Dlaczego warto pomagać innym? 5 niesamowitych faktów

Pomagamy z różnych przyczyn i w różnym stylu. Niektórzy, bo nie potrafią inaczej. Inni ponieważ chcą w ten sposób spłacić dług, wysłać pozytywną energię światu, podziękować za to, co otrzymali często całkiem bezinteresownie od obcych ludzi.  Pomagamy, bo chcemy myśleć o sobie dobrze. Mamy potrzebę poprawy sobie nastroju, poczucia się szlachetniej, czy dla uzyskania poprawiającego nastrój przekonania, że jesteśmy dla kogoś ważni, że możemy się na coś przydać.

Co ciekawe: pomagając, zyskujemy coś jeszcze. Realne korzyści dla zdrowia. Jakie?

Pomagasz? Przedłużasz sobie życie

W 2013 roku naukowcy przejrzeli wyniki 40 badań przeprowadzonych w różnych krajach na świecie. Wszystkie wskazują, że wolontariat może wydłużać życie. Według niektórych statystyk, w ten sposób można zmniejszyć śmiertelność o 22%.

Jak wiele trzeba pomagać, by przedłużyć sobie życie? Niektóre badania wskazują, że już 100 godzin w ciągu roku pozwala obniżyć ryzyko śmierci o 28%. Elizabeth Lightfoot z Uniwersytetu w Minnesocie podkreśla jednak, że to nie jest magiczna liczba. Można pomagać zarówno przez 75 lub 125 godzin i korzyść dla zdrowia jest zauważalna za każdym razem.

Jedyne o czym warto wiedzieć to fakt, że pomoc powinna być systematyczna, rozłożona w czasie.

Badania w Jama Pediatrics wskazują, że licealiści poprawili sobie wyniki badań krwi, pomagając innym raz w tygodniu przez dwa miesiące, a pozytywne aspekty tych działań były zauważalne kilka lat później.

Więcej na ten temat.

Lepsze samopoczucie

Najprościej: warto pomagać, bo w ten sposób poprawiamy sobie samopoczucie. To dlatego, że szlachetne gesty mają wpływ na wydzielanie dopaminy, ważnego neuroprzekaźnika. Naukowcom udało się ustalić, że wystarczy pięć małych aktów dobroci (nawet drobnych: pomoc przy niesieniu zakupów, wniesienie wózka dziecięcego, przepuszczenie w kolejce) w ciągu tygodnia powtarzanych przez sześć tygodni, by zauważyć pozytywne zmiany w samopoczuciu.

Co ciekawe, według autorów badań, jednorazowa pomoc nie ma tak dużego znaczenia. Sonja Lyubomirsky, profesor na Uniwersytecie w Kalifornii podkreśla, że pozytywne aspekty pomocy szybko się kumulują. Dlatego im częściej i chętniej pomagamy, tym więcej korzyści czerpiemy z tych działań.

Wyniki badań opublikowane w BMC Public Health wskazują, że osoby systematycznie pomagające innym są mniej narażone na wystąpienie depresji czy wypalenia zawodowego.

Mniejsza samotność

Pomaganie innym pozwala wyjść do ludzi, zwiększyć liczbę kontaktów, pomaga znaleźć pokrewne dusze. To bardzo cenna korzyść dla zdrowia. Badania oraz po prostu doświadczenie wielu osób wskazują, że samotność podobnie jak palenie papierosów przyczynia się do wysokiego ciśnienia krwi, zwiększa ryzyko wystąpienia ataków serca, udarów mózgu i otępień. Ludzie mający wsparcie w postaci życzliwych osób żyją dłużej i są szczęśliwsi.

Niższe ciśnienie krwi

W czasopiśmie „Psychology and Aging” opublikowano wyniki badań, według których, osoby powyżej 50 roku życia, które zdecydowały się pomagać przez co najmniej 200 godzin w przeciągu ostatniego roku (około 4 godziny tygodniowo) były o 40% mniej narażone na wystąpienie nadciśnienia tętniczego przez cztery kolejne lata.

