Dlaczego warto kształtować inteligencję emocjonalną u dzieci?

Zaangażowanie w ćwiczenia, czyli upór

To, co wyróżnia osoby zajmujące pierwsze miejsca w konkursach oraz osoby uważane za wyjątkowych specjalistów w swojej dziedzinie to zaangażowanie. Są to jednostki, które zazwyczaj zaczynają trenować pewne umiejętności już od najmłodszych lat. By mogły osiągnąć sukces, niezbędne są również cechy osobowości – samo zaangażowanie nie wystarczy – potrzeba uporu, entuzjazmu i wytrwałości – szczególnie w obliczu niepowodzeń, gdy wydaje się, że to, co nas zajmuje nie ma sensu.

 • wspieraj malucha,
 • nigdy nie neguj pomysłów,
 • słuchaj
 • udzielaj rad, kiedy to naprawdę konieczne,
 • zachęcaj, by dziecko samo poszukało rozwiązania problemu,
 • bądź obok i czuwaj,
 • ucz, jak prosić o pomoc i jak dziękować za wsparcie.

W ocenie motywacji naszych dzieci oraz panowaniu nad emocjami przydaje się test cukierków. Warto go przeprowadzić, jeśli mamy w domu czterolatka. Więcej na ten temat.

Optymizm u dziecka

Inteligencja emocjonalna u dzieci ujawnia się również w tym, jak tłumaczą one swoje niepowodzenia. Jeśli maluch jest optymistą, będzie wyjaśniał swoje niepowodzenia jako wynik czegoś, co można zmienić. Natomiast pesymiści niepowodzenia tłumaczą sobie jako wynik własnych wad, czegoś, na co nie mają wpływu.

Łatwo przewidzieć, że optymiści będą bardziej chętni do pracy, otwarci na doskonalenie swoich umiejętności. Pesymiści łatwiej się poddadzą. Przeprowadzono mnóstwo badań, które udowodniły, że optymiści lepiej radzą sobie w życiu (np. mierzono poziom nadziei u studentów na początku studiów i porównywano ten wynik z ocenami uzyskanymi po zakończeniu nauki oraz tym, jak studenci radzili sobie na rynku pracy). Dlatego warto uczyć dziecko pogodnego patrzenia w przyszłość, co prawda trzeba mieć świadomość, że cecha ta wynika niejako z osobowości, jednak można ją kształtować. Głównie poprzez postawę, pokazywanie własnym wzorem optymistycznego patrzenia w przyszłość.

Inteligencja interpersonalna

Thomas Hatch i Howard Gardner wyróżniają cztery zdolności, które składają się na inteligencję interpersonalną. Są one wszystkie niezbędne, by odnieść sukces i być uważanym za osobę charyzmatyczną.

 • organizowanie grup – typowa cecha przywódcy: organizowanie i koordynowanie grupy, dziecko wyróżniające się tą cechą decyduje o tym, w co się bawią inne dzieci, jest kapitanem drużyny,
 • negocjowanie rozwiązań – to talent mediatora, polega na zapobieganiu konfliktom oraz gaszeniu tych, które już się pojawiły. Osoby, które mają tę cechę wyróżniają się wśród innych umiejętnością rozsądzania sporów, zawierania umów, godzenia zwaśnionych stron.Talent ten posiadają dzieci rozstrzygające spory na placu zabaw.
 • nawiązywanie stosunków osobistych – polega na łatwym wchodzeniu w kontakty z innymi osobami. Ułatwia zawieranie znajomości, rozpoznawania uczuć i trosk innych osób. Dzieci wyróżniające się tą cechą najlepiej odczytują emocje, są lubiane i akceptowane.
 • przeprowadzanie analiz społecznych – to zdolność do wykrywania i intuicyjnego domyślania się uczuć, motywów oraz trosk innych osób. Osoba, która ma te cechy jest w przyszłości świetnym terapeutą, dobrym dramaturgiem czy powieściopisarzem.

Osoby obdarzone  tymi zdolnościami potrafią łatwo nawiązywać kontakty, podtrzymywać je, rozwiązywać spory, są lubiane i czują się dobrze same ze sobą.

Inteligencja emocjonalna pomaga w życiu. Jest ceniona nie tylko w przyjaźni i miłości, ale jako cecha niezbędna w codziennej pracy zauważana jest przez menadżerów i właścicieli dużych firm. Uważa się, że osoby przedsiębiorcze i kreatywne już za kilka lat będą musiały wykazywać się wysokimi zdolnościami z zakresu inteligencji emocjonalnej. Z tych wszystkich powodów warto dbać nie tylko o konkretne umiejętności dziecka, ale również o to, jakie ono jest, jak patrzy na świat i jak sobie radzi w grupie rówieśniczej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Katarzyna Katarzyna

  fajne i gofne uwagi jak zawsze

 2. marta marta

  warto przeczytac te ksiazke otwiera oczy

 3. ala ala

  Uczenie inteligencji emocjonalnej trzeba zacząć od poznania własnego dziecka… Na Genialnydzieciak.pl sa specjalne testy w formie gier dla dzieci, w ktorych mozna zbadac rozne kwestie zwiazane z rozwojem, takze emocjonalnym malucha.