Dlaczego rodzic powinien przepraszać?

Słowo ,,przepraszam” to obok ,,proszę” i ,,dziękuję” jedno z najważniejszych, które powinien znać każdy człowiek. Nie inaczej jest w przypadku rodziców, którzy nie powinni unikać przeprosin. Wiele osób zastanawia się czy przepraszanie dziecka jest dobrym pomysłem. Część z rodziców myśli, że słowo ,,przepraszam” może być okazaniem słabości. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie.

Dlaczego warto przepraszać swoje dziecko? Czy to słowo sprawia, że rodzic traci swoją pozycję w oczach dziecka? W niniejszym wpisie znajdziesz odpowiedzi na te często zadawane pytania.

Rodzic przyznający się do błędu – czy to dobry pomysł?

Niektórzy rodzice uważają, że przyznanie się do błędu przed swoim dzieckiem może zrujnować ich autorytet. Sądzą, że przed małym człowiekiem nie należy się tłumaczyć. W rzeczywistości, to nieprawda. Należy mieć na względzie, że z czasem małe dziecko stanie się dorosłe i będzie patrzeć na rodzica w zupełnie inny sposób. Dopiero wtedy dziecko zda sobie sprawę z tego, że mama i tata nie są nieomylni, a frustracja czy złość powoduje, że niektóre ich decyzje nie są właściwe.

Z tego powodu, przepraszanie dziecka stanowi normalny element komunikacji, bez względu na wiek. Należy uświadamiać dziecko, że żaden człowiek nie jest idealny, a rodzic nie jest w tym przypadku wyjątkiem.

Za jakie błędy warto przepraszać dziecko?

Błędy, z których na pewno warto wytłumaczyć się przed dzieckiem to te związane z przenoszeniem lęków i stresów na innych członków rodziny. Często bywa tak, że rodzic po ciężkim dniu w pracy jest zirytowany. Wtedy nawet najmniejsza rzecz potrafi go wyprowadzić z równowagi: niepościelone łóżko, rozrzucone zabawki czy plama wody na podłodze. Należy pamiętać, że dziecko nie rozumie nagłego wybuchu złości swojego rodzica. Dopiero z wiekiem człowiek jest w stanie zauważać związki między zmęczeniem a niespodziewaną złością.

Warczenie czy kąśliwa uwaga skierowana w stronę dziecka przytrafia się praktycznie każdemu opiekunowi. W takich sytuacjach nie warto więc złościć się na siebie, a przeprosić swoje dziecko i wytłumaczyć mu powód swojego zachowania. Rodzice, którzy tego nie robią mogą liczyć na to, że w przyszłości ich dziecko może nieświadomie przenosić winę za dane zdarzenie na siebie. Chociażby z tego powodu, warto tłumaczyć dziecku swoje błędy na bieżąco. W ten sposób maluch ma szansę szybciej nauczyć się rozumienia emocji i odnajdywania się w różnych sytuacjach.

Jaki jest sens przepraszania?

Aby przeprosiny były ważne, nie wystarczy powiedzieć ,,przepraszam” i pójść dalej. Szczerość jest w tym przypadku podstawą, zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. Przepraszając warto więc spojrzeć rozmówcy prosto w oczy i okazać prawdziwą skruchę. Warto też dodać za co się przeprasza np.:

  • Wybacz, że na Ciebie nakrzyczałam, ale miałam dziś bardzo zły dzień w pracy. To nie powinno było się wydarzyć.
  • Przepraszam za moje słowa, ale dziś jestem rozdrażniony, a zrobiłeś to, co zwykle wyprowadza mnie z równowagi.
  • Moje zachowanie było nie w porządku. Powinienem był pozwolić Ci opowiedzieć, jak wyglądała sytuacja z Twojej perspektywy. Przepraszam.

Warto też pamiętać o byciu konsekwentnym. Jeśli przeprosiło się raz za daną sytuację to w przypadku jej ponownego wystąpienia, również należy przeprosić. Jedynym wyjątkiem jest częściowa zmiana sytuacji np. dziecko, które zostało wcześniej ukarane za przewinienie brata, tym razem samo nie zachowało się odpowiednio.

Przepraszanie a kłótnia z dzieckiem – jak zrobić to dobrze?

W życiu rodzica często dochodzi do różnych sytuacji. Jeśli dziecko nabroi, pozwól mu się wytłumaczyć. Może bowiem okazać się, że dzięki temu rodzic nie będzie musiał przepraszać dziecka przez pomyłkę. Warto jednak zachować w tym przypadku dozę nieufności. Argumenty takie jak: ,,Ale to on/ona…” często sprawiają, że sprawa nie jest rozwiązana a atmosfera jest bardziej napięta. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Warto zapytać: ,,Dlaczego to się stało?”. Takie podejście jest dużo bardziej dojrzałe i pozwala dziecku na zmierzenie się z konsekwencjami swoich działań.

Przepraszanie jest naturalne i rodzice powinni o tym pamiętać. Chcąc robić to dobrze, warto szczerze podchodzić do tej kwestii, bez względu na wiek odbiorcy. Dziecko, które ma świadomość omylności swoich rodziców nie traci w ich oczach, a wręcz przeciwnie – czuje się dużo pewniej. Warto więc nie wykreślać ,,przepraszam” ze słownika dobrego rodzica.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.