Do szkół powinny wrócić mundurki?

To nie przypadek, że w elitarnych szkołach obowiązują mundurki. Coś tak powierzchownego i wydawać by się mogło, że nieważnego pozwala wprowadzić porządek i równość, a także poprawić jakość nauczania. Dzieci i młodzież mogą bardziej skupić się na nauce niż na ubraniach i swoim wyglądzie. Nadal jednak nie jest to rozwiązanie powszechne… Mimo mnóstwa zalet, jakie mają mundurki, nie brakuje jednak przeciwników ujednolicania wyglądu dzieci w szkołach. Na pytanie, czy do szkół powinny wrócić mundurki, wiele osób odpowiada stanowczo, nie. Jednak to może głosy zwolenników są bardziej przekonujące?

czy do szkół powinny wrócić mundurki

Porządek i równość

Dzieci wyglądające tak samo w szkole mogą skupić się bardziej na nauce niż na rzeczach powierzchownych. To główny argument zwolenników mundurków. Chodzi o to, żeby nie skupiać się na markowych butach, nowych koszulkach, czy spodniach, ale robić w szkole to, co należy, czyli zajmować się nauką.

Dzięki mundurkom można ujednolicić wygląd dzieci. Nie ma w szkole tak zwanej rewii mody. Nikt przed nikim nie musi się popisywać wyglądem. Nie ma także powodu do wykluczania kogoś z tego powodu, że nie ma jakiegoś markowego ubrania, czy butów.

Mundurki szkolne zapewniają równość społeczną. Dzięki nim można uniknąć nadmiernego porównywania się, presja związana z byciem modnym spada. Dzieci, zwłaszcza z mniej zamożnych rodzin, mogą czuć się bezpieczniej.

Brak wyzywających strojów

Mundurki to również odpowiedź na coraz częściej praktykowane niestosowne ubieranie się do szkół. Dzieci i młodzież zakładają ubrania, które po prostu nie pasują do miejsca, w którym mają zdobywać wiedzę. Bardzo krótkie bluzki, spodenki, spódniczki, wyzywające bluzki z wulgarnymi napisami, krzykliwe bluzy. Niekoniecznie najlepszym wyborem jest też odzież sportowa, leginsy, czy dresy. Niektórzy narzekają także na modne obecnie szerokie spodnie, czy podziurawioną odzież. Dzięki mundurkom wszyscy mogą wyglądać w klasyczny, prosty sposób. Odzież przestaje być elementem rozpraszającym.

Lepsza dyscyplina

Odzież jest sposobem na wyrażanie siebie. Czasami jest również formą łamania wszelkich zasad. Zrezygnowanie z dowolności w tym wymiarze służy zachowaniu dyscypliny i może pozytywnie wpływać na skupienie. Dzieci i młodzież mogą być lepiej zmotywowane i czuć się częścią większej społeczności. To może wpływać na zmniejszenie liczby zachowań niepożądanych oraz korzystnie wpłynąć na integrację grup klasowych czy całej społeczności szkolnej. Niekiedy wszystko to wpływa także na lepsze wyniki w nauce i także zdecydowanie lepsze zachowanie.

Poza tym dzieci noszące mundurki łatwo zidentyfikować. Ich zachowanie również poza szkołą stanowi o danej placówce. W razie nieprawidłowości łatwo zorientować się, z jakim dzieckiem ma się do czynienia (do której szkoły chodzącym).

Czy mundurki mają wady?

Dlaczego mimo tak wielu zalet, mnóstwo osób nie chce mundurków w szkole?

Przede wszystkim z uwagi na ograniczenia, z którymi ich noszenie się wiąże, brak możliwości wyrażenia siebie, konieczność noszenia często niezbyt komfortowych ubrań, czy też takich, które się nie do końca podobają. Znaczenie mają także koszty.

Najczęściej mundurki nie należą do najtańszych, trzeba mieć również kilka kompletów, żeby nie musieć codziennie prać. Z drugiej strony czasami może być to również sumarycznie niższy wydatek, zwłaszcza jeśli skonfrontujemy go z markową odzieżą oraz ze zmiennością mody. Niemniej tak jak innego rodzaju odzież, tak też mundurki trzeba systematycznie zmieniać, kupować większe, dopasowując je do zmieniającej się sylwetki dziecka.

Mundurki czasami trudne dopasować do każdej sylwetki. Są to zazwyczaj uniwersalne stroje, które niestety nie będą w pełni odpowiadać wszystkim. Odzież można tak dopasowywać, żeby podkreślić zalety sylwetki i ukrywać wady. Z mundurkiem może nie być to takie proste.

Poza tym wchodzi w grę także kwestia nudy. Początkowo mundurki mogą nawet się podobać, jednak z czasem mogą być odbierane jako monotonne i po prostu pospolite. Potrzeba wyróżnienia się może stać się silna, a bunt narastać. Tym bardziej, że mundurki to zazwyczaj klasyczne białe koszulki (lub koszulki polo), granatowe lub bordowe swetry/kamizelki i ciemne spodnie/spódnice.

A Ty, co sądzisz o mundurkach w szkole?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*