Dlaczego należy kontrolować ruchy płodu?

Kontrolowanie ruchów płodu to ważne zdanie stojące przed kobietą w ciąży. Jego celem jest monitorowanie dobrostanu rozwijającego się dziecka. Dlatego tak ważne jest, by obserwować, jak często dostajemy kopniaka w brzuchu.

Kiedy pierwsze ruchy dziecka?

Po 20 tygodniu ciąży większość kobiet odczuwa ruchy dziecka. Niektóre z nas doświadczają ich już w 16-18 tygodniu ciąży.

Pierwsze ruchy mogą być delikatne i rzadko odczuwane. Z czasem, wraz ze wzrostem dziecka, stają się one bardziej zdecydowane. W ciągu dnia i nocy ruchy mogą różnić się siłą i częstotliwością. Niekiedy są one tak dotkliwe, że wybudzają kobietę ze snu. Porównuje się je do trzepotania, kopniaków, szarpania lub przewracania.

Wiele dzieci aktywniej porusza się wieczorami, a także po kilkunastu minutach po posiłku. W tym drugim przypadku ma to związek ze zwiększony stężeniem cukru we krwi matki.

ruchy płodu

Beautiful pregnant woman massage hands on belly at home sitting on floor

Jak dziecko rusza się w brzuchu?

Każda przyszła mama powinna poczuć ruchy dziecka od 18 do 24 tygodnia ciąży. Około 32 tygodnia ciąży maluch ustala swój wzór aktywności w brzuchu, która utrzymuje się aż do porodu.

  • nie jest prawdą, że tuż przed porodem dzieci mniej się poruszają
  • jeśli martwi Ci sposób poruszania dziecka, działaj. Nie czekaj. Skonsultuj się z lekarzem od razu.

Ruchy dziecka stają się intensywniej odczuwane wraz ze wzrostem maluszka. Ich odczuwanie uzależnione jest od aktywności mamy. Duża mobilność mogą sprawić, że kobieta będzie mniej odczuwać swoje dziecko. Jednak już odpoczynek, położenie się, powinno sprawić, że w brzuchu poczujemy znajome wibracje. Styl poruszania się zależy też od ułożenia dziecka w macicy.

Gdy dziecko się nie rusza lub porusza się inaczej

Obserwowanie i świadome kontrolowanie ruchów płodu ma ogromne znacznie. Zmiana normalnego wzoru lub liczy ruchów świadczy o stresie płodu. Może także wskazywać na bezpośrednie zagrożenie, w jakim znalazł się maluszek. Dlatego tak istotne jest, by przyszła mama nie bagatelizowała swoich odczuć i w razie zauważenia znaczących zmian, skontaktowała się z lekarzem.

Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli:

  • Twoje dziecko nie porusza się tak, jak zwykle.
  • Twoje dziecko przestało się ruszać.
  • Ruchy Twojego dziecka spowolniły.

Kiedy liczyć ruchy płodu?

Najlepiej liczyć ruchy płodu każdego dnia o tej samej porze. Dobry moment to ten po posiłku. Dzieci w brzuchu mają swój cykl snu i czuwania. Gdy śpią, ich ruchy będą ograniczone lub żadne.

Obserwuj dziecko przez kilka kolejnych dni. Zapisuj wyniki, ile razy w ciągu godziny poczułaś ruch maluszka. Zazwyczaj każdy płód prezentuje pewną normę.

Nie ma odgórnych norm, jak często powinno poruszać się Twoje dziecko. Każdy maluch ma swój wzór ruchów. Zadaniem mamy jest go poznać i reagować na wszelkie odstępstwa od normy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.