Dlaczego warto poczekać z przecięciem pępowiny? Najnowsze badania

Po urodzinach dziecka pępowina natychmiast jest zaciskana i odcinana. To powszechna praktyka, od której coraz częściej na szczęście się odchodzi. Wszystko za sprawą najnowszych wyników uzyskanych po wielu latach obserwacji.

W skrócie: okazuje się, że dzieci, którym pępowinę odcięto później rosły zdrowiej i były silniejsze od rówieśników, którym odcięto ją od razu. Poza tym lepiej nawiązywały kontakty społeczne. Niesamowite?

Kiedy odciąć pępowinę?

Niektórzy wierzą, że najlepszym momentem na odcięcie pępowiny jest chwila, kiedy sama odpada, inaczej pisząc – lepiej nie ingerować w naturę. Tak, tak – nie brak osób, które nie zgadzają się na odcinanie łożyska i pępowiny i praktykują poród lotosowy. Trzeba przyznać, że to skrajne rozwiązanie, na które można się zdecydować, mając na uwagę konsekwencje z nim związane.

Jest również inna opcja. Coraz częściej praktykuje się odłożenie w czasie odcięcia pępowiny, decydując się na odczekanie około 3-4 minut po porodzie zanim sięgniemy po nożyczki. Dlaczego podejmuje się taką decyzję? Jakim cudem ma ona mieć wpływ na zdrowie i rozwój dziecka?

kiedy odcinać pępowinę

kiedy odcinać pępowinę

Dlaczego warto poczekać z odcinaniem pępowiny przez 3 minuty?

Naukowcy wykazali, że wstrzymanie się z odcinaniem pępowiny przez kilka minut po porodzie:

Przeprowadzono badanie wśród niemowlaków, 141 dzieci miały zaciśnięty przewód pępowinowy w czasie do czterech minut po urodzeniu, druga grupa 122 dzieci miała przeciętą pępowinę w trakcie 10 sekund od urodzenia. Po czterech latach naukowcy zbadali poziom IQ i zdolności poznawcze dzieci. Okazało się, że nie ma różnicy między zdolnościami intelektualnymi maluchów z każdej grupy.

Udowodniono jednak, że chłopcy, u których pępowina była później zaciśnięta wykazywali lepsze umiejętności motoryczne takie, jak trzymanie pióra i lepsze zachowanie społeczne w porównaniu do chłopców, które miały od razu odciętą pępowinę (rzadziej diagnozowało się u nich zaburzenia ze spektrum autyzmu). U dziewczynek tych różnic nie zauważono. Naukowcy sugerują, że być może dlatego, że mają one lepsze zasoby żelaza i są lepiej chronione przez ich stratą. Niedobór żelaza tuż po urodzeniu od dawna wiąże się z opóźnionym rozwojem społecznym.

Niektóre badania wskazują również na ryzyko związane z późniejszym odcięciem pępowiny, jednak są one słabo udokumentowane.

Nowe zalecenie – kiedy odciąć pępowinę?

WHO zaleca, by pozostawić pępowinę nieodciętą minimum przez minutę od porodu, a najlepiej (jeśli warunki to umożliwiają) przez co najmniej trzy minuty. Rozporządzenie Ministra Zdrowia, które określa tzw. standard opieki okołoporodowej wskazuje, żeby zaciśnięcie i odcięcie pępowiny w przypadku porodu fizjologicznego i dobrego stanu matki i dziecka odbyło się po ustaniu tętnienia. Niestety problem z takim wskazaniem jest taki, że trudno obiektywnie moment ustania tętna ustalić. Wskazania WHO wydają się ten dylemat rozstrzygać, podając określone ramy czasowe, które mogą być uwzględniane w przypadku porodu fizjologicznego, bez komplikacji.

Naukowcy zalecają odroczenie odcinania pępowiny zwłaszcza po to, by uniknąć niedoboru żelaza, który występuje bardzo często (coraz częściej) wśród niemowlaków rodzących się w wysoko rozwiniętych krajach. Obecnie niedobór żelaza diagnozuje się u 10% noworodków.

Oczywiście istnieją suplementy diety, które pozwalają wyrównać ten deficyt, jednak trzeba się liczyć z problemami z ich wchłanianiem, jak również z podrażnieniem delikatnego przewodu pokarmowego. Dlatego tak istotne jest, by zrobić wszystko, żeby noworodek mógł startować z optymalnym poziomem żelaza we krwi. Pomóc może w tym późniejsze odcięcie pępowiny.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.