieckiem bawić i mądrze radzić oraz opiekować się dziećmi, a gdy trzeba, wesprze i przytuli. Tata to także taka osoba, która znajdzie chwilę dla siebie, ale jednocześnie przeczyta kilka bajek swojej pociesze i będzie wygłupiać się z nim na śniegu. Dobry tata potrafi też mówić dziecku„nie” i wyznaczać granice.

 39. Justyna1 Justyna1

  Dobry tata posiada cechy mojego ojca. Człowieka,który świetnie łączył życie zawodowe z opieką nad dwójką maluchów. To tata czytał nam bajki na dobronoc i usypiał. To tata nie bał się wziąć nas na ręce czy przewinąć. Gdy podrosłyśmy to on chodził z nami do lekarzy, kupował nam ubrania, zawoził na imprezy i z nich nas odbierał. Dawał nam luz ale jasno wytyczył granice i ściśle ich przestrzegał. A najważniejsze potrafił słuchać i nie oceniał nigdy po pozorach, no i chodził na wywiadówki. Zdarzało mu się również bronić nas niczym lew. Dla mnie dobry ojciec to człowiek ,który potrafi utrzymać rodzinę a jednocześnie nie boi się okazywać uczuć i zajmować się dziećmi. Tak więc dobry ojciec to człowiek – zaradny, opiekuńczy i kochający.

 40. aga aga

  Mądry życiowo kochający naprawdę i szalony w zabawie

 41. marek świecki marek świecki

  kochający, obecny, z gowa, pelna, pomyslow, cierpliwy, dobry tata, to, nie słowami,lecz,czynami, oraz, ze jest, wart, nasladownia, ,dobry ojciec, to troskliwy, tolernacjyny wrażliwy, opiekuńczy, dobry ojciec, to powinien, kocha,c dzeic, oraz zone, powinien, mieć w sobie, empatie, koch,c swoja, rodzine, ze, przy nim, cala, rodzink,a bedzi,e bezpieczna,

 42. marek świecki marek świecki

  powine być trosliwli cierpliwy, oraz powinien być kochany dla roidziny, oraz przy którym, rodzina, będzie, bezpieczna, powine, być dobrym ojecm, dla wsztyich, nie czynai leczy ,słowami, oraz,cyznami,

 43. Anna Eliza Anna Eliza

  Kochający,troskliwy,odpowiedzialny-to 3 najważniejsze cechy,które czynią ojca dobrym

 44. Iwona Iwona

  Dobry ojciec musi posiadać następujące cechy:
  * opiekuńczy
  * zaangażowany
  *wrażliwy
  To nie koniecznie maczo, przynoszący do domu pieniądze i skręcający łóżeczko dla potomka. To członek rodziny, opoka duchowa, poczucie bezpieczeństwa ale i osoba do której można przyjść i bez obaw zwierzyć się. To przyjaciel.

 45. Piotr Piotr

  Jakie cechy powinien mieć dobry ojciec ?
  Powinien być przyjacielem który nie tylko wysłucha ale i skarci
  Powinien być wzorem by nie tylko wymagać ale samemu być przykładem
  Powinien być święty żeby mieć ogromne pokłady cierpliwości :)
  Ale warto żeby potem usłyszeć „tato chcialabym być taka jak ty”

 46. Ewa Ewa

  Dobry ojciec po pierwsze JEST – przy Dziecku, przy Żonie, przy Rodzinie. Na pewno musi też być kreatywny – swoją pasją zaraża Dziecko nie zmuszając go jednak do podążania swoimi śladami. Powinien też być wzorem w relacjach z ludźmi – stanowczy, ale delikatny, potrafiący przyznać się do błędu…

 47. anna anna

  towarzyszący, bezwarunkowy, obecny

 48. anna anna

  Dobry ojciec to taki który dla swojego dziecka będzie nie tylko opiekunem ale i przyjacielem, wzorem do naśladowania , człowiekiem który nauczy dziecko jak ma życ jak byc szczęśliwym człowiekiem. Dobry tata to taki który kocha swoją żonę, daje dziecku dobre wzorce i troszczy się o rodzinę.

