Do kiedy karmić piersią i kiedy wprowadzić mleko modyfikowane?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Według obecnych światowych zaleceń przez pierwszych 6 miesięcy życia niemowlaka powinniśmy karmić go wyłącznie piersią na żądanie. Dopiero po tym czasie możemy rozszerzać dietę, wprowadzając mu stałe posiłki. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała okres 6 miesięcy karmienia piersią za kluczowy dla zdrowia dziecka. Do kiedy karmić piersią, kiedy wprowadzić mleko modyfikowane i jak długo podawać je dziecku?

Jak długo karmić piersią?

W pierwszym półroczu życia dziecka zdrowa matka wytwarza wystarczające ilości pokarmu, żeby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie niemowlęcia na wszystkie niezbędne składniki odżywcze (wyjątek to witaminy D i K). Eksperci zgodnie zalecają, żeby wyłączne karmienie piersią trwało przynajmniej przez pierwszych 6 miesięcy, a minimum przez 4 miesiące. Przez ten czas niemowlak powinien dostawać tylko mleko matki. Nie powinniśmy podawać mu więc innych płynów (wody, soków). Możemy jedynie aplikować mu leki i witaminy zgodnie z zaleceniami lekarza.

Rekomendacje co do karmienia dotyczą wszystkich niemowląt. Może się jednak zdarzyć, że w przypadku dziecka np. z dużym zapotrzebowaniem na żelazo lub słabo przybierającym na wadze, lekarz zdecyduje o wcześniejszym wprowadzeniu stałych pokarmów.

Wiemy, ile czasu minimalnie powinniśmy karmić dziecko piersią. A kiedy najlepiej to zakończyć? Nie istnieją naukowe badania, które wskazywałyby na szkodliwość długiego karmienia piersią. Eksperci zajmujący się żywieniem małych dzieci ustalili, że po 12. m.ż. karmienie możemy kontynuować tak długo, jak długo odpowiada to nam i dziecku (więcej na temat odstawiania dziecka od karmienia piersią można przeczytać na www.zdrowystartwprzyszlosc.pl). Dietę malucha między 6. a 7. miesiącem życia rozpoczynamy już wzbogacać stałymi pokarmami.

Kiedy wprowadzić produkty zastępujące mleko kobiece?

Kiedy nie karmimy już dziecka naturalnie, powinniśmy podawać mu mleko modyfikowane odpowiednie do wieku. Preparaty do dalszego żywienia (mleka następne) muszą zaspokajać potrzeby żywieniowe malucha wtedy, kiedy dziecko zaczyna przyjmować stałe pokarmy.

Mleka modyfikowane powinny jak najbardziej przypominać swoim składem mleko matki. Wytwarza się je z białek mleka krowiego i poddaje odpowiednim modyfikacjom, tak żeby mogły być przyswojone przez organizm małego dziecka.

Produkty modyfikowane naśladują swoim składem mleko kobiece, nie są jednak w stanie dopasować się do potrzeb dziecka tak dobrze, jak pokarm naturalny. Skład pokarmu matki zmienia się wraz z wiekiem dziecka, a nawet wraz z porami dnia. Trudno więc odtworzyć jego recepturę. Mleko modyfikowane ma dostarczać niemowlakowi wszystkich składników odżywczych. Jednocześnie malec karmiony sztucznie powinien rosnąć w takim samym lub podobnym tempie jak dzieci karmione wyłącznie piersią.

Mleko kobiece stanowi najlepszy pokarm dla małego dziecka i nie ma wyznaczonego czasu, kiedy wprowadzać do diety malucha mleko modyfikowane. Jeśli maluch pije z piersi do 2. a nawet 3. r.ż. w wystarczających ilościach, nie ma potrzeby podawać mu mleka modyfikowanego (po 12. m.ż. dziecko może już spożywać niewielkie ilości mleka krowiego). Do ukończenia przez dziecko roku podstawę żywienia powinno stanowić mleko kobiece lub modyfikowane. Uzupełnieniem diety stają się różnorodne produkty (najważniejsze z nich to warzywa) drobno posiekane lub zmiksowane. Od 7-8. m.ż. podajemy dziecku 3 posiłki mleczne. Do 12. m.ż. maluszek nie powinien pić mleka krowiego w czystej postaci. Możemy go jednak używać do przygotowania np. budyniu czy kaszki (mleka modyfikowanego nie można gotować).

Rozszerzając dietę niemowlaka o nowe produkty, do ukończenia roku nie podajemy mu mleka koziego czy owczego. Panuje mylne przekonanie, że takie mleko jest zdrowsze dla dziecka i mniej je uczula. Mleko kozie czy owcze charakteryzuje się bardzo wysokim stężeniem soli mineralnych oraz małą zawartością kwasu foliowego i witamin. Takie mleko można podawać starszym dzieciom. Jednak spożywanie mleka koziego i owczego zwiększa ryzyko niedokrwistości z niedoboru kwasu foliowego i /lub witaminy B12 [1].

Do kiedy podawać dziecku mleko modyfikowane?

To, do kiedy maluch będzie pił mleko modyfikowane, zależy w dużym stopniu od naszej decyzji. Nie ma górnej granicy, kiedy dziecko powinno zaprzestać pić takie mleko. A jedyne zastrzeżenie dotyczy sposobu podawania produktów modyfikowanych, czyli podawania ich z butelki ze smoczkiem.

Dwulatek będzie jeszcze chętnie pił mleko modyfikowane, jeśli dostawał je wcześniej. Choć zjada już wszystkie pokarmy stałe, brakuje mu jeszcze zdolności dokładnego przeżuwania pokarmów. Przez to przyswaja mniej kalorii i składników odżywczych i potrzebuje dodatkowego pokarmu np. w postaci mleka modyfikowanego. Taki produkt wzbogacony witaminami i minerałami uzupełnia dzienne zapotrzebowanie maluszka na niezbędne składniki odżywcze. Dla przedszkolaków przeznaczone są mleka modyfikowane z cyfrą „5”.

Dzieci 3-4-letnie na ogół jedzą już wszystko i mogą pić również mleko krowie (jeśli nie mają alergii na białka mleka lub nietolerancji laktozy). Jeśli jednak maluch polubił smak mleka modyfikowanego, nadal możemy mu je podawać. Najważniejsze jednak, żeby dziecko dostawało mleko w szklance lub kubeczku, a nie w butelce ze smoczkiem czy z ustnikiem. Kontakt mleka modyfikowanego (tak jak i krowiego) z zębami malucha powinien być jak najkrótszy, żeby ograniczyć ryzyko próchnicy.

Karmienie piersią utrzymujmy tak długo, jak długo odpowiada to nam i dziecku. Po zakończeniu naturalnego karmienia możemy wprowadzić maluchowi mleko modyfikowane, zwłaszcza jeśli dziecko nie ukończyło jeszcze roku. Maluch może pić takie mleko nawet do 4. r.ż. i dłużej jako uzupełnienie zbilansowanej diety.

Przypisy:

[1] Basnet S, Schneider M, Gazit A i wsp. Fresh goat’s milk forinfants: myths and realities – a review. Pediatrics 2010;125:973-977.

Źródła:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, praca zbiorowa [w:] Standardy Medyczne Pediatria, T.11, 2014 r.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.