Dlaczego niemowlę nie chce jeść?

U dzieci obserwuje się okresy wzmożonego zainteresowania jedzeniem oraz chwile, kiedy maluszek odmawia jedzenia. Rodziców zazwyczaj martwi ta druga sytuacja. Czy słusznie?

Kiedy niemowlę może odmawiać jedzenia?

Niechęć do jedzenia a skok rozwojowy

Beautiful smiling cute babyMniejsze zainteresowanie jedzeniem, nerwowość, trudność z zasypianiem może być spowodowane skokiem rozwojowym.

W pierwszym roku życia dzieci przechodzą siedem skoków rozwojowych. Każdy trudniejszy okres może trwać dzień lub kilka dni. Gorszy apetyt w tym czasie jest naturalnym objawem. Nie trzeba się nim martwić.

Więcej na ten temat.

Niechęć do jedzenia a rozszerzanie diety

Zmniejszony apetyt obserwuje się u dzieci niekiedy również przy rozszerzaniu diety. To dlatego, że nowe pokarmy często dłużej się trawią, zalegają w żołądku, a maluch musi się do nowego pożywienia przekonać i przyzwyczaić.

Najlepsza rada na ten czas: nic na siłę, spokojnie i cierpliwie. To minie!

Niechęć do jedzenia a zainteresowanie światem

Dzieci około czteromiesięczne często odmawiają jedzenia w ciągu dnia. Ssanie piersi lub smoczka przerywają, z zainteresowaniem rozglądając się dookoła lub próbując nawiązać kontakt z opiekunem. Typowe dla niemowlaków w tym wieku jest nadrabianie wszelkich zaległości nocą, kiedy dziecko nie mając nic innego do „roboty”, z entuzjazmem bierze się do jedzenia, skutecznie przerywając sen rodziców.

Jak można sobie poradzić z tym problemem? Przede wszystkim należy znaleźć spokojne pomieszczenie i w trakcie karmienia ograniczyć ilość bodźców. Opanowanie i odpowiednia taktyka przydadzą się, bo z czasem zmniejszone zainteresowanie jedzeniem w trakcie dnia może stać się typowe. Gdy dziecko zacznie siadać, raczkować i chodzić, odmowa jedzenia może być jeszcze bardziej stanowcza, a nocne pobudki częstsze, dlatego już zawczasu dobrze zadbać o spokojną atmosferę w trakcie jedzenia.

Niechęć do jedzenia a choroba

Dziecko zazwyczaj gorzej je, gdy jest chore. Zmniejszony apetyt obserwuje się również na dzień lub dwa przed infekcją. W tym czasie maluch jest bardziej osowiały, senny, rozdrażniony. Przy infekcji, zwłaszcza tej przebiegającej z podwyższoną temperaturą, warto zasięgnąć opinii lekarza.

Przyczyną niechęci do ssania może być zatkany nosek, afty u niemowlaka i pleśniawki, a także celiakia, anemia, refluks żołądkowo-przełykowy, alergia pokarmowa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Matylda Matylda

    Znam to z autopsji :) Jak ja się martwiłam czy niunia prawidłowo przybierala na wadze, ile stresow sie najadlam…to moje ;)

  2. Olcia 25 Olcia 25

    Gdy moja córka miała dwa miesiące też przestała jeść. Mało tego – gdy już zjadła to wszystko wracało. Tego nie można było nazwać nawet ulewaniem! Lekarz oglądał Małą i twierdził, że jest zdrowa. A ja byłam załamana. Po kilku dniach od wizyty okazało się że córka ma zapalenie pęcherza i dlatego tak wymiotowała. DZiewczyny – pamiętajcie o badaniu moczu jeśli dziecko źle je – to może być przyczyna.