 49. Monika Monika

  Odpowiedzialny
  Cierpliwy
  Opiekuńczy

 50. Monika Monika

  Wyrozumiały, stanowczy i kochający

 51. Ksebardo Ksebardo

  Wyrozumiały, odpowiedzialny, opiekuńczy.

 52. cattie cattie

  Wyrozumiały, konsekwentny i sprawiedliwy

 53. emimk emimk

  Dobry ojciec powinien mieć dla swojego dziecka nieograniczone pokłady cierpliwości,czułości oraz ogrom zaufania.

 54. Dominika B. Dominika B.

  Sprawiedliwy
  Odpowiedzialny
  Cierpliwy

 55. Marzena Marzena

  Moim zdaniem rola ojca w rodzinie to:
  • Nauczyć dziecko jak być człowiekiem o silnym i niezłomnym charakterze by miało swoje zdanie, i umiało oprzeć się złym wpływom.
  • Drugie zadanie to nauczyć dziecko mieć marzenia i walczyć o ich spełnienie bez rozpychania się łokciami, by zawsze mogło ono spojrzeć bez wstydu w lustro
  • Mężczyzna ma być stabilnym oparciem dla kobiety i dzieci, ma zapewnić rodzinie poczucie bezpieczeństwa.

 56. Kaja Kaja

  Tatuś powinien mieć
  * poczucie humoru – kiedy wchodząc do łazienki widzi jak jego syn zużył całą piankę do golenia robiąc przepiękne arcydzieła na ścianach
  * Samoakceptacja – Tatusiowe też popełniają błędy
  * Uczciwość – Przyznać się do błędu i przeprosić dziecko za niesłuszne oskarżenia

  Bo rodzicielstwo to nie zadanie dla mięczaków :)

 57. Renata Renata

  Dobry Ojciec powinien być:
  *Kochający bez względu na to jak dziecko postępuje
  *Oddany, gotów do poświęceń
  *konsekwentny- potrafi przyznać się do własnego błędu,karze kiedy dziecko zawiniło ale również nagradza kiedy dziecko zasłuży

 58. KP KP

  Wyrozumiały, dający właściwy przykład, bezwarunkowa miłość

 59. Aga Aga

  Nie ma złych Ojców. Są tylko:
  – zapracowani – 12 godzin w pracy, czasem nadgodziny,
  – żyjący w ciągłym biegu za pieniądzem by kupić Żonce nowe perfumy, a dziecku buty na zimę
  – i czasem nie radzący sobie z codziennymi problemami, próbuje dzieciom wytłumaczyć jak żyć chociaż czasem jest ciężko.
  Te wady można zamienić w zalety bo robią to wszystko dla swoich pociech. Każdy Ojciec, nawet jeśli tego nie okazuje, pragnie by jego dziecku niczego w życiu nie zabrakło. I nawet jeśli nie jest obecny 24 h/7 dni w tygodniu ma Żonkę lub bliską osobę, która opiekuje się potomstwem.

 60. Katarzyna Katarzyna

  Świat z całym swoim bagażem niespodzianek nie jest środowiskiem za przyjaznym, dobry ojciec powinien zapewnić dziecku podstawy do tego by można było przetrwać najgorsze chwile, by się nie bać, powinien kazać czasem komuś przywalić by wiedzieć że potrafimy. powinien być wsparciem i pokazać, że rzucanie się z mostu nie ma sensu gdy ma się takiego rodzica. Powinien rozumieć, a nie nakazywać, ta więź jest wtedy lepsza, silniejsza.

