Najnowsze badania CBOS-u wskazują, że co siódma kobieta w wieku od 18-45 roku nie chce mieć dzieci i ich nie planuje. Inne młode kobiety nie starają się o potomstwo, wskazując na inne powody: wiek, sytuację materialną, konflikt między potrzebą realizowania się zawodowo i opieką nad dziećmi.Kobiety w wieku 18-45 lat najczęściej , bo w 56 procentach wypadków twierdzą, że nie planują już dzieci z powodu zaspokojenia potrzeb w tym zakresie. W tej grupie znalazło się 20 proc. kobiet mających jedno dziecko, 54 proc. mających dwoje dzieci oraz 70 proc. kobiet z trojgiem dzieci lub więcej.
Co trzecia kobieta w grupie badanych zadeklarowała, że już nie planuje dzieci, bo jest na to zwyczajnie za późno. Średnia wieku kobiet, które udzieliły takiej odpowiedzi wynosi 41 lat.
Jednak największą barierą dla posiadania dzieci, w badaniu CBOS, okazała się sytuacja materialna. 21% badanych zaznaczyła, że nie stać ich jeszcze na posiadanie dzieci, na brak warunków mieszkaniowych wskazało 8% badanych, 5% natomiast stwierdziło, że obawia się pogorszenia warunków życia.
Ważną przyczyną stanowiącą przeszkodę przed powiększeniem rodziny w ocenie badanych okazał się konflikt między rolami: matki pracownika. 13% wskazało na problemy z wychowaniem jednego dziecka i łączeniem tego zadania z pracą. 9% wskazało na obawy przed utratą pracy.
Co siódma kobieta w wieku 18-45 lat, która nie planuje potomstwa (15 proc.) wskazuje, że nie zamierza mieć dzieci, ponieważ po prostu nie chce. Najczęściej tego typu odpowiedzi udzielają kobiety młode oraz singielki.
Kiedy jesteśmy za starzy na to, by mieć dziecko…
„I Ty możesz mieć super dziecko” Dorota Zawadzka
Gdy nie możecie mieć czworonoga w domu…
Czas wychowywania dzieci
Komentarze