Dieta 9-miesięcznego dziecka – dobrze karm swoje dziecko

Twoje dziewięciomiesięczne dziecko, gdy spojrzysz wstecz, jest już naprawdę dobrze rozwinięte. Może spożywać wiele produktów spożywczych i nie musi jeść już tak często jak wcześniej, co znacznie ułatwia opiekę nad nim. Możesz już pomału zapomnieć o wielominutowych seriach przy piersi spowodowanych głodem (teraz maluch może się ich domagać z innych potrzeb, na przykład bliskości). Jednak nadal niemowlę nie może jeść jak dorosły. Jak powinna wyglądać dieta 9-miesięcznego dziecka?

Dieta 9-miesięcznego dziecka – jeśli możesz, nie kończ karmienia piersią

Jeśli dotąd karmiłaś dziecko piersią i masz jeszcze ochotę, by mleczną przygodę kontynuować, nie przestawaj karmić piersią. Zalecenia są bowiem takie, by jeśli to możliwe, podawać dziecku naturalne mleko przez pierwszy rok jego życia.

Dziecko uczy się wzorców żywieniowych zwłaszcza przez pierwsze 3 lata życia. Zadbaj o to, by menu maluszka było zdrowe, dobrze zbilansowane i różnorodne.

dieta 9-miesięcznego dziecka

Czas na badanie i doświadczanie

Dziewięciomiesięczne dziecko może być naprawdę sporym wyzwaniem, także w trakcie posiłków. To dlatego, że jest niezwykle ciekawe, pełne energii, zazwyczaj ma problem, żeby usiedzieć na miejscu. Kręci się, jednoznacznie wyraża swoje niezadowolenie, wskazuje na to, co ma ochotę zjeść i głośno protestuje, gdy coś mu się nie spodoba. Posiłki mogą wyglądać naprawdę dynamicznie, tym bardziej, że wielu niemowlaków na tym etapie zdobywa nowe umiejętności poruszania. Dużo bardziej kusząca od kaszki może być potrzeba raczkowania, czy chodzenia. Poza tym karmienie może utrudniać ząbkowanie, dziecko może płakać z powodu bólu i odmawiać jedzenia. To dlatego wiele maluchów po krótkim okresie fascynacji nowymi smakami, zwraca się ponownie w kierunku znanej i lubianej piersi lub mleka z butelki.

Średnia waga dziewięciomiesięcznego dziecka to, według WHO, 8 kilogramów dla dziewczynek i ponad 9 kilogramów dla chłopców. Średni wzrost dla dziewczynek wynosi 70 centymetrów i 71 centymetrów dla chłopców.

Jak często powinno jeść 9-miesięczne dziecko?

Małe dziecko nie jest w stanie dużo zjeść. Posiłki dla maluszków powinny być zatem niewielkie. 9-miesięczne dziecko powinno otrzymywać 3 główne posiłki i 2 przekąski w ciągu dnia. W przypadku karmienia piersią najlepiej jeśli w porze posiłku mama zaproponuje maluszkowi także pierś.

Dieta 9 – miesięcznego dziecka, co podawać niemowlakowi?

 • płatki owsiane/kaszkę owsianą – owies jest bogatym źródłem błonnika i minerałów, owies chroni przed zaparciami, usprawnia trawienie,
 • ryż – wiele dzieci lubi ryż, można go wprowadzać jako jeden z pierwszych składników w diecie dziecka, w 9 miesiącu życia ryż już jest zazwyczaj stałym, dobrze znanym elementem menu,
 • jajka – podawane w formie omletu przygotowanego na parze, jako dodatek do zupek, w formie pasty jajecznej, itd. Jednak uwaga, jajko to popularny alergen, dlatego warto zachować czujność. Jeśli obawiasz się uczulenia, wprowadź na początku żółtko i poczekaj z podaniem białka.
 • mięso – dziecko w tym wieku potrzebuje około 11 gramów białka dziennie (około 1/4 szklanki białka na każdy posiłek). Dobrym źródłem białka będzie indyk, kurczak, ryby – możesz spróbować dziecku podać mięso pokrojone na drobne kawałki. Mięso jest także dobrym źródłem tłuszczu, którego każdego dnia należy dostarczać w ilości 30 gramów. Zapotrzebowanie na tłuszcz zaspokajają także jogurty i żółty ser.
 • owoce w kawałku – odpowiednio dużym, by dziecko mogło łatwo chwycić owoc, ale nie za małym, by zmniejszyć ryzyko połknięcia w całości, owoce powinny być umyte, obrane, pozbawione pestek. Najlepiej wybieraj owoce sezonowe, rosnące lokalnie,
 • warzywa w kawałku – które wyjęte z lodówki mogą przynieść ukojenie bolącym dziąsłom
 • puree z warzyw – dziecko można karmić, ale można także pozwolić maluszkowi na samodzielne próby jedzenia łyżeczką.

Do picia oprócz mleka z piersi, warto podawać wodę. Dla osób niekarmiących piersią polecane są mieszanki mleka modyfikowanego.

9 miesięcznemu dziecku można podawać soki, jednak należy robić to ostrożnie, podstawą powinna być woda. Najlepiej wodę i sok podawać dziecku w kubku.

Czego warto unikać? Na pewno słodyczy i deserów. Dieta dziewięciomiesięcznego maluszka powinna być lekkostrawna, niewskazane jest smażenie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. aga aga

  wszystko fajnie tylko ze mój 9 miesięczny niemowlak nie ma ani jednego ząbka i wypluwa wszystko co nie jest w postaci gładkiej papki… :(

 2. Tata 9 miesięcznego synka Tata 9 miesięcznego synka

  Mój synek ma dwa ząbki na dole je nadal zmiksowane zupki uwielbia jogurty owoce ze słoiczka soki rozcieńczony z woda lub gotowane w formie kompotu