 61. Anullos Anullos

  kochający mądrze nie ślepo, wyrozumiały i chcący uczestniczyć w życiu dziecka

 62. Ela Ela

  Dobry ojciec powinien:
  – być obecny w życiu dziecka;
  – kochać dziecko;
  – być szczęśliwy i swoim szczęściem dzielić się z dzieckiem.

 63. Marta Marta

  Konsekwentny, kreatywny, przyjacielski.

 64. Laura Laura

  Powinien być szczery w ocenianiu Naszych sukcesów i porażek.
  Empatyczny.
  I… męski.. (w końcu każdy tatuś dla swojej córeczki jest wzorem przy wyborze tego jedynego. A dla każdego syna do bycia idealnym mężem ;) )

 65. Hania Hania

  Cechy dobrego Taty:
  * Być dobrym przykładem.
  * Kochać mądrze.
  * Każdego dnia mieć czas dla swojego dziecka.

 66. KORNELIA KORNELIA

  Dobry ojciec ma serce – potrafi kochać. Ma uszy – potrafi słuchać. Ma ręce – potrafi pomagać!

 67. ula ula

  Dobry tata powinien przede wszystkim kochać dziecko, za to że jest, a nie za to jakie jest. Powinien nie bać się okazywać uczuć i znaleźć czas na rozmowę, zabawę, czasami pocieszenie. Powinien pokazać dziecku dobre i złe strony świata. W definicji dobrego ojca musi znaleźć się miejsce na akceptację, czułość oraz zrozumienie.

 68. Beata Beata

  cierpliwy, pomysłowy, wyrozumiały

 69. Wisienka:) Wisienka:)

  1.Beztroski przy tym rezolutny :)
  2.Nieustraszony niczym bohater:)
  3.Kochający bez granic …lecz jako przyjaciel je wyznaczać:)

 70. Katarzyna Gorzała Katarzyna Gorzała

  Cierpliwość jest dla mnie jedną z najważniejszych cech dobrego ojca. Wciąż uczę tego mojego męża, który jest już znacznie lepszy w tej kwestii niż na początku. Małe dziecko naraża naszą cierpliwość na szwank każdego dnia i trzeba być naprawdę dojrzałym i cierpliwym człowiekiem, aby spokojnie tłumaczyć lub nie zwracać uwagi na wyczyny malucha.
  Kolejną cechą jest poczucie humoru i zarazem chęć do zabawy z dziećmi. Dla nich bardzo ważne, aby dorosły chciał poświęcić im chwilę i bawić się z nimi jak dziecko. Maluch pozostawiony sam sobie nie rozwija tak wyobraźni i nie przywiązuje się do rodziców tak jak ma to miejsce podczas wspólnych gier.
  Ostatnią cechą jaką chciałabym wymienić jest umiejętność okazywania miłości dziecku. Wiele osób, a szczególnie mężczyzn, ma problemy z tą czynnością i uważa, że wcale nie musi powtarzać dziecku, że je kocha. Ważniejsze jest, według nich, zapewnienie dobrego bytu. Jednakże pokazywanie dziecku co się czuje jest równie ważne. Dziecko rozumie na początku poprzez uczucia, gesty i tych powinno być jak najwięcej. Tego na szczęście nie musiałam uczyć męża, który w każdej chwili pokazuje i mówi naszej córeczce jak bardzo ją kocha i jak jest ważna w naszym życiu.

 71. magdacer magdacer

  dobry tata jest przy dziecku kiedy potrzeba, wspiera i motywuje, dobry tata ma siłę ale nie ma agresji, dobry tata ma zasady ale nie jest uparty

 72. agnieszka agnieszka

  oddany, cierpliwy i z głową pełną pomysłów

 73. Tehawanka Tehawanka

  Troskliwy, mający czas dla dziecka, zainteresowany dzieckiem

 74. Kasia KD Kasia KD

  Ojciec powinien być ojcoprzyjacielowzorem ze swoimi wadami i przyzwyczajeniami, po drugie kochającym bezwarunkowo oparciem – które da poczucie bezpieczeństwa w każdej, nawet najbardziej podbramkowej sytuacji, a po trzecie sercorozsądkiem, gdyż ktoś musi na sprawy patrzeć z dystansem.

