Dłuższy urlop dla tatusiów?

Z każdym rokiem ustawodawca docenia rolę ojców w procesie wychowywania dzieci. Tatusiowie mają coraz więcej możliwości do pomocy partnerkom oraz aktywnego towarzyszeniu kobietom w trudzie i w przyjemnościach opieki nad dzieckiem. Konkrety?

W 2012 roku urlop ojcowski został wydłużony z jednego tygodnia do dwóch tygodni. Od 2013 roku tatusiowie, jeśli znowelizowana ustawa wejdzie w życie, będą mogli przebywać na urlopie ojcowskim przez aż osiem tygodni! Urlop ojcowski ma zostać wydłużony o sześć tygodni.Urlop ojcowski funkcjonuje od 2010 roku, od kiedy tatusiowie-pracownicy mogą liczyć na urlop na dziecko, który mógł (ale nie musiał) wykorzystać przez pierwszy rok życia dziecka. Tygodniowy wymiar urlopu został wydłużony w 2012 roku do dwóch tygodni.

Od stycznia 2013 roku tatuś będzie mógł iść na urlop aż na osiem tygodni, czyli dwa miesiące przebywać z partnerką w domu z dzieckiem. Urlop ten będzie można wykorzystać przez dwa lata po urodzeniu dziecka. Takie są plany.

Dodatkowe zmiany mają polegać na możliwości rozdzielania urlopu ojcowskiego, z zastrzeżeniem jednak, że jednorazowo należy wykorzystać dwa tygodnie zwolnienia z obowiązków zawodowych. W takim ujęciu urlop będzie mógł być rozdzielony jedynie na dwie części, czyli można go wykorzystać w dwóch odcinkach czasowych.  Należy się przy tym pewna uwaga: urlop ojcowski nie może być wykorzystany w tym samym czasie, w którym mama przebywa na urlopie macierzyńskim.

ZUS obliczył, że w okresie od stycznia do października 2010 roku z urlopu ojcowskiego skorzystało tylko 14,5 tys. pracowników małych firm. Dane z 2011 roku nie są wcale lepsze, nie dają optymistycznych wniosków dotyczących popularności tej formy urlopu.

Jak było w Waszym wypadku? Ojcowie Waszych Dzieci skorzystali z urlopu ojcowskiego? Tatusiowie, planujecie iść na urlop ojcowski po urodzeniu dziecka? Napiszcie!

Zgodnie z odpowiedzią z dnia 9.01.2013 roku na wysłane zapytanie redakcja sosrodzice.pl otrzymała odpowiedź, że projekt ustawy nie został zakończony i wprowadzony w życie zgodnie z zapowiedzią z dniem 1 stycznia 2013. „Na obecnym etapie prac nie jest możliwe stwierdzenie, czy i kiedy projektowane zmiany wejdą w życie”.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. DoDo DoDo

  Ja swój urlop tatusiowy oczywiście w wymiarze tylko dwóch tygodni wykorzystałem tak szybko jak to tylko się dało, żeby móc przebywać razem z Żoną i dzieckiem :) i nie ukrywam, że tak znaczny wzrost dni tatusiowego urlopu może cieszyć jeszcze bardziej…

 2. Ewa Ewa

  To bardzo dobry pomysł by wydłużyć tatusiom ich urlop. Te dwa tygodnie, które miał mąż to praktycznie cały czas biegał po urzędach i załatwiał, robił zakupy dla maleństwa typu leżaczki, łóżeczko turystyczne itp… Dodatkowo zakupy domowe i obsługa tabunów gości (bo przecież ja nie dawałam rady) i kompletnie nie zdążył nacieszyć się Nami w domu… 8 tygodni to zupełnie inna sprawa :))))

 3. Julia Julia

  Jakbym wiedziała, że od 2013 będzie AŻ 8 tygodni to byśmy się z Jagódką wstrzymali do przyszłego roku… A tak, tylko 2 będzie nam dane… Szkoda :(

  • Dorota Dorota

   Julio, będziecie mogli skorzystać. Ustawodawca daje możliwość wykorzystania urlopu przez dwa lata, co oznacza, że będziecie mieli taką opcję, korzystając z niego w 2013 roku :)

   • Julia Julia

    8 tygodni z tytułu zasiania kolejnego pokolenia. SUPER sprawa. Wreszcie (choć w tym względzie) nasza polityka PROrodzinna zaczyna przypominać PROrodzinną :)

 4. OlkaG OlkaG

  Czy taki urlop jest w 100% płatny?

  • sosrodzice sosrodzice

   OlkaG, tak, w 100% płatny :) Tak jak 100% płatne są urlopy/zasiłki macierzyńskie

   • OlkaG OlkaG

    Mój mąż póki co nie skorzystał z takiej możliwości, ale kto wie, skoro przez 2 lata go wykorzystać…

 5. anka484 anka484

  Mój mąż był na tacierzyńskim słuchajcie to jest super sprawa. Maluszek też potrzebuje opieki taty. Super sie sprawdził i do tej pory kapie małego ( ma większą rekę do trzymania go i jest mu łatwiej), przewija czasem tuli go do snu.
  Dzięki takiemu urlopowi tatuś nauczył sie wilele i teraz juz nie ma obaw żeby z nim zostac a ja moge sobie skoczyć na chwilkę do koleżanki czy na zakupy…

  • monia monia

   u mnie też się sprawdziło, choć początkowo baliśmy się, że pracodawca będzie się krzywił…

   • Rodzynek Rodzynek

    Tata, który nie chce wziąć urlopu, by pobyć z dzieckiem źle rokuje, prawda? Ale to fakt, że te dwa tygodnie tatusiowie spędzają głównie w urzędach i na zakupach. Ale to dobrze, przecież faceci sprawdzają się w działaniu. Po takich zakupach miałam w domu karuzele, zabawki do kąpieli, gryzaczki, tylko pieluch czasem zabrakło :)

 6. jackie82 jackie82

  witajcie mam pytanie mi obecnie przysluguje 2 tyg urlopu ojcowskiego teraz mamy listopad 2012 i musze go wykorzystac do marca 2013 roku no i chcialem wykorzystac te 2 tyg w grudniu ale czy moge poczekac jednak do stycznia gdy wejdzie 8 tyg i skorzystac z tych 8 tyg wlasnie czy jednie nalezy mi sie urlop ojcowski tylko na starych zasadach czyli 2 tyg????

 7. Karola Karola

  Urodziłam dziecko w październiku 2012. Jeśli ustawa wejdzie w życie, czy mój mąż będzie mógł skorzystać z urlopu w wymiarze 8 tygodni, czy tylko z 2? Dziękuję za odpowiedź.

Zobacz również

Polecane tematy