Naukowcy wskazują, że pozytywny wpływ pomagania może mieć związek z redukcją stresu. Poza tym wolontariat motywuje do pracy nad sobą, poszerza sieć kontaktów, pozytywnie nastraja oraz daje wsparcie do radzenia sobie z codziennymi kłopotami.

Mniejszy ból

W przypadku chronicznego bólu można zmniejszyć pojawiający się dyskomfort, decydując się na pomoc osobom, które cierpią z powodu tej samej lub podobnej choroby.

iStock_000016536024XSmall„Pain Management Nursing” przedstawia badania, według których średnia ocena bólu spadła z 6 do 4 punktów po tym, gdy pacjenci zdecydowali się na pomoc innym osobom cierpiącym na tę samą chorobę. W ten sposób osoby pomagające innym nauczyły się zarządzać własnym dyskomfortem, znaleźli pewność siebie, poczucie panowania nad sytuacją oraz pozytywną energię do walki z chorobą. Wspierając psychicznie innych, poprawili również swoje samopoczucie.

Co ciekawe wszystkie powyżej omówione korzyści dla zdrowia nie występują, gdy pomagamy, wrzucając monety do skarbonki kwestujących na ulicach osób lub gdy pomagamy w przypadkowy sposób. Liczy się zaangażowanie, czas oraz regularność niesionego wsparcia.

Z drugiej strony podobny efekt – braku korzyści zdrowotnych z wolontariatu – następuje, gdy pomaganie staje się obciążeniem, zabiera cały wolny czas, wymusza zachowania ponad możliwości określonej osoby. Wtedy jest źródłem frustracji i niezadowolenia.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Mam na imię Kinga. Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. lilka lilka

  Super bo ja pomagam na codziennie :-)
  Jak? mam karte PKO BP dobro procentuje.
  Inteligo przeznacza część dochodów z transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą na wybrany przez Ciebie cel. Korzystając z tej karty nie płacisz więcej, ale pomagasz innym.

 2. NataliaG NataliaG

  Witam,
  ostatnio coraz częściej zastanawiam się nad tym, ile dobrego mógłby zrobić każdy z Nas, gdyby poświęcić trochę czasu w pędzie życia codziennego. Postanowiłam zaangażować się w akcje, które w jakikolwiek sposób mogłyby pomóc chorym dzieciom i ich rodzinom. Przeszukując szerokie strony internetu trafiłam na wyjątkową fundację, która swoją historią podbiła moje serce. Historia Fundacji jest niezwykle poruszająca. Założycielami instytucji są zdeterminowani i pełni wiary rodzice, rodziny oraz przyjaciele chorych dzieci, którzy nie pobierają wynagrodzeń za prace i szerokie działania wykonywane na rzecz Fundacji. Instytucja wspiera swoich podopiecznych poprzez finansowanie leków oraz sprzętu medycznego, pokrywa koszty pobytu rodziców w przyszpitalnym hotelu, pokrywa koszty diagnostyki, leczenia oraz rehabilitacji dzieci nieobjętych ubezpieczeniem zdrowotnym.
  Jednym ze sposobów, w jaki może pomóc każdy z Nas jest przekazanie 1%. Dajmy Fundacji szansę pomóc innym.
  Wchodząc na stronę internetową fundacji możemy skorzystać z nieodpłatnego programu do rozliczania PIT.
  Wierzę, że dobro powraca. A Ty?
  POMOC się LICZY!
  KRS 0000140007

 3. Aśka Aśka

  Wiadomo – pomagasz innym – pomagasz sobie. Tak to już jest, bo pomagając czujemy się lepiej. Ale przecież nie myślimy o tym, gdy pomagamy. Prawda?

 4. Dorota Dorota

  Warto by pomagać chociażby z tego względu, że dobro prędzej czy dobro zawsze do nas wróci. Ja działam jako wolontariuszka przy fundacji onkologicznej Alivia. Lubię pomagać innym i jestem szczęśliwa jak mogę coś dobrego dla drugiej osoby zrobić. Zachęcam wszystkich do pomocy bliźnim. Każdy z was może wspomóc fundację Alivia, która pomaga chorym młodym ludziom w walce z rakiem przekazując swój 1% z podatku.

 5. Ja Ja

  Większy bredni nigdy nie czytałem.