Biegunka może wystąpić u dziecka z różnych powodów – infekcji, zatrucia pokarmowego, chorób jelit, przejedzenia. Najczęściej nie wymaga leczenia, mija sama, nie pozostawiając po sobie śladu. To, co może zrobić rodzic, to leczyć objawowo, minimalizując ryzyko wystąpienia odwodnienia i osłabienia organizmu. W tym celu dobrym pomysłem jest zastosowanie odpowiedniego jadłospisu. Jak powinna wyglądać dieta przy biegunce? Oto zasady, o których warto pamiętać.
Dieta przy biegunce: sięgnij po mało wyraziste smakowo produkty
W trakcie biegunki często dzieci nie akceptują mocno wyrazistych posiłków. Sprawdzają się raczej mdłe propozycje takie, jak:
- pieczony kurczak, indyk,
- gotowane jajka,
- banany,
- płatki owsiane, płatki kukurydziane,
- gotowane warzywa – marchew, zielona fasolka,
- makaron, ryż biały,
- galaretki,
- pieczone ziemniaki.
Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna, łagodna, pozbawiona intensywnych przypraw.
Ostrożnie z produktami mlecznymi, które mogą zaostrzać biegunkę lub powodować wzdęcia. Reakcja na tego typu składniki może być bardzo indywidualna. Niewskazane są również świeże owoce i warzywa, szczególnie brokuły, papryka, fasola, groch, jagody, śliwki, ciecierzyca. Lepiej nie sięgać także po napoje gazowane oraz słodycze, które za sprawą wysokiej zawartości cukru mogą nasilać biegunkę.
Dziecko, które ma biegunkę, może mieć mniejszy apetyt. Nie należy go zmuszać do jedzenia. Czas rekonwalescencji może trwać nawet kilka dni.
Dieta przy biegunce – częstsze i lżejsze posiłki
Gdy dziecko ma biegunkę, powinno jeść częściej i mniejsze porcje. To ważne, by nie obciążać zbytnio układu pokarmowego. Zamiast trzech większych posiłków, lepiej sięgnąć po 6-7 mniejszych. Nie warto zmuszać dziecka do jedzenia, tylko obserwować, jak zmienia się apetyt i reagować na jego potrzeby.
Dieta przy biegunce – podawaj dużo płynów
Bardzo ważną zasadą jest podawanie dużej ilości płynów, by dziecko się nie odwodniło. W trakcie biegunki bowiem wraz z luźnymi stolcami maluch traci sporo płynów i minerałów. Najlepiej podawać niegazowaną wodą a także herbatki – z mięty, kopru włoskiego, rumianku i suszonych jagód.
Dieta przy biegunce – małymi łykami
Chore dziecko często odmawia płynów. Jeśli tak się dzieje, nie wolno się poddawać, tylko pamiętać o nawodnieniu dziecka. Napoje podajemy małymi łykami. Jeśli dziecko dodatkowo wymiotuje, podajemy odrobinę wody kilkanaście minut później. Podanie płynów od razu może sprowokować kolejne wymioty.
Dieta przy biegunce – domowe sposoby
Na biegunkę można wypróbować również domowe, babcine sposoby, które zmniejszają ból brzucha i pozwalają wyregulować pracę układu pokarmowego. Sprawdzi się napar z suszonych jagód, który przynosi szybką ulgę dziecku. Można spróbować również przygotować „kisiel” z siemienia lnianego, świetnie kojący jelita i działający osłonowo. Pomóc może również gorzka czekolada i kakao, które mogą skutecznie zatrzymać biegunkę. Jednak uwaga, na wybór czekolady – powinna być to dobra gatunkowo czekolada gorzka a nie mocno słodka czekolada mleczna!
Komentarze