Dlaczego dziecko ma ciągle katar?

Katar jest jednym z objawów zgłaszanych przez pacjentów i ich rodziców najczęściej. U większości chorych jego występowanie ma charakter epizodyczny i jest związane z niegroźnymi, ustępującymi samoistnie infekcjami wirusowymi. U części pacjentów katar może jednak utrzymywać się przez wiele tygodni, miesięcy, a nawet lat. Zatem, dlaczego dziecko ma ciągle katar?

Przewlekły katar u dzieci – choroby alergiczne

Szacuje się, iż nawet 25% światowej populacji cierpi na alergiczny nieżyt nosa. Spośród jego objawów można wymienić między innymi:

  • wyciek wodnistej wydzieliny z nosa,
  • napadowe kichanie,
  • uczucie zatkania nosa gęstą wydzieliną,
  • świąd nosa,
  • suchość błony śluzowej jamy ustnej,
  • zapalenie spojówek (zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie),
  • objawy ogólne – zaburzenia koncentracji, zaburzenia snu, problemy w szkole, bóle głowy, stany podgorączkowe.

Alergiczny nieżyt nosa jest IgE-zależną alergią na alergeny wziewne lub sporadycznie pokarmowe. Zasadniczo wyróżnia się dwie jego postacie. Pierwsza to alergiczny nieżyt nosa sezonowy zwany również katarem siennym. U jego podłoża leży zazwyczaj alergia na wiatropochodne pyłki traw i drzew. Jego cechami charakterystycznymi są sezonowość objawów oraz dominujący wyciek wodnistej wydzieliny z nosa. Druga postać alergicznego nieżytu nosa to nieżyt całoroczny. U jego podłoża leży zazwyczaj alergia ma roztocza kurzu domowego. Jego cechami charakterystycznymi są całoroczny charakter objawów (największe nasilenie zimą) oraz dominujące uczucie zatkania nosa.

katar u dzieci

Leczenie alergiczne nieżytu nosa polega na unikaniu narażenia na wywołujące objawy alergeny oraz podawanie leków antyhistaminowych, czy też GKS. Postępowanie takie ma jednak wyłącznie charakter objawowy i nie rozwiązuje problemu alergii. W ramach leczenia przyczynowego możliwa jest tak zwana immunoterapia antygenowa (odczulanie). U większości chorych pozwala ona na znaczne zredukowanie lub nawet wyeliminowanie objawów uczulenia na dany alergen.

Przewlekły katar u dzieci – przerost migdałka gardłowego

Migdałek gardłowy wchodzi w skład tak zwane pierścienia Waldeyera i odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego u dzieci. Osiąga on swoje największe rozmiary około 3-7 roku życia i prawidłowo zmniejsza się około 8-9 roku życia. U blisko 1/4 maluchów dochodzi jednak do jego przetrwałego powiększenia. U części nich skutkuje to występowaniem objawów przerostu. Spośród nich można wymienić między innymi:

  • przewlekłą obturację nozdrzy tylnych – skutkuje ona częściową lub całkowitą niedrożnością nosa, wyciekiem wydzieliny, czy też znacznym upośledzeniem oddychania przez nos,
  • przewlekłą niedrożność trąbki słuchowej – predysponuje ona do nawracających infekcji ucha środkowego,
  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych wynikającą z kolonizacji powiększonego migdałka przez florę chorobotwórczą.

Leczenie przerostu migdałka gardłowego jest leczeniem operacyjnym. Polega ono na usunięciu przerośniętej tkanki, co przywraca drożność trąbki słuchowej oraz nozdrzy tylnych. Operacji takiej dokonuje otolaryngolog dziecięcy.

Przewlekły katar u dzieci – inne, potencjalne przyczyny

Spośród innych, potencjalnych przyczyny przewlekłego kataru u dzieci można wymienić między innymi:

Słowem zakończenia, przewlekły katar u dzieci może być uwarunkowany wieloma czynnikami. Często etiologia jest złożona i obejmuje kilka współwystępujących ze sobą przyczyn. Stąd też w każdym przypadku przewlekły katar u dziecka powinien być wskazaniem do konsultacji z otolaryngologiem dziecięcym.

Bibliografia:
Postępowanie w nieżycie nosa u dzieci i młodzieży. Stanowisko EAACI – Roberts G., Xatzipsalti M., Borrego L.M. i wsp.
Przerost migdałków u dzieci – dr hab. med. Bożena Skotnicka
Przerost migdałków – dr n. med. Mariola Zagor, otorynolaryngolog, lek. med. Paulina Czarnecka, lek. med. Marlena Janoska-Jaździk
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.