Dlaczego każdego dnia dzieci powinny przebywać na świeżym powietrzu?

Codzienna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu jest kluczowa dla zdrowia i dobrego samopoczucia dzieci. Dlatego nie rezygnujmy z niej pochopnie. Przygotujmy się do wyjścia. Podobno nie ma złej pogody, jest tylko zła odzież. Warto bawić się na zewnątrz, bo korzyści jest aż nadto!

Zamknięte dzieci

Obecnie z uwagi na rozwój technologii dzieci coraz mniej czasu spędzają na zewnątrz. Kuszącej rozrywki na podwórku jest dużo mniej niż w domu. Nie brakuje maluchów przykutych do niebieskich ekranów, skupionych na wirtualnym świecie, grających całymi dniami. Uzależnionych.

Rodzice są spokojni. Dzieci są w domu, nic im nie grozi (?), można spokojnie pracować i nie przejmować się. Wyjście na zewnątrz to zbyt duże ryzyko (?).

zabawa

Statystyki również na to wskazują. Dane pokazują, że przeciętne amerykańskie dziecko spędza od 4 do 7 minut, bawiąc się każdego dnia na zewnątrz i ponad 7 godzin dziennie przed ekranem komputera, telewizji lub smartfona. Jak jest w Polsce? Niestety statystyki mogą być zbliżone.

Choć widok dzieci bawiących się na podwórku w Polsce to nie rzadkość, to widać trend spadający. W porównaniu do lat minionych coraz mniej dzieci przebywa na podwórku.

Wyjątkowo szybko pogłębia się też problem z otyłością. Najnowsze dane NFZ wskazują, że już 10% dzieci do lat trzech i 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym jest otyłych. Dzieci w Polsce tyją najszybciej i problem ten wzrasta z roku na rok. Eksperci alarmują! Jest już naprawdę źle!

Główne przyczyny to: siedzący tryb życia, brak ruchu i niezdrowe menu.

Dlaczego warto bawić się poza domem?

Przebywanie na świeżym powietrzu jest nie tylko wskazane, jest konieczne. Nie tylko buduje odporność, hartuje i zapewnia odpowiedni dostęp do światła, co pozwala na produkcję ważnej dla prawidłowego funkcjonowania witaminy D. Są też inne korzyści.

Zabawa na świeżym powietrzu doskonale relaksuje, wycisza. Dzieci, które mogą spędzać czas na dworze są spokojniejsze, mniej konfliktowe, cieszą się dobrym rozwojem intelektualnym. Przeczytaj, dlaczego na placu zabaw buduje się inteligencję dzieci.

Plac zabaw – miejsce…nauki!

Zabawa na zewnątrz sprawia, że dzieci są szczęśliwsze, ale też bardziej uważne. Kontakt z zielenią uspokaja i relaksuje. Ponadto buduje pewność siebie, dzieci cieszą się wolnością i poczuciem sprawczości. Mogą uczyć się odpowiedzialności za naturę i żyjące w lesie oraz w ogrodzie zwierzęta. Budują moc mięśni, ćwiczą równowagę. Zabawa w piasku ćwiczy sensorycznie, wpływa na rozwój motoryki małej, korzystnie oddziałuje na wyobraźnię.

Gdy bawią się w grupie, uczą się współpracy i rozwiązywania konfliktów. Nawiązują przyjaźnie i wzmacniają umiejętności społeczne, a także kształcą inteligencję emocjonalną i ważną dzisiaj – cierpliwość.

Zabawa na podwórku sprawia, że dzieci się ruszają. To tak cenna dziś przecież aktywność fizyczna. Poprawia się krążenie, ale też skupienie i koncentracja. Dzieci uczą się kontroli nad ciałem, upadania i wstawania.

Dodatkowo aktywność na zewnątrz pobudza. Pozwala na nowo zgromadzić siłę, która jest potrzebna do nauki.

Blisko natury

Biolog Harvarda, Edward O. Wilson już w latach 80tych publikował wyniki badań wskazujące na ogromną korzyść z obcowania z naturą. Wskazywał, że ludzie, którzy żyją z dala od przyrody mocno na tym tracą. Przekonywał, że dla naszego dobrobytu najlepsza jest biofilia – harmonia z naturą.

Kolejny badacze również zauważali moc natury. Zalecali tam, gdzie to możliwe chodzenie boso, przytulanie do drzew, uprawianie ziemi, sadzenie roślin, wsłuchiwanie się w śpiew ptaków, uczenie wrażliwości na zmiany następujące w naturze.

Dzisiaj niektórzy badacze obserwują natomiast, że mamy kryzys w tym zakresie. Nazwano go zaburzeniem deficytu natury. Za daleko odeszliśmy od tego, co naturalne… Alarmują, że dzieci powinny wrócić na podwórka i bawić się w grupie jak to bywało kiedyś. Dla własnego zdrowia warto, żeby się na podwórku zmęczyły, pobrudziły i wyszalały, eksplorując otoczenie i wyrzucając nagromadzone emocje.

Niestety wielu rodziców obawia się puszczać dzieci na zewnątrz, z uwagi na choroby i ewentualne niebezpieczeństwa. Tymczasem naprawdę warto to robić, dzieci powinny bawić się nie tylko przed domem na idealnych trawnikach, ale na placach, czy w lesie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.