Dni płodne i niepłodne – proste w odróżnieniu?

Prawidłowy cykl miesięczny przynosi dni płodne i niepłodne. Tych pierwszych jest zdecydowanie mniej niż drugich, w konsekwencji w ciążę można zajść jedynie przez kilka dni w miesiącu. Szacuje się, że przy systematycznym współżyciu w każdym cyklu szansa mierzona jest na poziomie 20%, a kobieta jest płodna jedynie przez 4% swojego życia.

Dni płodne i niepłodne znacznie różnią się między sobą, przynoszą wiele zmian zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Wszystkie symptomy płodności i niepłodności są łatwe w zaobserwowaniu. Są też takie, do których zbadania wymaga się większego zaangażowania, na przykład pomiarów – temperatury, czy stężenia hormonów. Dużo jednak nie trzeba – wystarczy odpowiednia wiedza, systematyczność i staranność, by bez trudu wyznaczyć dni płodne i niepłodne.

Czy da się jednoznacznie stwierdzić, które dni są płodne, a które niepłodne?

Koniecznie przeczytaj!

Dni płodne i niepłodne i kalendarz

Metoda opierająca się na wyznaczaniu dni płodnych i niepłodnych na podstawie kalendarza jest nieskuteczna. Istnieje przekonanie, że to właśnie ona jest „winna” wielu nieplanowanym ciążom. To dlatego, że cykl miesięczny i owulacja może zostać przesunięta na skutek choroby, stresu, niewyspania i wielu innych powodów, dlatego nie można z góry założyć, że jajeczkowanie na pewno przypadnie na 15 dzień cyklu, bo może się zdarzyć, że dany cykl będzie dłuższy lub krótszy, co jednocześnie zmieni termin menstruacji i owulacji (o czym dowiadujemy się niejako po fakcie).

Z drugiej strony u kobiet regularnie miesiączkujących, tych, które obserwują swój cykl, można z dużym prawdopodobieństwem wyznaczyć termin następnej miesiączki i tym samym jajeczkowania. Jednak sam kalendarz to za mało. By mieć pewność, kiedy przypadną dni płodne i niepłodne, niezbędne jest obserwowanie swojego ciała.

Dni płodne i niepłodne: objawy, na które musisz zwrócić uwagę

Dni płodne i niepłodne przynoszą wiele objawów.

Gdy kobieta jest w okresie płodnym, zazwyczaj zauważa u siebie lepsze samopoczucie, ma więcej energii, siły, jest w stanie wydajniej pracować, wolniej się męczy i potrzebuje mniej godzin na sen. Optymistycznie patrzy na rzeczywistość, mniej się denerwuje, jest spokojna i odprężona. Okres płodny to czas, kiedy łatwiej o sukces przy większych projektach, większa śmiałość i gotowość do podejmowania ważnych decyzji. Poza tym dni płodne zazwyczaj otwierają kobietę na seksualność, na seksowne stroje, podkreślanie własnej urody.

dni płodne i niepłodne

W dniach płodnych kobiety promienieją. Ich skóra staje się gładka i rzadziej pojawiają się na niej niedoskonałości. Włosy wolniej się przetłuszczają, już na pierwszy rzut oka wyglądają lepiej. Rośnie również libido i ochota na seks, piersi stają się wrażliwsze na dotyk, a wargi sromowe nabrzmiałe. W okresie płodnym zmienia się również pozycja i twardość szyjki macicy i otwartość pochwy. Można to sprawdzić poprzez włożenie jednego lub dwóch palców do pochwy w pozycji w kuckach. Jeśli nie można wyczuć szyjki macicy, oznacza to, że zbliża się jajeczkowania.

Oprócz tego, w okresie płodnym kobiety zauważają zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy, mają wrażenie „mokrości”. Śluz jest bezbarwny, jak surowe jajko, rozciągliwy i śliski, dzięki niemu plemniki mogą żyć w drogach rodnych kobiety nawet przez siedem dni po współżyciu. O zbliżającej się owulacji często informuje ból jajników.

Ostatni dzień, w którym kobieta zauważa sporo wydzieliny i odczuwa mokrość jest szczytem śluzu. Następnego śluz się zmienia, staje się gęsty, lepki, uczucie wilgotności znika.

Dni niepłodne przynoszą uczucie suchości. W tej fazie cyklu wiele kobiet zauważa u siebie spadek nastroju, gorsze samopoczucie, większy apetyt. Na skórze mogą pojawiać się niespodzianki, włosy mogą się szybciej przetłuszczać. Kobieta może subiektywnie stwierdzać, że wygląda gorzej.

Wszystkie powyższe objawy pozwalają stwierdzić, że zbliża się owulacja lub oszacować, że już nastąpiła. Nie dają jednak pewności. W połączeniu jednak z pomiarami temperatury umożliwiają uzyskanie pewnych informacji, na podstawie których można planować powiększenie rodziny lub zapobiegać ciąży.

Dni płodne i niepłodne a temperatura

W ocenie, czy kobieta jest w okresie płodnym czy niepłodnym niezbędne jest poznanie temperatury bazowej, czyli temperatury w fazie spoczynku. By pomiary były dokładne, należy mierzyć temperaturę każdego dnia o tej samej porze po minimum trzech godzinach nieprzerwanego snu.

Moment wzrostu temperatury (co najmniej o dwie kreski) oznacza jajeczkowanie, u kobiet miesiączkujących co 28 dni, jajeczkowanie przypada zazwyczaj między 14 a 16 dniem.

Dni płodne i niepłodne a testy owulacyjne

W rozpoznaniu dni płodnych i niepłodnych pomocne mogą być testy owulacyjne dostępne w każdej aptece. Testy te mierzą poziom hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową – luteinizującego (LH) w moczu.

Pojawienie się na teście dwóch kresek świadczy o tym, że w przeciągu 24-36 godzin rozpocznie się owulacja.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. dana dana

    10 08 byl okres normalnie mam co 28 dni 19 i 25bez zabezpieczenia wytrysk w srodku 29krwawienie