Depilacja w ciąży

W trakcie ciąży kobieta funkcjonuje tak samo jak dotychczas, zazwyczaj troszkę bardziej dba o zdrowie, ale nadal tak samo stara się o dobry wygląd i higienę osobistą. Ciąża to czas szczególny, bo trzeba również myśleć o bezpieczeństwie rosnącego w brzuchu dziecka.
Niektóre zabiegi higieniczne czy pielęgnacyjne ciała przyszła mama powinna ograniczyć lub całkowicie z nich zrezygnować, by nie zaszkodzić dziecku. Którą metodę usuwania włosów w ciąży wybrać, by nie zaszkodzić dziecku a także i sobie?

Bezpieczne metody depilacji w ciąży to:

depilacja w ciąży

Golenie w ciąży

Najpowszechniejszy sposób usunięcia zbędnego owłosienia, wystarczy użyć golarki elektrycznej na suchą skórę bądź maszynki jednorazowej i odrobiny pianki zmiękczającej owłosienie (ew. sięgnąć po mydło czy płyn do kąpieli). Istotną sprawą jest by maszynka była tylko i wyłącznie własnością kobiety, która jej używa, nie ma co nawet w ekstremalnych warunkach ryzykować i użyć np. maszynki partnera! Po użyciu maszynki należy dokładnie przemyć depilowane miejsce wodą i wklepać nawilżający balsam.

Kremy do depilacji w ciąży

Półki w drogerii aż uginają się od różnego rodzaju kremów do depilacji, wybór jest ogromny. Kremy są bezpieczne dla przyszłych mam, choć niestety czasem mogą stwarzać problem. Zapach kremu jest dość intensywny, więc najlepiej przed zakupem sprawdzić, czy oby nie jest on dla nas zbyt dokuczliwy i nie zwiększa odczuwanych nudności.
Dobrze by było, aby krem przeznaczony był do skóry suchej i wrażliwej, ponieważ w ciąży dużo łatwiej o wszelkiego rodzaju podrażnienia. Przy aplikacji kremu na skórę pamiętajmy o próbie uczuleniowej, wystarczy odrobinę nanieść na skórę i obserwować, czy preparat nie wywołuje podrażnień. Jeśli już wybraliśmy odpowiedni krem, wystarczy wsmarować go delikatnie w miejscu depilowania, odczekać kilka minut, zasugerowane przez producenta a potem delikatnie ściągnąć kosmetyk szpatułką. Koniecznie trzeba przemyć dokładnie skórę po zabiegu i wklepać nawilżający balsam.

Pęseta

Depilacja pęsetą jest przeznaczona przede wszystkim do usuwania niewielkiego owłosienia np. skóry twarzy. Metoda jest bolesna, lecz ból jest minimalny, ponieważ owłosienie usuwamy po jednym włosku. Pamiętajmy, że skóra w czasie ciąży jest bardziej wrażliwa na ból i podrażnienia, dlatego zaraz po zabiegu przy użyciu pęsety należy wetrzeć kojący balsam bądź krem.

Tego lepiej unikać w ciąży:

Wosk

Prawdą jest, że sam wosk i depilacja nim nie są szkodliwe dla zdrowia, ale w ciąży mogą zdziałać one więcej złego niż dobrego. Depilacja woskiem polega przede wszystkim na nałożeniu ciepłego wosku na skórę, co może spowodować w przypadku kobiety ciężarnej trwałe rozszerzenie naczyń krwionośnych w miejscu depilacji. Dodatkowo depilacja woskiem kończy się bolesnym usunięciem włosa wraz z cebulką, co powoduje u przyszłej mamy związany z bólem stres. Trzecim przeciwwskazaniem jest również ból, ponieważ w trakcie ciąży kobieta jest bardziej wrażliwa na wszelkie bodźce i odczuwanie bólu może być intensywniejsze.

Pasta cukrowa

Jej działanie jest podobne jak w przypadku wosku, włosy usuwa się wraz z cebulką, co wiąże się ze stresem i bólem. Co prawda pasta cukrowa jest nakładana na ciało nie gorąca, lecz lekko ciepła, więc nie spowoduje rozszerzenia naczyń krwionośnych, ale trzeba się dokładnie zastanowić czy stres i ból nie jest wystarczającym powodem by zrezygnować z tej metody depilacji.

Depilator

Urządzenie depilujące zasilane elektrycznie, bądź na baterie jest bardzo popularne w dzisiejszych czasach. Umożliwia usunięcie zbędnego owłosienia wraz z cebulką i przede wszystkim można taki zabieg wykonać samodzielnie w domu. Depilator bez względu na to, czy posiada nakładkę masującą, chłodzącą czy zmniejszającą ból to nadal urządzenie, które ból wywołuje. Stres związany z bólem oraz sam ból przy usuwaniu owłosienia może źle wpłynąć na stan przyszłej mamy, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć, czy metoda ta jest na pewno odpowiednia na czas ciąży.

Te zabiegi w ciąży są zabronione

Depilacja laserowa w ciąży

Polega przede wszystkim na wniknięciu światła lasera wgłąb włosa, powodując jego rozpad. Metoda bardzo inwazyjna, ale i trwała. Depilacja laserowa jest zabroniona w ciąży z ważnych przyczyn. Po pierwsze jest bolesna, co powoduje stres i większą wrażliwość na ból u ciężarnej. Po drugie światło lasera może spowodować zaburzenia płodu. Po trzecie skóra ciężarnej kobiety jest bardziej uwrażliwiona i podatna na wszelkiego rodzaju trwałe przebarwienia, które po depilacji laserowej często się zdarzają. Po czwarte depilacja laserem może wywołać poparzenia skórne, które mogą dla kobiety ciężarnej i płodu być fatalne w skutkach.

Ultradźwięki

Depilacja przy użyciu ultradźwięków jest bardzo skuteczna, wykonuje sią ją tylko w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Najpierw kosmetyczka depiluje ciało woskiem a potem za pomocą specjalnego urządzenia emitującego ultradźwięki wprowadza w skórę enzymy uszkadzające włosy. Co prawda tylko zabieg częściowo sprawia ból, jednak już użycie ultradźwięków podczas ciąży może spowodować nieodwracalne zmiany. Ultradźwięki powodują skurcze czego następstwem może być przedwczesny poród, dlatego metoda ta jest bezwzględnie niedozwolona w ciąży.

Każda z nas chce czuć się dobrze i komfortowo w swoim ciele. Będąc w ciąży, jeszcze większy nacisk kładziemy na higienę i dlatego depilujemy się na co dzień. Jednak warto głęboko zastanowić się nad wyborem odpowiedniej metody, by nie tylko czuć się dobrze w swoim ciele, ale także zadbać o własne dobre samopoczucie, a także bezpieczeństwo naszego maluszka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. Aga

    Kobieta powinna czuć się piękna także w ciąży. Dobrze jednak wiedzieć jakich zabiegów nie można przeprowadzać w tym okresie. Fajny artykuł.

  2. Kurczaczek

    Czy delikatne włoski na brzuchu w ciąży można usuwać pęseta?