„Diet coaching. Poradnik dla wiecznie odchudzających się”

Po ciąży sylwetka się zmienia. Nie tylko wtedy. Poddawana jest ona różnym próbom przez całe życie. Na jednych nie robi to wrażenia, bo bez trudu wracają do poprzedniego wyglądu i bez przeszkód mogą kształtować swoją figurę. Innych perspektywa bycia w ciąży przeraża właśnie z powodu zgromadzenia nadmiernych kilogramów oraz z konieczności ich późniejszego zrzucania. Ten poradnik daje nadzieję. Uzmysławia, że bardzo dużo zależy od nas i że w diecie, tak jak w życiu liczy się harmonia, świadomość i racjonalne podejście.

Coach? I jestem sceptyczna…

Zacznę od tego, że jako osoba sceptyczna do wszelkich nowinek, staram się najpierw poznać daną propozycję, by potem wypowiadać się na dany temat. Z coachingiem miałam od początku spory problem. Wszystkie artykuły, jakie przeczytałam na ten temat, stanowiły dla mnie potwierdzenie „suchej gadaniny”, pod którą niewiele się kryje, a sam termin wydaje się wydumany i całkowicie zbędny.
Już samo przekonanie, na którym między innymi opiera się coaching, że to my – jako ludzie znamy prawdę, rozwiązanie i że to w nas zgromadzona jest wszelka wiedza, a drugiej osoby (coacha) potrzebujemy do tego, by pozwoliła nam sobie to uzmysłowić: sprawiało, że nie miałam potrzeby drążyć tematu bardziej, sięgając po książki, czy obszerniejsze opracowania. Gdy czytałam bowiem o coachingu już w krótkich wzmiankach w prasie miałam przed oczami eksperta od nie wiadomo czego, który w trakcie swojej pracy robi poważną, zatroskaną minę i bezgłośnie miesza herbatę, a w rzeczywistości jego dokonania są równe zeru. Tymczasem po przeczytaniu tego poradnika moje wyobrażenie tej profesji zmieniło się o 180 stopni. Diet coaching zaczęłam po prostu szanować, a Urszula Mijakoska, która  napisała pierwszą książkę o diet coachingu w Polsce przekonała mnie zarówno jego formą, jak i treścią do tego, by polecać tę pozycję nie tylko osobom odchudzającym się, ale wszystkim tym, którzy chcą jeść w świadomy sposób.
Było ogólnie, to teraz szczegóły. Co daje ten poradnik?

Działa? Nie działa?

„Diet coaching. Poradnik dla wiecznie odchudzających się” pozwala poznać schematy żywienia, odpowiedzieć na kluczowe pytania dotyczące potrzeb naszego ciała. Diet coaching nie koncentruje się na zrzucaniu zbędnych kilogramów. Ma uświadomić zasady nami kierujące i nauczyć świadomego jedzenia oraz wybierania posiłków w mądry sposób.
W książce tej nie znajdziecie diet ze składnikami, które są drogie i trudno dostępne. Nie ma tu przepisów, które zajmują pół dnia. Jest wiedza, ciekawostki, wskazówki oraz ćwiczenia, które pozwalają lepiej poznać siebie. To teraz kluczowa kwestia: czy ten podręcznik może coś zmienić? Odpowiem na własnym przykładzie.

Teoretycznie wiem, czym jest zdrowe odżywianie

…ale do zasad odnosiłam się tylko w pewnym stopniu. Mówiąc wprost, stosowałam je wtedy, kiedy było mi to wygodne. Oczywiście, będąc mamą, muszę być na bieżąco z asortymentem kuchennym oraz z wszelkimi zdrowymi przepisami. Jednak w codziennej gonitwie często zdarzało się tak, że po nakarmieniu córki nie miałam siły, ani ochoty, by zadbać o siebie samą w taki sam sposób. Nie widziałam problemu w tym, by zjeść szybko i bez większego zastanawiania się, co ląduje na talerzu. Były też „zrywy” podyktowane potrzebą zdrowszego odżywiania. Jednak trwały one krótko. Później znowu wracałam do swoich nawyków, w tym już niemal konieczności zjedzenia każdego dnia czegoś słodkiego, bo zawsze zdarzała się okazja…

Niby proste, a jednak nie..

Po lekturze książki można poczuć mobilizację. Postanowić zmienić coś w swoim życiu. Zacząć patrzeć na swoje starania z perspektywy dziecka, które zaczyna się uczyć chodzić. Zanim zdobędzie perfekcję wielokrotnie upada i się podnosi. Nie poddaje się. Eksperymentuje i pozwala sobie na niepowodzenia. Jednak ostatecznie ma jeden cel, do którego dąży i który nie znika mu sprzed oczu.

Wierzę, że takim celem dla każdego rodzica powinno być świadome i zdrowe odżywianie się. Przez całe życie, każdego dnia. Zanim bowiem zaczniemy uczyć dzieci dobrych nawyków, najlepiej zacząć od siebie. Wystarczy spróbować pochrupać kilka dni marchewkę przed kilkulatkiem, a jest duża szansa, że szybko zobaczy się, jak z wielkim entuzjazmem na tę przekąskę zacznie patrzeć dziecko. Całkiem niespodziewanie wybierając w miejscu ulubionych chrupek…Przetestowane. Powodzenia!

