Dłuższy urlop dla rodziców – wszyscy posłowie „za”

Dzisiaj (14.05.2013) w sejmie przeprowadzono pierwsze czytanie trzech poselskich i jednego rządowego projektów zmiany kodeksu pracy w części dotyczącej urlopów macierzyńskich. Posłowie wszystkich ugrupowań opowiedzieli się za wydłużeniem urlopu macierzyńskiego do jednego roku dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 roku.444579_81493971Wszystkie projekty zakładają wprowadzenie dodatkowego 6- tygodniowego urlopu macierzyńskiego (który będzie mógł być wykorzystany przez młodą mamę) oraz 26- tygodniowego urlopu rodzicielskiego (do wykorzystania przez mamę lub tatę). Różnice między nimi dotyczą wysokości miesięcznego zasiłku macierzyńskiego oraz sposobu ochrony miejsc pracy dla matek powracających do pracy. Co warto podkreślić rodzice będą mogli zdecydować, czy wykorzystają cały okres urlopu czy też jedynie jego podstawowy wymiar. Prawo do zasiłku wypłacanego w pełnym wymiarze roku mają mieć również przedsiębiorcze mamy i tatusiowe.

Jeszcze dzisiaj projektami zajmie się nadzwyczajna komisja ds. zamian w kodyfikacjach. Jednak to nie koniec pracy nad projektem ustawy w sejmie.

Drugie i trzecie czytanie, czyli uchwalenie ustawy przewidziano na 29 maja. By z dłuższego urlopu rodzicielskiego mogli skorzystać wszyscy rodzice dzieci z 2013 roku, prawo musi wejść w życie do 17 czerwca, w przeciwnym razie nie skorzystają z niego matki pierwszego kwartału (czyli te, które urodziły dzieci od 1 do 17 marca).

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy