Dni niepłodne – kiedy przypadają i jak je rozpoznać?

Tylko przez sześć dni każdego cyklu miesięcznego kobieta może zajść w ciążę. Pozostałe dni uznawane są za niepłodne. Innymi słowy przez większość czasu kobiety nie mają szansy na ciążę. Po czym poznać, że to na pewno dni niepłodne?

Dlaczego sześć dni?

Gdy wyznaczany dni niepłodne i płodne, bierzemy pod uwagę nie tylko płodność kobiety, ale również mężczyzny. Kobieta jest płodna jedynie przez 12-24h, kiedy żyje jajeczko uwalniane z jajnika, gotowe do zapłodnienia.

Skąd zatem aż 6 dni płodnych? Z powodu żywotności plemników, które mogą w sprzyjających warunkach przeżyć aż 5 dni. W ten sposób liczna potencjalnych dni wzrasta do sześciu.

Jak wyznacza się dni niepłodne?

Do pewnego wyznaczania dni niepłodnych potrzebna jest systematyczna i uważna obserwacja ciała i objawów płodności, jak również wykonywanie pomiarów temperatury (ma to niewiele wspólnego z tak zwanym kalendarzykiem małżeńskim. Opiera się na tak zwanej metodzie Billingsów).  Wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych jest łatwiejsze u kobiet regularnie miesiączkujących. W przypadku nieregularnych cykli jest to dużo trudniejsze.

dni niepłodne

Przeciętny cykl miesięczny kobiety trwa 28 dni. Pierwszy dzień wyznacza krwawienie miesiączkowe (menstruacja), a ostatnim dniem jest dzień tuż przed kolejną miesiączką.

Generalnie przyjmuje się, że w trakcie miesiączki i tuż po niej kobieta jest niepłodna. Jest to jednak czas względnej niepłodności, dość trudny do wyznaczenia, zwłaszcza w przypadku krótkich cykli. Wszystko dlatego, że plemniki mogą długo przetrwać w drogach rodnych kobiety, a zanim wystąpi owulacja, nie można mieć pewności, czy jej termin się nie przesunie. Dlatego stosunek niezabezpieczony w tym okresie może skończyć się ciążą.

Po pierwszej fazie następuje okres najbardziej płodny, w którym szansa na poczęcie dziecka jest największa.  Faza płodna trwa od końca pierwszej fazy do 24 godziny po owulacji. Wyznaczanie owulacji jest najprostsze, jeśli zdecydujemy się na badanie wysokości temperatury. Trzeba wykazać się systematyczności i monitorować ten wskaźnik codziennie, z rana, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Można też oszacować, kiedy wystąpi owulacja, jednak ta metoda jest mniej wiarygodna. Zakłada się bowiem, że jajeczkowanie występuje 14 dni przed miesiączką (zdarza się, że II faza cyklu jest jednak dłuższa i termin owulacji też będzie inny).

Trzeci etap to okres bezwzględnej niepłodności. W tym czasie zajście w ciążę nie jest możliwe. Etap ten trwa od zakończenia drugiej fazy aż do pierwszego dnia miesiączki. Jak wyznaczyć jego początek? O niepłodności bezwzględnej mówimy po owulacji – 3 dni po wystąpieniu dniu, w którym odnotowujemy wzrost temperatury. W okresie niepłodnym zmienia się też śluz, po szczycie, w którym śluzu jest dużo, jest on przezroczysty, wodnisty i daje uczucie wilgotności następuje dzień, w którym śluz zmienia się na lepki, gęsty. Zmieniają się też uczucia kobiety, dni stają się suche.

Dni niepłodne – objawy

 • uczucie suchości,
 • niewielka wydzielina,
 • wydziela jest gęsta i biała lub kremowa,
 • bardzo indywidualnie u poszczególnych kobiet – większy apetyt, zatrzymywanie wody w organizmie, pogorszenie samopoczucia, wyglądu skóry, obniżenie libido, mniejsza chęć do ćwiczeń i aktywności fizycznej.

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni płodnych i niepłodnych. Kliknij!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Anna Anna

  Wyznaczanie dni płodnych jest bardzo przydatne. Można dzięki temu doskonale poznać swoją płodność i szybciej wychwycić różne anomalie w cyklu. Ja w tym celu korzystam z cyclotestu – komputera cyklu. Służy do metody objawowo-termicznej.

  • Sylwia Sylwia

   Też mam ten komputer :) Konkretnie wersję myway. Mam go 2 lata i ani razu się nie zawiodłam.