P.S. Książkę odstawiam na półkę. Na pewno jeszcze nieraz do niej wrócę.

Dziękujemy wydawnictwu Edgard za udostępnienie książki do recenzji.

Diet coaching Twój zdrowy styl życia

Większość z nas wie, co mogłoby jeść, jak mogłoby żyć, by czuć się lepiej i być zdrowszym. Wiedza ta pozostaje jednak jedynie teorią. Co stoi nam na przeszkodzie przed wdrażaniem tej wiedzy w praktyce? No cóż, sama wiedza nie prowadzi do zmiany zachowania. W życiu pod wpływem otaczającego nas środowiska, różnych nawyków, przyzwyczajeń i przekonań idziemy czasem w złym kierunku. Tym bardziej istotne jest, by poznać taki sposób jedzenia, który przyczynia się do wzmocnienia organizmu i który daje siłę witalną.

Tym właśnie zajmuje się diet coaching. Łączy wiedzę o człowieku i o żywności, jest kluczem do zdrowego stylu życia, co daje w konsekwencji również upragniony spadek masy ciała. Co istotne spadek wagi jest bezpowrotny. Diet coaching nie dostarcza kolejnej diety, on zmienia sposób życia i jedzenia. Pomaga w zrozumieniu samego siebie , wyjaśnia dlaczego postępujesz w niekorzystny dla siebie sposób, mimo świadomości szkodliwości takiego działania.
Światowa organizacja zdrowia już w 2003 r. stwierdziła, że oprócz porad i wiedzy człowiekowi potrzebne jest jeszcze poznanie własnego ciała, świadome stosowanie diety.
W trakcie trwania procesu diet coachingu:

 1. Poznajesz swoje ciało.
 2. Odkrywasz moc wewnętrznej motywacji.
 3. Nazywasz przeszkody, które utrudniają ci proces zmiany i odczuwasz chęć działania, by je zmienić.
 4. Doświadczasz „bycia uważnym” i odczuwasz w pełni swoją sprawczość.
 5. Zaczynasz dbać o siebie w nowym wymiarze.

Po zakończeniu procesu wiesz więcej o sobie, zyskujesz świadomość tej wiedzy.
W diet coachingu Ty wybierasz, postanawiasz i decydujesz. Nie masz poczucia straty jak w wielu dietach, w związku z tym to, co postanowisz dzieje się. Tym samym zbliżasz się do swojego osobistego planu odżywiania na całe życie.

Diet coaching jest alternatywą dla szybkich diet, szybkich efektów i szybkiego jojo na koniec, daje spokojniejsze spadki masy ciała oraz więcej energii, siły, samoświadomości i wiary we własne możliwości.
Diet coaching jest podejściem slow do odżywiania nakierowanego na spadek masy ciała.
Co najważniejsze w przeciwieństwie do różnorodnych diet nie wyklucza żadnej grupy osób, w proces mogą wejść zarówno osoby chore, jak i zdrowe, kobiety w ciąży i karmiące, osoby z alergiami i sportowcy.
Diet coaching to styl życia i zdrowego odżywiania opartego na świadomym i zdrowym odżywianiu w zgodzie z naturą.

Magdalena KubikZ wykształcenia technolog żywności, dietetyk i diet coach. Z zamiłowania propagatorka zdrowej kuchni i slow foods. Z połączenia wykształcenia i pasji stworzyła Gabinet Dietetyczny Fit & You gdzie przekazuję swoją wiedzę wraz z pozytywną energią. Prywatnie mama fantastycznego młodego mężczyzny (rocznik 2000). Magdalena Kubik
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. anusia12346 anusia12346

  fajny artykuł :) akurat mi się przyda Dziękuję

 2. monika06 monika06

  świetny artykuł;;))
  sama już kiedyś próbowałam tego „stylu życia” ale jakoś zabrakło mi chyba chęci patrząc z dzisiejszej perspektywy…..myślę że spróbuję znowu choć czasami to naprawdę trudne jak pisze autorka pomyśleć o porządnym jedzonku tylko dla siebie….gdyż cały dzień wypełniony córką i jej szalonymi pomysłami;))))

 3. kinia kinia

  ja też staram się jeść świadomie, a po książkę sięgnę na pewno.

 4. OlkaG OlkaG

  Mnie przydałby się poradnik „Dla wiecznie chcących przytyć”, ale o takim niestety chyba nikt nie pomyślał…:)

 5. Marzena Marzena

  No nie powiem, całkiem ciekawy artykuł. A co najlepsze, teraz w Gd widziałam takie warsztaty w tym temacie, coś w stylu właśnie „zostań swoim diet coachem” organizowane przez fundację Ad Fontes w Gdańsku. Moim zdaniem fajna inicjatywa i chyba warto się wybrać. Ja na pewno pójdę, czuję, że mi się przydadzą :)