Depilacja woskiem w ciąży – czy jest bezpieczna?

Ciąża to niezwykły czas. Sporo się zmienia, jednak nie wszystko. Gdy spodziewamy się dziecka, możemy bez obaw dbać o siebie. Przy zachowaniu pewnych zasad, nie ma problemu z wyjściem do fryzjera czy kosmetyczki. Wiele osób zastanawia się jednak, czy depilacja woskiem w ciąży jest bezpieczna. Jest? Czy raczej lepiej ją sobie odpuścić?

Owłosienie w ciąży

W ciąży dochodzi do wahań hormonalnych, które wpływają na nasz wygląd. U wielu przyszłych mam wygładzają cerę (u innych są powodem trądziku), wzmacniają włosy, zwiększają wrażliwość na promienie UV. Niekiedy sprawiają, że na ciele wyrasta więcej włosów, często w miejscach, w których ich wcześniej nie było. Co istotne włosy te są także grubsze i mocniejsze…

Być może właśnie w ciąży zobaczysz włosy tam, gdzie wcześniej ich nie było – na brodzie, pod nosem, na tylnej części pleców, na linii od brzucha do okolicy łonowej, w okolicy sutków. Spokojnie, nie ma jednak powodu do niepokoju,odmienny cykl wzrostu włosów nie pozostanie z Tobą na zawsze. Około pół roku po porodzie wszystko wróci do normy.

Jednak na skutek tych wszystkich wyżej opisanych zmian, depilacja w ciąży staje się pilną potrzebą. Jak się za nią zabrać?

depilacja woskiem w ciąży

Depilacja woskiem w ciąży – czy jest bezpieczna?

Depilacja woskiem w ciąży jest uważana generalnie za bezpieczną – niezależnie od tego, czy usuwasz włosy w domu, czy idziesz do kosmetyczki. W tym drugim przypadku warto zwrócić uwagę, żeby wybrać dobry salon, w którym zachowany jest wysoki poziom higieny. To ważne, bo źle wykonany zabieg niesie wysokie ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnej, a ta sama w sobie może być groźna dla rozwijającego się płodu.

Poza tym należy zadbać o to, by nie depilować woskiem:

  • miejsc zranionych, uszkodzonej skóry,
  • blizn,
  • żylaków,
  • brodawek,
  • a także miejsc ze zmianami trądzikowymi.

Jeśli depilowałaś się woskiem wcześniej…

Jeśli nie depilowałaś woskiem skóry przed ciążą, lepiej nie próbuj tej metody w tym szczególnym czasie. Musisz bowiem mieć świadomość, że czasami wywołuje ona wiele przykrych symptomów: zapalenie mieszków włosowych, wrastanie włosów, wypryski.  Poza tym ciąża to nie najlepszy czas na eksperymenty kosmetyczne…

Jeśli jednak wcześniej depilowałaś skórę woskiem, nie ma przeszkód, by tego nie robić w ciąży. Zwróć jednak uwagę, by wosk nie był zbyt gorący. Nie nakładaj go również na uszkodzoną czy podrażnioną skórę. Nastaw się na to, że zabieg możesz odczuwać inaczej niż przed ciążą. I koniecznie skonsultuj się z lekarzem, czy nie widzi przeciwwskazań.

To może bardziej boleć!

Niestety depilacja woskiem w ciąży może być dużo bardziej bolesna. Wszystko dlatego, że w tym szczególnym czasie Twój organizm produkuje więcej krwi i płynów, co zwiększa Twoją indywidualną wrażliwość.

Z tego powodu warto przetestować zabieg na małym obszarze skóry. Może się okazać, że na większym będzie on nie do zaakceptowania.  Poza tym warto przeprowadzić taką próbę z powodu ryzyka wystąpienia ewentualnych uczuleń. Nawet jeśli wcześniej nie miałaś takiego problemu, w ciąży możesz źle reagować na wosk.

Warto przed zastosowaniem depilacji woskiem skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.