 75. bozena6 bozena6

  Dobry ojciec powinien być troskliwy,empatyczny,umiejacy rozmawiac na wszystkie tematy z dzieckiem

 76. Petroniusz Petroniusz

  Dobry ojciec powinien być świetnym przewodnikiem po świecie pełnym labiryntów , winien otoczyć dziecko bezwarunkową miłością ,która otuli je jak puchowa kurtka podczas zamieci oraz powinien umieć słuchać ,żeby nie umknęło mu to co dla dziecka może być ważne a dla ojca ulotne

 77. doti doti

  Siła – żeby zapewnić bezpieczeństwo,
  Czułość – żeby dać poczucie stabilizacji i zaufania,
  Mądrość – żeby pokazać właściwą drogę i pogodzić się, że dziecko wybiera swoją własną…

 78. Aneta Aneta

  Dobry Ojciec powinien zawsze BYĆ obecny w życiu dziecka. To nie cecha, ale moim zdaniem rzecz najważniejsza. Dobry Ojciec to dobry człowiek. Dobry moralnie :)

 79. Justyna Justyna

  Cierpliwy, z tysiącem pomysłów oraz potrafiący przytulić.

 80. cytrynkowa cytrynkowa

  Dobry ojciec powinien kochać, umieć słuchać i poświęcać uwagę dzieku!

 81. Beata Tarchuł Beata Tarchuł

  Dobry Tata to taki jak Mój . Kochający , myślący , cierpliwy , sprawiedliwy , zaradny , pomocny , wyrozumiały i wspaniały . Taki doskonały jak mój Tatko ;) jest zawsze ;) <3 Kochamy Go a On Nas ;) <3

 82. Justyna Justyna

  Idealny tata…
  dla córki powinien być przede wszystkim rycerzem,który strzeże jej jak najcenniejszy brylancik i rozpieszczać ją ( mama w tym przypadku jest tą złą która na nic nie pozwala ;) ..) … dla syna natomiast powinien być przyjacielem, kumplem z którym będzie mógł wyskoczyć na męski wypad w góry, pogadać o wszystkim i pogrzebać w aucie
  powinien być sprawiedliwy
  każdego dnia okazywać swoją miłość, pokazywać że właśnie co dzieciątko jest największym szczęściem w jego życiu…
  Pozdrawiam ;)

 83. Basia Basia

  Ojciec powinien być wyrozumiały i wpaja smoim dzieciom, że rodzina jest najważniejsza i zawsze można na nią liczyć. To On wracając wykończony z pracy poświęca się cały mnie i dzieciom. W tym czasie nie ma telefonów, telewizji czy komputera. Jest On i my. Nie karci, a tłumaczy. Słucha, a to niespotykana cecha.

 84. Krystyna Krystyna

  Dobry ojciec uczy swoje dziecko jazdy na rowerze, dobry ojciec nie rozładowuje złości , dobry ojciec zawsze wierzy w swoje dzieci

 85. joshy joshy

  Kreatywny, cierpliwy, wyrozumiały

 86. Gosia H-m Gosia H-m

  3 cechy jakie powinien mieć dobry ojciec?
  – powinien być takim człowiekiem, aby jego syn chciałby być taki sam dla swoich dzieci – to przede wszystkim :)
  – powinien mieć czas dla dziecka (nieważne jak by go z dzieckiem spędzał czy na nauce do szkoły czy nauce życie, czy na zabawie czy nicnierobieniu, ważne, żeby miał czas dla dziecka i chciał go z nim spędzać)
  – powinien być otwarty na dziecko i jego świat :)

 87. Emi Emi

  Odpowiedzialny, troskliwy, szanujący także matkę swoich dzieci i tym samym dający dobry przykład dzieciom na przyszłość

