Depresja u osoby dorosłej to temat trudny – ale z jeszcze większym problemem borykają się osoby, które mają dzieci. Dlaczego? Dlatego, że są oni odpowiedzialni za drugiego człowieka. Nie mogę po prostu porzucić go na czas, gdy oni sami czują się źle. Czasami mogą liczyć na pomoc partnera lub partnerki – ale niestety bywa też tak, że w swojej trudnej sytuacji są osamotnieni. Depresja to problem psychiczny, który w szczególności objawia się brakiem chęci do aktywnego uczestniczenia w swoim życiu – dana osoba nie radzi sobie z obowiązkami i nie widzi sposobu na to, aby poczuć się lepiej. Obecność dziecka czasami jest pomocna, bo wtedy mamy większą motywację do działania i do tego, by poprosić o pomoc – ale czasami niestety nie ma to żadnego wpływu i w dalszym ciągu walka wydaje nam się nie mieć sensu. Oglądanie nas w takim stanie bez wątpienia będzie negatywnie oddziaływać na psychikę naszego dziecka.
Jeżeli jesteśmy za kogoś odpowiedzialni to na pewno nie możemy ignorować swoich objawów – z czasem depresja będzie tylko się nasilać, a jeśli nie poprosimy o pomoc to nie będziemy jedynymi osobami, które na tym ucierpią. Nasza choroba może sprawić, że przestaniemy zajmować się dzieckiem w taki sposób, w jaki ono na to zasługuje. Dużo zależy tutaj też od jego wieku – im młodsze dziecko, tym nasze zaburzenia psychiczne stanowią większe zagrożenie dla jego bezpieczeństwa. Zaniedbywanie siebie to coś innego, niż zaniedbywanie noworodka – to właśnie dlatego depresja musi być omawiana szerzej i częściej. Rodzic musi być w stanie zauważyć u siebie pierwsze oznaki zanim będzie za późno. Tak samo, jak prosimy o pomoc z dzieckiem wtedy, gdy dopada nas ciężka grypa – tak samo będziemy jej potrzebować w przypadku depresji.
Na co warto zwracać uwagę?
Depresja poporodowa to problem, który pojawia się niestety coraz częściej. Matka nie czuje więzi ze swoich dzieckiem i może odmówić opieki nad nim – co stanowi ogromny problem, jeżeli ojciec nie bierze udziału w jego wychowaniu, a dana kobieta nie ma też dalszej rodziny. Depresja sprawia, że nie mamy siły przygotować sobie jedzenia, umyć się czy ubrać – większość dnia spędzamy w łóżku. Dziecko będzie miało jednak swoje potrzeby, które musimy spełnić – to właśnie dlatego choroba ta jest bardzo niebezpieczna i w skrajnych przypadkach może skończyć się tragicznie. Czasami konieczne będzie całkowite odizolowanie matki i dziecka – przynajmniej na tyle czasu, aby mogła ona dojść do siebie i brać aktywny udział w życiu noworodka. Musimy pamiętać o tym, że kobieta nie robi tego specjalnie i tak naprawdę wcale nie czuje negatywnych emocji w stosunku do swojego dziecka – nawet jeżeli tak twierdzi. Winna temu jest depresja – nic więcej.
Młoda matka powinna być na pewno obserwowana przez swoich bliskich – tym bardziej, że już sam brak snu i nieregularny tryb dnia powoduje przecież, że jest jej ciężko. Jeżeli widzimy, że powoli traci ona zainteresowanie swoim dzieckiem i przez większość czasu chce tylko spać – wtedy warto poprosić o pomoc psychologa. Depresja to choroba, z którą można wygrać – a dla dobra dziecka powinno się taką walką rozpocząć możliwie, jak najszybciej. Im jest ono młodsze – tym mniej z tego zapamięta i być może nie będzie jeszcze w takim stopniu potrzebowało przez cały czas mieć przy sobie matki.
Widoczne oznaki choroby
Depresja może równie dobrze przytrafić nam się dopiero wtedy, gdy nasze dzieci będą już starsze – ale jej pojawienie się będzie tak samo trudne. Rodzic ma przecież w dalszym ciągu wpływ na swoje dziecko, które widzi zmiany w jego zachowaniu. Jeśli czujesz, że w ostatnim czasie trudniej jest Ci czerpać przyjemność z czegokolwiek – poszukaj pomocy. Warto też porozmawiać o tym ze swoim dzieckiem – zdrowie psychiczne nie powinno być w rodzinie tematem zakazanym. Nie musisz od razu zdradzać wszystkich szczegółów – ale dziecko powinno wiedzieć, co się dzieje i dlaczego zachowujesz się inaczej niż do tej pory. Ucząc je o chorobach psychicznych – robisz mu przysługę i sprawiasz, że będzie ono potrafiło w przyszłości wykazać się większą empatią.
Sprawdź bazę problemów Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow
Komentarze