Dentysta w ciąży

Bez obaw przyszła mama może zadbać o swój prawidłowy zgryz (założenie aparatu w ciąży) a także uzupełnić brakujące zęby protezą (chyba , że krwawiące dziąsła komplikują dobranie odpowiedniej protezy). W czasie ciąży wskazane są zabiegi oczyszczania z kamienia i płytki nazębnej, by nie dopuścić do rozwoju bakterii.

Z tych zabiegów lepiej zrezygnować w czasie ciąży

Czasem zdarza się, że leczenie kanałowe zęba wymaga wcześniejszego wykonania prześwietlenia rentgenowskiego a w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, jest to niedozwolone. Dlatego stosuje się zwykle tymczasowe wypełnienie zęba lub czeka, aż wykonanie prześwietlenia nie będzie już tak bardzo niebezpieczne dla płodu (trzeci semestr) i osłania się brzuch podczas wykonania rtg.

Zwykle nie zaleca się stosowania  w ciąży antybiotyków często przepisywanych przy zapaleniach czy usunięciach zęba, chyba, że stan jest bardzo poważny, lekarz dobierze te łagodniejsze dla płodu. Będąc w ciąży, kobieta powinna zrezygnować z poważnych zabiegów dentystycznych (np. zakładanie implantów), które wymagają długiego i odpowiedniego znieczulenia, które mogłoby niekorzystnie wpłynąć na płód. Nie zaleca się w ciąży również wybielania zębów, fluoryzacji a także leczenia przy pomocy ozonu, by w żaden sposób nie zaszkodzić rozwijającemu się płodowi.

Szczególna opieka stomatologiczna w ciąży w ramach świadczeń NFZ

Z racji, iż kobieta ciężarna jest szczególnie narażona na choroby jamy ustnej, które są bardzo niebezpieczne dla płodu przysługuje jej prawo do dodatkowych zabiegów, za które zwykle trzeba dopłacić. Z darmowych zabiegów można też skorzystać po porodzie, jeszcze przez 42 dni połogu. Aby lekarz stomatolog nie miał wątpliwości co do ciąży czy połogu kobiety, wystarczy zabrać na wizytę kartę ciąży lub skrócony akt urodzenia dziecka.

Zabiegi refundowane w ramach NFZ to:

 • leczenie kanałowe,
 • lepsza jakość materiału wypełnień,
 • badanie stanu jamy ustnej 4 razy w roku,
 • usuwanie kamienia i płytki nazębnej dwa razy w roku,
 • kiretaż otwarty (oczyszczanie kieszonek przydziąsłowych) przy 1/4 uzębienia.

Z dokładną lista świadczeń można się zapoznać na stronie Ministerstwa Zdrowia rozporządzenia z dnia 6 listopada 2013 roku tutaj.
Najważniejszym elementem każdej wizyty u lekarza a szczególnie u stomatologa jest poinformowanie o ciąży, jest to niezbędne dla bezpieczeństwa zarówno matki jak i dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. marmolada marmolada

  Na szczęście nie korzystałam z usług dentysty w ciąży. Wszystko załatwiłam przed ciążą.

 2. Kaśka Kaśka

  Ja musiałam skorzystać z dentysty. Na szczęście był to drobny problem.