 88. Kasia B Kasia B

  Trzy cechy dobrego ojca to:
  1.Twarda ręka
  2. Miękkie serce
  3.Opiekuńczość

 89. oxkaja oxkaja

  Chociaż 3 cechy to bardzo mało, by opisać jego wspaniałość.
  Postaram się jednak wybrać i pokazać, że te są najważniejsze i w życiu idealnego ojca najpiękniejsze.
  Najważniejsze to prawdziwe i szczere uczucie, bycie kochanym przez niego nad życie.
  By słowo kocham Cię było codziennością a życie w jednym domu pełnią miłości, wspaniałości i nieustannej rodzicielskiej wrażliwości.
  Wyrozumiały to też ważna cecha bo dziecko nie zawsze się uśmiecha, gdyż gorsze dni też nadchodzą i wrogo dzieciaki do świata i bliskich podchodzą. Dlatego rozumieć pewne rzeczy musi, że bycie wzorowym ojcem tkwić w głębi duszy gdzieś musi i starania wydobyć na zewnątrz powinien bo jest świadomy, że jego uśmiech gdzieś zginie i smutek na twarzy „wypłynie”.
  Wspaniałość też w tym się objawia, że szanować musi dziecko, to idealnego ojca podstawa, ale najważniejsze też by mamusia szanowana była i nigdy się z nim na amen nie pokłóciła.
  Bo chodzi o to żeby Tato z Mamą dobrze współgrali i swoim dzieciom ciepło i miłość nieustannie dawali, ale żeby nawzajem się szanowali i dziecko na dobrego człowieka wychowali.

 90. Michał O. Michał O.

  Kilka słów o miłości… tacierzyńskiej :) tata powinien być kochający, rozpoznawać potrzeby dziecka i uczyć je pięknego godnego życia. Od niedawna jestem tatą… Mam nadzieję, że będę tatą dobrym:

  Bo kiedy jestem już rodzicem
  Miłością dzieciątko obdarzam.
  I w słodkim śnie je dziś kołyszę
  Nic złego mu się nie wydarzy.

  I kiedy jestem w końcu tatą,
  Jestem szczęśliwy bardzo dzisiaj,
  Dziecka kwilenia ubogacą
  Me życie to jest Dominisia.

  Córcią się będę opiekować,
  Bezpieczna będzie, kiedy ze mną,
  Uczuciem swoim obdarować
  Radością jest dzis niewymierną.

  I życia córkę uczyć będę,
  I jak wygląda nasz świat cały,
  I uśmiech z niej dziś wydobędę,
  By oczka jej już nie płakały.

  Będę ochroną jej i tarczą,
  Przed złem obronię zawsze kiedy
  To będzie bardzo jej potrzebne,
  Ja zawsze będę przy niej wtedy.

  I jestem bardzo dumny z dziecka,
  Radością dla mnie jest dziewczynka.
  Cieszy mnie życie aniołeczka
  I zawsze córci słodka minka.

  Nigdy dzieciątka nie opuszczę,
  Tam będzie, gdzie ja będę.
  I będzie zawsze mym cacuszkiem,
  I całe życie z nią ja spędzę.

 91. Ewa Ewa

  1. Superman – na codzień
  2. Opiekun – w cieżkich chwilach
  3. Uosobienie domu – w dorosłym życiu.

 92. mika19 mika19

  Kochać
  Słuchać
  Uśmiechać się

 93. Elfik Book Elfik Book

  Akceptujący wszystkie zwyczaje, dziwactwa swojego dziecka.
  Gotowy zrobić wszystko, nawet okropne rzeczy, by ochronić dziecko.
  Wierzący w marzenia i idee, które mogą sprawić, że w przyszłości dziecko z ojcem zmienią świat na lepsze.

