Dla kogo będą najlepsze obrotowe foteliki samochodowe?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Foteliki obrotowe to linia produktów, która w ostatnim czasie najszybciej zyskuje popularność. Rodzice pokochali modele obrotowe za ich funkcjonalność w codziennym użytkowaniu. W jakich kategoriach wagowych najczęściej występują foteliki obrotowe i dla kogo są polecane? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się poniżej.

Każdy, kto kiedykolwiek wkładał dziecko do tradycyjnego fotelika samochodowego, wie, ile cierpliwości i czasu potrzeba, by wszystkie czynności wykonać prawidłowo. Włożenie dziecka, które waży 10-15 kg, w taki sposób, by nie schowały się pod jego ciałem pasy bezpieczeństwa, nie jest proste. Do tego sprawdzenie napięcia pasa i zapięcie uprzęży – dwie również czasochłonne czynności, które wykonuje się w niezbyt wygodnej pozycji – fotelik jest odwrócony bokiem do rodzica. Gdy na rynku z dziecięcymi akcesoriami pojawiły się pierwsze foteliki obrotowe, rodziców przekonała do nich przede wszystkim dużo łatwiejsza obsługa. Co wyjątkowego mają w sobie zatem foteliki obrotowe?

Foteliki obrotowe – kategorie wagowe

Najczęściej modele obrotowe występują w dwóch kategoriach 0-18 kg lub 9-18 kg. Pozwalają na przewożenie dzieci od urodzenia do ok. 4 roku życia. Jednak najczęściej są stosowane zaraz po tym, gdy dziecko wyrośnie z pierwszego fotelika samochodowego potocznie nazywanego nosidełkiem z kategorii 0-13 kg.

Obecnie dostępne są dwa rodzaje fotelików obrotowych, które różnią się zakresem obrotu. Pierwsze umożliwiają zmianę pozycji fotelika z dzieckiem w zakresie 180 stopni, drugie o – 360 stopni. Oba rodzaje fotelików można obejrzeć i porównać w sklepie specjalistycznym abcGPS. Bez względu na zakres obrotu, takie modele są umieszczone w specjalnej bazie, która umożliwia ruchem jednej ręki szybką zmianę pozycji.

Foteliki 180 stopni – funkcje

Fotele z opcją obrotu o 180 stopni, nazywane też fotelikami z półobrotem, umożliwiają rodzicom obrócenie dziecka z pozycji tyłem do kierunku jazdy – RWF o 90 stopni w stronę lewą i prawą. Rodzic może odwrócić fotelik w swoim kierunku i w wygodnej pozycji włożyć dziecko oraz zapiąć mu pasy. Nie ma ograniczonych ruchów ze względu na przestrzeń auta i niekomfortową pozycję ciała. Po włożeniu dziecka do fotelika w łatwy sposób fotelik można obrócić w pożądanym kierunku.

Foteliki obrotowe o 180 stopni umożliwiają podróż tyłem do kierunku jazdy. Ta kwestia jest tutaj kluczowa, ponieważ nie są dostosowane do podróżowania w pozycji przodem do kierunku jazdy.

Fotelik z pełnym obrotem

Foteliki obrotowe 360 stopni można obracać wokół własnej osi zarówno w lewą stronę, jak i prawą. Podobnie jak modele z półobrotem, ułatwiają proces wpinania i wypinania dziecka z fotelika, a do tego umożliwiają podróż w dwóch kierunkach. Najpierw tyłem do kierunku jazdy, a następnie – po uzyskaniu wskazanej przez producenta wagi lub wzrostu w modelach i-Size, przodem do kierunku jazdy. Najczęściej stosowany próg wagowy wynosi 13 kg. Do jazdy przodem upoważnia także ukończenie 15 miesiąca życia.

Tyłem do kierunku jazdy aż do 4 lat

Niewątpliwą zaletą fotelików obrotowych jest fakt, że umożliwiają one podróżowanie w pozycji tyłem do kierunku jazdy aż do 4 roku życia. To najlepsza pozycja dla małych dzieci, ponieważ podczas kolizji w dużej mierze chroni dziecko przed przeciążeniem mięśni i uszkodzeniem kręgosłupa w odcinku szyjnym. Z tego powodu warto przewozić dzieci w pozycji tyłem do kierunku jazdy aż do 4 roku życia.

Nowoczesne foteliki obrotowe to modele komfortowe podczas podróży dla dzieci i funkcjonalne w czasie użytkowania dla rodziców, do tego są zgodne z rygorystyczną normą i-Size, która reguluje najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem.

Wyniki w testach bezpieczeństwa

Potwierdzeniem skuteczności zastosowanych przez producentów systemów bezpieczeństwa jest wysoki wynik w teście ADAC. Ta niemiecka instytucja w warunkach laboratoryjnych sprawdza, w jaki sposób fotelik z manekinem zachowa się w czasie sztucznie wykreowanej kolizji. Ostateczna ocena jest wydawana w postaci ilości gwiazdek. Maksymalnie fotelik obrotowy może zdobyć 5 gwiazdek, a minimalnie – 1. Ilość gwiazdek jakie posiada dany fotelik można sprawdzić na stronie portalu Boboking.

Montaż fotelika obrotowego przy użyciu Isofix

Foteliki obrotowe najczęściej są montowane przy użyciu bazy z systemem Isofix. Ten, powszechnie uznany na najlepszy, sposób montażu cieszy się dużą popularnością. Wszystko dlatego, że wyklucza popełnienie błędów podczas montażu i znacznie skraca czas tego procesu. Kolejną zaletą fotelików obrotowych jest większy, niż w przypadku fotelików tradycyjnych, zakres regulacji kąta nachylenia oparcia. Przez co rodzic może ustawić go w pozycji najwygodniejszej dla swojego dziecka.

Foteliki obrotowe to obecnie jedna z najlepszych dostępnych kategorii. Są one przeznaczone dla najmłodszych dzieci do 4 roku życia. Zwiększają komfort użytkowania i podróżowania, a przy tym zapewniają optymalny poziom bezpieczeństwa. To praktyczne rozwiązanie dla rodziców, którzy żyją w biegu i codziennie podróżują z małym dzieckiem. Świetnie sprawdzą się także dla tych, którzy cenią funkcjonalne rozwiązania.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.