Jak długo mleko w piersiach po odstawieniu dziecka?

Mogłoby się wydawać, że wraz z odstawieniem maluszka od piersi, zanika pokarm. Tymczasem praktyka wielu mam pokazuje, że mleko może pozostać w piersiach nawet przez pół roku, czasami rok po zakończeniu podawania piersi. Może być też tak, że wydaje się, że mleka już nie ma, by po jakimś czasie znowu po naciśnięciu piersi wydobyło się kilka kropel…

Wszystko zależy od ilości prolaktyny oraz indywidualnej reakcji organizmu na hormony.

Ile trwa zanik laktacji?

10514758_10152519551635250_3893978564849217884_nWszystko jest w porządku, jeśli biust nie jest obrzmiały od pokarmu. Za fizjologiczne należałoby uznać wydobywanie się nieznacznej ilości mleka po ściśnięciu piersi przez kilka miesięcy po zakończeniu karmienia piersią.

Jednak jeśli mleko wycieka przez wiele tygodni od odstawienia dziecka, piersi są ciężkie, wyczuwa się w nich guzki spowodowane zastojami, konieczna jest wizyta u lekarza.

Po tabletkach antykoncepcyjnych

Warto wiedzieć, że piersi mogą wypełnić się mlekiem na krótko po zakończeniu karmieniu piersią na skutek zmian hormonalnych, na przykład przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych czy zażycia tak zwanych tabletek po, czyli antykoncepcji awaryjnej. Sytuację taką określa się jako mlekotok wtórny.

Brak równowagi hormonalnej w organizmie może prowadzić do wydzielania mleka.

Ciąża a wyciek mleka z piersi

Mleko, które pojawi się w piersiach po okresie, w którym go nie było, może być sygnałem ciąży. Warto wykonać test, by sprawdzić, czy taka jest przyczyna.

Niektóre leki pobudzają laktację

Mleko w piersiach może pojawić się również po stosowaniu niektórych leków: stosowanych w leczeniu niektórych problemów psychiatrycznych, zaburzeniach tarczycy, czy guzów mózgu.

Kiedy zanika pokarm w piersiach?

Jeśli mleka jest mało, piersi nie są obrzmiałe, sytuacja nie powoduje dyskomfortu, można czekać do roku po skończeniu karmieniu aż do samoistnego zaniknięcia pokarmu.

Po tym czasie warto udać się do lekarza, który być może zapisze tabletki wyciszające laktację (Bromergon na zanik laktacji, na receptę, od ginekologa).

Oczywiście wizyta jest również wskazana wtedy, jeśli obecność mleka w piersiach jest w określonym przypadku przyczyną niepokoju, bólu czy wstydu. Każdą wątpliwość warto na bieżąco omawiać.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Ila Ila

  Ja miałam dość długo mleko w piersiach, kilkanaście miesięcy po odstawieniu

 2. Mama 22 Mama 22

  Miałam dość długo mleko w piersiach po odstawieniu synka. Aż sama się zdziłałam jak po pół roku po naciśnięciu piersi coś się wydobywało…na początku się zmartwiłam, ale potem dowiedziałam się, że to całkiem normalne

 3. slonko504 slonko504

  Nie karmie juz 2 mce a jedna piers mam twardsza ciezsza i troche pelniejsza i martwie sie czy to normalne?

  • Dorota Dorota

   Po naciśnięciu wypływa mleko?
   Pierś jest czerwona? Boli?

 4. Paulina Paulina

  Moja malutka ma prawie 2 latka, karmilam ja.przez 2 miesiące. Przez ten okres, dalej mam kilka kropel mleka w piersiach. Martwic się ?

 5. Ola Ola

  Mam córkę 4 miesięczna karmiłam piersią później niestety trafiła do szpitala i nie mogłam jej swojego pokarmu dac dostalam miesiaczki ale jeszcze pokarm sie wydobywa czy jak zacznę używać laktatora czy uda się wznowic laktacje ?

  • sosrodzice sosrodzice

   Olu, jest to możliwe. Wielu kobietom się udaje. Warto spróbować!