  Napisałabym jeszcze, że kochający, ale to samo przez siebie się rozumie…

 94. aagnieszkaa1 aagnieszkaa1

  Czy Wy wiecie,
  jakie są trzy najważniejsze cechy dobrego ojca na tym świecie?

  Pierwsza cecha to ŚWIETNIE GOTUJE
  i każdy mały brzdąc się jego potrawami delektuje.
  Każdy niedźwiadek niejadek,
  po skosztowaniu jego kulinarnych inspiracji woła i porcje dokładek!

  Kolejna cecha to dużo, dużo CIERPLIWOŚCI,
  gdzie nasz tatuś na nas się nie złości.
  Rozumie co, gdzie, po co i dlaczego,
  oj tak moja koleżanko i kolego?

  I najważniejsze jest on ANIMATOREM ZABAWY,
  gdzie zabawa jest najważniejsza- na bok odkłada inne sprawy.
  Z dziećmi się bawi i bawi,
  mnóstwo radości im to sprawi.
  Sam różne gry i zabawy wymyśla,
  kto by o tym pomyślał?

  Taki tata to WIELKI SKARB!

 95. olcia22aa olcia22aa

  Ten kto chowa się bez ojca najbardziej powinien wiedzieć jakich cech w życiu od drugiej osoby mu zabrakło tymbardziej od któregoś z rodziców.
  Moim zdaniem brakowało mi pewności siebie, wsparcia i wiary w drugiego człowieka, wydaję mi się że to są trzy cechy , które powinny charakteryzować dobrego ojca… Lub trzy takie cechy, którymi dobry ojciec powinien się okazywać…

 96. karola karola

  Dobry ojciec jest obecny, odpowiedzialny i troskliwy.

  Obecność: Gdy dziecko bawi się, zajmuje sobą, ojciec jest i czuwa, a kładąc rękę na główce syna czy córki, daje wyraz swojej obecności, bliskości.

  Odpowiedzialność: Gdy dziecko przybiega ze swoim problemem, ojciec słucha w skupieniu i pokazuje, jak odpowiedzialnie i mądrze rozwiązać sprawę, nawet jeśli jemu samemu wydaje się ona błaha i nic nie znacząca.

  Troska: Gdy dziecko daje upust swoim emocjom, gdy jest przybite i smutne, dobry ojciec pochyla się nad nim z czułością i troską, pozwalając wypłakać się w swoich ramionach.

 97. anhe89 anhe89

  Ojciec musi być przede wszystkim ODPOWIEDZIALNY, aby potrafił zadbać o swoje dziecko, kolejną cechą jest KONSEKWENTNOŚĆ, aby potrafił je wyciągać wobec dziecka i trzeźwo oceniać sytuację, powinien być również KOCHAJĄCY, co rozumiem poprzez troskę o dziecko.

 98. Ewa Ewa

  To taki, z którym pogadasz jak z przyjacielem, rozbawi jak najlepszy kumpel, pocieszy jak mama, zrozumie jak psycholog, da poczucie bezpieczeństwa, jak najlepszy ochroniarz i życiem i zachowaniem, pokaże że oprócz tego jest zwykłym człowiekiem

 99. Sylwka K. Sylwka K.

  Dobry ojciec powinien być wyrozumiały, powinien wspierać swoje dzieci na każdym etapie ich życia i powinien potrafić wybaczać.

 100. Gosia Gosia

  A więc prawdziwy ojciec powinien:
  być wzorem (tak by dziecko mogło powiedzieć, chcę być taki jak tata)
  potrafić rozpieszczać(oczywiście zdrowo, tak by dziecko czuło się wspaniałe, ale nie najwspanialsze)
  kochać prawdziwie ( brak ojcowskiej miłości powoduje ranę w sercu, której nikt nie wyleczy).

