Dlaczego kolagen jest tak istotny w czasie menopauzy?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Menopauza to z całą pewnością proces, który jest nieodwracalny i nieunikniony w życiu każdej kobiety – zwykle następuje ona między 45. a 55. rokiem życia. Jako że w tym czasie zmniejsza się aktywność hormonów płciowych, takie zjawisko nie może przejść bez echa dla całego naszego organizmu. Oprócz różnych dolegliwości zmiany mogą być widoczne także na skórze. Skąd to się bierze? I co ma z tym wspólnego kolagen?

Kolagen – co to takiego?

Z pewnością wiele osób spotkało się z produktami do pielęgnacji skóry, które zawierały w sobie kolagen. Nie bez przyczyny. Jest to białko naturalnie wytwarzane przez ludzki organizm, które jest podstawowym budulcem tkanki łącznej. Co za tym idzie, możemy je znaleźć w ścięgnach, kościach, stawach czy w rogówce oka. Oprócz tego kolagen w znacznym stopniu przyczynia się do prawidłowego ułożenia najważniejszych organów, jako że mocuje je w miejscu, tworząc niejako solidne rusztowanie. Kolagen znany jest zresztą ze swojej dużej wytrzymałości oraz rozciągliwości. Na dodatek to właśnie jego obecność – oraz oczywiście elastyny – sprawia, że nasza skóra jest jędrna, napięta i gładka.

Wymiana włókien kolagenowych na nowe następuje w ciele samoistnie, jednak z biegiem czasu jest ich coraz mniej, ponieważ z upływem kolejnych lat organizm traci zdolności do ich wytwarzania. Ten proces zaczyna się już po 25. roku życia, a im jesteśmy starsi, tym bardziej przyspiesza.

Menopauza a kolagen

Menopauza, którą w skrócie można opisać jako przejście z etapu płodności do bezpłodności w życiu kobiety, to proces fizjologiczny, który powoduje szereg różnych objawów. Szczególnie odczuwalne bywają uderzenia gorąca, zaburzenia snu, zimne poty, nagły wzrost wagi czy też atrofia pochwy. Ponadto to właśnie w momencie rozpoczęcia klimakterium starzenie się skóry przyspiesza, wobec czego zmarszczki ulegają pogłębieniu i uwydatnieniu.

Wiąże się to ze wspomnianą degradacją kolagenu. Oprócz tego zmniejsza się w organizmie poziom elastyny oraz naturalnego kwasu hialuronowego. Nic zatem dziwnego, że kobiety w trakcie menopauzy nierzadko są w stanie gołym okiem dostrzec zmiany na swojej twarzy. Skóra staje się wiotka, pojawiają się kolejne zmarszczki, a do tego często pojawia się uczucie przesuszenia i ściągnięcia.

Jak uzupełnić poziom kolagenu w organizmie?

Ponieważ menopauza to spore wyzwanie, wymaga od nas podjęcia określonych działań, które mogłyby nam pomóc przebrnąć przez ten etap. Oczywiście są kobiety, które w dużej mierze nie odczuwają objawów przekwitania lub też są one na tyle łagodne, że nie powodują znacznego dyskomfortu. Jeśli jednak trudno nam normalnie funkcjonować, zdecydowanie warto podjąć określone działania, tym bardziej, że wiele metod ma dużą skuteczność w łagodzeniu symptomów menopauzy.

Możemy także zaopiekować się naszą skórą i całym ciałem. Jak? Chociażby poprzez dostarczanie do organizmu kolagenu. Ten jest obecny w niektórych składnikach pożywienia (np. w galaretkach), a do tego warto włączyć efektywną suplementację, zwłaszcza że kolagen znajdujący się w żywności w większości przypadków może się okazać niewystarczający.

O cerę możesz również zadbać od zewnątrz poprzez zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Na rynku nie brakuje kosmetyków z kolagenem oraz innymi substancjami przeciwstarzeniowymi, jak kwas hialuronowy czy koenzym Q10. Regularne nakładanie kremów pod oczy, kremów do twarzy, serów czy maseczek może znacząco spowolnić powstawanie zmarszczek i zapobiec pogłębianiu się tych już istniejących, a nawet umożliwi ich wygładzenie. W ten sposób skóra odzyska dawny blask i będzie wyglądała zdrowo.

O czym jeszcze pamiętać, dbając o skórę w czasie menopauzy?

Jeśli chcesz na dłużej zachować młody wygląd, stosuj się do poniższych wskazówek:

  • zadbaj o zdrowe nawyki żywieniowe i pij wystarczającą ilość wody (minimum 2 litry dziennie);
  • nie zapominaj o ochronie skóry przed słońcem;
  • ogranicz spożywanie alkoholu i wyklucz palenie papierosów;
  • wykonuj systematycznie masaż twarzy;
  • oczyszczaj skórę, by zapobiec osadzaniu się na niej zanieczyszczeń.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.