Dni płodne – czy wiesz, kiedy możesz zajść w ciążę?

Teoretycznie wiedza na temat płodności kobiety jest ogólnie dostępna. Wystarczy przeczytać kilka artykułów, poobserwować sygnały wysyłane przez organizm, żeby wiedzieć właściwie wszystko: kiedy występują dni płodne, w którym momencie następuje owulacja i czas, w którym zajście w ciążę nie jest możliwe.

Informacje te są pomocne zarówno do zajścia w ciążę, jak również wtedy, gdy decydujemy się na naturalne metody antykoncepcyjne. W praktyce jednak, tuż przed ich zastosowaniem, nierzadko pojawiają się trudności: przede wszystkim silne wątpliwości: z kategorii, a co jeśli się pomylę? Są one większe u par nieplanujących już dzieci oraz u kobiet z nieregularnymi cyklami.  Pewne opory przed obserwacją własnego ciała mają też kobiety niewierzące naturze, żyjące w przekonaniu, że to nie może być takie proste, że och organizmy nie „działają prawidłowo”, bojące się zaufać temu, co można zaobserwować samodzielnie, nie wydając na to ani złotówki.

Pytanie otwarte jest takie: czy obserwacja swojego ciała ma sens?  Czy da się szybko i prosto wyznaczyć dni płodne? Jak ze 100% pewnością je rozpoznać? Przeczytaj!

Dni płodne i śluz szyjkowy

Śluz szyjkowy w trakcie cyklu zmienia się. Dzieje się tak nie bez przyczyny. W dni płodne jego konsystencja ułatwia dotarcie plemników do komórki jajowej, w okresie niepłodnym blokuje zapłodnienie, a czasami całkowicie je niszczy.

Śluz wydzielany jest przez szyjkę macicy. Wydzielina ta jest naturalna i bardzo potrzebna. Gdy jest zdrowa (nie toczy się żadna infekcja), ma za zadanie chronić plemniki przed niekorzystnym, kwaśnym środowiskiem panującym w pochwie. W trakcie jednego cyklu produkowane są cztery rodzaje śluzów, a nie tak, jak wiele kobiet sądzi dwa. Poprzez obserwację śluzu i innych objawów towarzyszących można określić, czy kobieta ma dni płodne.

Jak zmienia się śluz szyjkowy w trakcie cyklu?

Śluz szyjkowy zmienia się. Raz jest gęsty (niepłodny, stanowi barierę nie do przebycia przez plemniki), innym razem jest rzadki, wodnisty i jest go sporo (jest to śluz płodny, świetnie „prowadzący” plemniki do celu).

Wyróżniamy cztery rodzaje śluzu szyjkowego:

 • typu G– charakterystyczny dla okresu niepłodnego. Występuje na początku (tuż po miesiączce) i na końcu cyklu, wyglądem przypomina gęstą pastę (ścięte białko), ma kolor przezroczysty, biały lub lekko kremowy
 • typu L – pojawia się po śluzie typu G, jest płynny, ma kolor biały, towarzyszy mu uczucie wilgotności. Ma za zadanie selekcjonować plemniki, nie oznacza jeszcze najbardziej płodnego okresu w cyklu kobiety
 • typu S – na kilka dni przed owulacją pojawia się spora ilość śluzu, który jest śliski i płynny, przezroczysty, jak surowe białko kurze. Można w jego strukturze dostrzec cienkie, białe nitki. Jest to płodny śluz, który ma ułatwiać zapłodnienie, dzięki temu, że umożliwia plemnikom swobodne poruszanie się i dotarcie do komórki jajowej.
 • typu P – to śluz owulacyjny, który jest rzadszy i mniej rozciągliwy niż śluz typu S.

Aby śluz szyjkowy był zdrowy, warto:

 • ograniczyć słodycze, zbyt duża ilość cukru zmienia pH w pochwie,
 • wprowadzić do diety spore ilości warzyw (najlepiej sezonowych),
 • dobrze się odżywiać (zadbać o obecność kwasów NNKT i GLA – sięgając po siemię lniane, olej z wiesiołka), magnez (orzechy), witamina B6 (kasza gryczana),
 • pić zieloną herbatę, bogatą w antyoksydanty, które pozwalają walczyć z czynnikami mającymi wpływ na zdrowie układu rozrodczego kobiety,
 • pić optymalną ilość wody (nie czekać aż pojawi się pragnienie).

Nie zawsze śluz jest jednak zdrowy.

Gdy jego barwa zmienia się na żółtą, brudną, nieładnie pachnie, kobiecie towarzyszy swędzenie, pieczenie, należy skonsultować się z lekarzem. Czasami zdarza się tak, że na skutek złej diety, choroby, czy niesprzyjającego stylu życia (stres, duża ilość kofeiny, palenie papierosów) w organizmie kobiety dochodzi do zmian, które powodują wydzielanie agresywnego śluzu, niszczącego plemniki (niestety trudnego w zaobserwowaniu na pierwszy rzut oka). Wtedy zapłodnienie nie jest możliwe.

dni płodne

Problemem może być również stosowanie lubrykantów i żeli intymnych (niezawierających środków plemnikobójczych). Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dowiodły, że zmieniają one pH pochwy i w ten sposób utrudniają zapłodnienie. Po zastosowaniu lubrykantów stwierdzono znaczny spadek żywotności plemników, ich ruchliwości i jakości.

Dni płodne, owulacja i wzrost temperatury

Dni płodne bez trudu są w stanie wyznaczyć kobiety, które regularnie, tuż po przebudzeniu, zanim wstaną z łóżka dokonują pomiarów temperatury. W czasie owulacji dochodzi bowiem do wzrostu temperatury (co najmniej o 0,2 stopnia). Trzeba jednak mieć na uwadze, że tego faktu nie zaobserwujemy w trakcie infekcji, czy po nieprzespanej nocy.

Dni płodne – inne objawy, łatwe do zaobserwowania

 • dobre samopoczucie,
 • dużo energii (szczytowa forma – czujesz, że jesteś w stanie zrobić więcej, mniej się męczysz, jesteś pozytywnie nastawiona),
 • ładniejsza, czystsza cera,
 • bardziej lśniące włosy,
 • większe zadowolenie ze swojego wyglądu,
 • chęć do zakładania bardziej „kusych” ubrań,
 • większa ochota na seks.

Niektóre kobiety doświadczają również bólu owulacyjnego i plamienia, na ich podstawie są w stanie bardzo precyzyjnie wskazać moment owulacji. Czasami towarzyszy tym objawom zwiększona wrażliwość piersi.

Zajrzyj do naszego kalkulatora dni płodnych i dowiedz się, kiedy u Ciebie nastąpi owulacja.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Magda Magda

  Od kilku tygodni wyznaczam sobie dni płodne, bo mam nieregularne cykle a chcę się zabezpieczać tylko w dni około płodne i płodne, kupiłam sobie komputer cyklu REKLAMA, bardzo mile mnie zaskoczył, fajne i proste w użyciu urządzenie.

 2. Wika Wika

  Dzień dobry ja mam pytanie 9sierpnia miałam okres a teraz przypadają mi dni plodne a zamiast rozciagliwy go mam taki jakby brązowy alba braz albo róż co to może znaczy