Do jakiego wieku dzieciom rosną stopy?

Każdy rodzic małego i nieco większego dziecka wie, że buty to ta część garderoby, którą trzeba wymieniać bardzo często. Nie tylko z uwagi na zmieniające się pory oku, ale również z powodu szybkiego wzrostu. Dziecięce stopy rosną błyskawicznie. Kiedy kształtuje się ich ostateczny kształt? I od czego zależy, jak duże stopy będzie miało dziecko?

Pierwszy rok życia dziecka i rozwój stopy

Dzieci rodzą się z rozkosznymi małymi sopkami, które wielu rodziców po prostu uwielbia. Stają się one motywem przewodnim wielu zdjęć i pamiątek. Popularne są odciski stópek. Po co? Między innymi po to, by uzmysłowiać sobie, jak szybko one rosną.

Okazuje się, że w pierwszym roku życia stopy zmieniają się o aż 4 rozmiary.

stopy

Kolejne lata

Od drugiego do trzeciego roku życia stopa dziecka rośnie średnio o 1,5 mm….na miesiąc. Innymi słowy co dwa miesiące dziecko może mieć stopę dłuższą o 3 mm. Nic dziwnego, że buty, które dopiero, co zostały kupione – są już za małe, a sklep obuwniczy to jeden z częściej odwiedzanych przez ciebie sklepów.

Niestety może to nieco rozczarowywać i nieść wrażenie, że na buty dla małego dziecka, które dopiero zaczęło chodzić – wydajesz majątek. Rozwiązanie? Tylko takie, że trzeba się z tym pogodzić i uzbroić w cierpliwość. To, czego na pewno nie warto robić to… na siłę oszczędzać. Lepiej kupić jedną parę, a porządnych butów niż kilka i gorszej jakości. Nie najlepszym wyborem jest noszenie obuwia używanego.

Gdy dziecko kończy trzy lata, jego stopy rosną trochę wolniej, ale nadal szybko. Do szóstego roku życia ich długość zwiększa się o 1 mm na miesiąc. Oczywiście dane te są szacunkowe. Stopy rosną wprost proporcjonalnie do wysokości ciała dziecka, stąd dzieci wyższe będą miały (zazwyczaj) dłuższe stopy.

Gdy dzieci wkraczają w okres dojrzewania, dzieje się jednak coś nietypowego. Stopy i dłonie zaczynają rosną szybciej niż pozostałe części ciała, dlatego w pewnym okresie wzrostu dziecko może wyglądać nieco nieproporcjonalnie. Jednak bez obaw, wszystkie rozmiary się unormują. W tak zwanym okresie przejściowym trzeba się jednak przygotować na dość nietypowe długie stopy, szczupłe i długie nogi, przy których stopy mogą sprawiać wrażenie wyjątkowo dużych.

Przeczytaj więcej o rozwoju stopy u dzieci.

Do kiedy rośnie stopa dziecka?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji danego dziecka.

W przypadku dziewczynek najwyższe tempo wzrostu obserwuje się do momentu wystąpienia pierwszej miesiączki. Gdy dziewczynka zacznie miesiączkować, zazwyczaj rośnie już wolniej, również stopy od tego momentu zazwyczaj zmieniają się nieznacznie. Można stwierdzić, że wzrost stopy powinien się zakończyć do 15-16 roku życia (z małą uwagą, że u wielu kobiet po ciąży na skutek naturalnych zmian zachodzących w tym czasie stopy mogą nieco urosnąć, i pozostać już na stałe większe, na przykład o rozmiar).

Jak jest u chłopców? Tu sytuacja jest nieco trudniejsza do przewidzenia. Stopy chłopców rosną dłużej niż stopy dziewczynek. Podobnie jak chłopcy dłużej rosną niż dziewczynki i w pewnym momencie prześcigają swoje koleżanki ze wzrostem. Ukształtowany rozmiar stopy chłopca może być zarówno w wieku 17 lat, jak i dopiero 19.

Dzieci mają większe stopy od rodziców?

Od kilku pokoleń obserwuje się pewien wzorzec, który wskazuje, że dzieci rosną coraz częściej wyższe od swoich rodziców. Podobną zmianę obserwuje się także w kontekście noszonych rozmiarów.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu rozmiar 40 wśród dziewczyn był uważany za duży, obecnie raczej nikogo nie dziwi. Możemy bez trudu nabyć dziewczęce buty w tym rozmiarze, a także w rozmiarach większych – 41 czy 42.

Wśród chłopców nie wzbudza zdumienia obuwie w rozmiarze 44, czy 48. Coraz częściej młodzi mężczyźni noszą rozmiary w okoli 50.

To, jaką dużą stopę będzie miało dziecko i kiedy zakończy się wzrost stopy – uzależnione jest od tego, kiedy dziecko skończy rosnąć. Należy przy tym podkreślić, że kluczowe jest dbanie o to, by dziecko zawsze nosiło dobrze dobrane obuwie (nigdy za małe). Kiedy to tylko możliwe, zaleca się chodzenie boso – co wzmacnia stopy i sprzyja ich prawidłowemu wzrostowi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*