 101. marcinellino marcinellino

  Dobry ojciec to taki, który:
  – daje właściwy przykład, będąc dla swoich dzieci autorytetem,
  – zapewnia poczucie bezpieczeństwa, nie zapominając o darzeniu dzieci miłością bezwarunkową,
  – jest cierpliwy a przez zawsze potrafi znaleźć czas dla swoich dzieci.
  Mam nadzieję że takim właśnie będę, jako iż niedługo po raz pierwszy nim zostanę :)

 102. murba78 murba78

  Dobry ojciec powinien być:
  1) zaufanym powiernikiem tajemnic dzieci, przekazując im wiarę i szczepiąc dobro
  2) latarnikiem na morzu życia, rozpalającym w dzieciach nadzieję i dającym miłość
  3) czułym gwarantem bezpieczeństwa potrafiącym przytulić i schronić dzieci w swoich ramionach

 103. malina malina

  Nigdy nie miałam Ojca jednak myślę że dobry Ojciec powinien po prostu być i wspierać. Bezinteresownie czuwać . Dawać przykład i kochać. Niby banalne dla niektorych osób jednak dla mnie znaczy dużo bo brak Ojca odczuwa się całe życie…

 104. Sławek Sławek

  wyrozumiały, stanowczy, obecny

 105. Kasia Kasia

  Każdy ojciec, bez względu na charakter i osobowość, jest osobą najważniejszą i najdoskonalszą w percepcji dziecka. Jest człowiekiem-dlatego oczywiste jest, że bezwarunkowo i bezwzględnie kocha swoje dziecko.
  Sądzę, że dobry ojciec to ten który wytłumaczy, nauczy i pomoże. Bo dzięki tym cechom dziecko w przyszłości stanie się silnym, zaradnym, samodzilenym i mającym poczucie wewnętrznego bezpieczeństwa człowiekiem.

 106. Ela Ela

  Cierpliwy, czuły, odpowiedzialny. :)

 107. Krystyna Krystyna

  Dobry ojciec powinien mieć takie cechy ,aby zawsze dziecko miało do niego zaufanie, mogło zwierzyć się z problemów a on umiał znaleźć rozwiązanie i pocieszyć a ponadto powinien mieć bardzo duże serce i kochać, kochać, kochać!

 108. Klaudia Klaudia

  troskliwy, czuły, opiekuńczy.

 109. Paulina Paulina

  (OJ), musi być młody duchem, nawet jak z niego już oldb(OJ)
  (CI)erpliwy do dzie(CI)
  (EC)h, musi dawać dobry przykład, bo naśladuje go mal(EC)

 110. Montana Montana

  Naturalny, otwarty, opanowany

 111. dr Damian Wocial dr Damian Wocial

  1. AUTORYTARNY
  Dobry ojciec winien przede wszystkim stanowić autorytet dla swojego dziecka. To ojciec ma wskazywać mu drogę i wraz z matką prowadzić dziecko przez życie. Bardzo ważnym jest więc, by ojciec stanowił dla dziecka przykład, wzór do naśladowania oraz działał tak, by dziecko z wielką chęcią szło za jego wskazówkami.

  2. STANOWCZY
  Dobry ojciec powinien również być konsekwentny, pewny w swoich działaniach. Dziecko musi widzieć w swoim ojcu stanowczość oraz siłę, która sprawi, że dziecko, doskonale będzie zdawało sobie sprawę z zasad obowiązujących w życiu, a w obecności ojca będzie czuło się nadzwyczaj bezpiecznie.

  3. ROZUMIEJĄCY
  Dobry ojciec musi także słuchać swego dziecka, rozumieć je i szanować jego indywidualne wybory. Dobry ojciec to bowiem nie tylko życiowy drogowskaz lecz także współpasażer, który razem z dzieckiem wybierze się w życiową podróż i wspólnie z nim odkryje nieznane im dotąd zakamarki codzienności.

 112. sosrodzice sosrodzice

  Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie! Za wszystkie inspirujące odpowiedzi.
  Zwycięskie odpowiedzi zaznaczone są na żółto :)
  Gratulujemy!

Zobacz również