Dlaczego dziecko jest ciągle zmęczone?

Ciągłe zmęczenie u dziecka jest objawem bardzo niespecyficznym, mogącym wskazywać na bardzo wiele stanów chorobowych. Bez wątpienia, większość z nich jest całkowicie niegroźna, ale zawsze na uwadze należy mieć ciężkie choroby, które mogą manifestować się właśnie tymże symptomem. Zatem, kiedy rodziców powinno niepokoić zmęczenie u ich malucha i jakie mogą być tego przyczyny?

Zmęczenie u dziecka – norma, czy patologia?

Zarówno dzieci, jak i dorośli bywają zmęczeni. Najczęściej wiąże się to z okresami przeciążenia nauką, obowiązkami domowymi, czy też nadmiernym stresem i stanowi pewną „normę” we współczesnym, zabieganym świecie. Co jednak na ten temat sądzą lekarze pediatrzy i kiedy „norma” przeradza się w patologie?

Zmęczenie się przedłuża pomimo względnego psychicznego oraz fizycznego odciążenia dziecka – cechą „normalnego” zmęczenia jest ustępowanie po odpowiednio długim odpoczynku.

Zmęczeniu towarzyszą dodatkowe objawy – szczególnie niepokojące są bladość, senność, utrata masy ciała, bezbolesne powiększenie węzłów chłonnych, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, czy też utrzymujące się bez jasnej przyczyny stany podgorączkowe (temperatura około 37 do 37,5 stopni Celsjusza, której nie towarzyszą inne objawy infekcji).

ciągle zmęczona

Jakie mogą być przyczyny ciągłego zmęczenia u dziecka?

Jak wspominaliśmy na wstępie, zmęczenie jest objawem niespecyficznym i może wynikać z wielu błahych, jak i zagrażających zdrowiu przyczyn. Przyjrzyjmy się bliżej przykładom tych, które dla dziecka stanowią największe zagrożenie i wymagają pilnej konsultacji lekarskiej:

  • Niedokrwistość (najczęściej z niedoboru żelaza) – oprócz ciągłego zmęczenia, dla tej jednostki chorobowej najbardziej charakterystyczne są suchość i bladość skóry, łamliwość włosów i paznokci oraz tak zwane zajady (nadżerki pojawiające się w kącikach ust). Rozstrzygającym o jej rozpoznaniu badaniem jest morfologia krwi obwodowej (obniżony poziom hemoglobiny) oraz poziom żelaza w osoczu.
  • Borelioza – w części przypadków przewlekłe zmęczenie może być pierwszym uchwyconym, a zarazem jedynym objawem tej ciężkiej choroby przenoszonej przez kleszcze. Przy jej podejrzeniu należy wykonać badanie serologiczne (oznaczanie swoistych przeciwciał skierowanych przeciwko Borrelii, czyli bakterii odpowiedzialnej za tą jednostkę chorobową).
  • Chłoniak Hodgkina (ziarnica złośliwa) – jedna z chorób nowotworowych, która występuje szczególnie często w grupie pacjentów pediatrycznych (szósty pod względem częstości nowotwór u dzieci przed 15 rokiem życia i trzeci u pacjentów starszych). W dużej liczbie przypadków jej jedynymi objawami są przewlekłe zmęczenie, świąd skóry, stany podgorączkowe oraz bezbolesne powiększenie węzłów chłonnych (węzły są wyczuwalne u 60 do 80 procent pacjentów). Rozpoznania ziarnicy złośliwej dowodzi wynik badania histopatologicznego powiększonego chorobowa węzła.
  • Białaczka (najczęściej ostra białaczka limfoblastyczna) – razem z chłoniakami oraz guzami mózgu jest najczęstszą chorobą nowotworową u dzieci (białaczka zajmuje pierwsze miejsce i stanowi około 28 procent nowotworów wśród pacjentów pediatrycznych). W początkowym etapie jej objawy mogą być ograniczone do przewlekłego zmęczenia, stanów podgorączkowych oraz nadmiernej senności. Do jej rozpoznania konieczne jest badanie szpiku kostnego.
  • Przerost migdałka gardłowego – choroba, która zaburzając sen oraz oddychanie dziecka prowadzi do pojawienie się u niego przewlekłego zmęczenia. Nieleczona prowadzi do wciąż nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, a jej rozpoznanie stawia laryngolog po dokładnym badaniu dziecka.
  • Depresja – dzieci chorujące na depresje mogą wykazywać przewlekłe zmęczenie, nadmierną senność lub problemy ze snem, utratę dawnych zainteresować, czy też brak odczuwania szczęście z rzeczy, które wcześniej je cieszyły. Diagnozę tej jednostki chorobowej stawia lekarz psychiatra dziecięcy, do którego należy się udać w przypadku zaobserwowania u swojej pociechy takich symptomów.

Oczywiście, to tylko przykłady jednostek chorobowych, które w swoim przebiegu mogą doprowadzić do wystąpienia u dziecka przewlekłego zmęczenia.

Podsumowując, więc jeśli dziecko jest wciąż zmęczone i stan ten nie ustępuje, pomimo fizycznego oraz psychicznego odpoczynku, należy pilnie udać się z nim do lekarza. Pediatra po zebraniu dokładnego wywiadu, zbadaniu malucha oraz wykonaniu podstawowych badań laboratoryjnych będzie w stanie wykluczyć najgroźniejsze przyczyny tego stanu i poinstruować rodziców co do dalszego postępowania.

Bibliografia:
Pediatria autorstwa Wandy Kawalec
Interna Szczeklika 2016
https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/121832,zespol-przewleklego-zmeczenia-rozpoznanie-i-leczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.