Wizyta u stomatologa często kojarzy się z bólem i strachem, dlatego nierzadko omijamy gabinety dentystów szerokim łukiem, zwykle odwlekając w czasie kontrolę zębów do czasu aż naprawdę zajdzie taka potrzeba. I choć istnieje odsetek osób regularnie odwiedzających gabinety stomatologiczne, to stanowią oni niewielką grupę.
Jest jednak taki etap w życiu kobiety, kiedy szczególnie powinna zadbać o swoje uzębienie. Ciąża to czas, kiedy zęby są narażone szczególnie na uszkodzenia a i choroby uzębienia mogą wpłynąć niekorzystnie na płód.
W ciąży zęby szybciej się psują?
Główną przyczyną pogorszenia się stanu zębów w czasie ciąży są hormony, które rozpulchniają dziąsła, które stają się przekrwione i bardziej wrażliwe na urazy a także podatniejsze na stany zapalne.
Podczas mycia zębów dziąsła często krwawią, więc delikatniej dbamy o ich higienę i niestety nie myślimy o tym, że nie czyścimy zębów dokładnie. Miejsca , które nie zostały dokładnie wyczyszczone, są bardziej narażone na próchnicę, zaś krwawiące dziąsła stanowią pożywkę dla bakterii. Dodatkowo maluszek rozwijający się w łonie matki zabiera część potrzebnych minerałów, przez co organizm, a w tym i zęby są osłabione i podatniejsze na próchnicę.
Kolejna przyczyną szybszego psucia się zębów w ciąży jest podjadanie nocne (przyszła mama często zapomina o umyciu zębów) a także wymioty ( treść żołądkowa niszczy szkliwo zębów).
Próchnica matki niebezpieczna dla płodu
Ubytki w jamie ustnej kobiety w ciąży są groźne dla jej zdrowia, ale także i samopoczucia, ból zęba potrafi być bardzo uciążliwy. Ale nie tylko matka musi się liczyć z groźnymi następstwami, ponieważ zagrożony jest również płód.
Badania potwierdzają, że bakterie mogą powodować zakażenia wewnątrz macicy i zbyt wczesny poród. Nieleczone stany zapalne uzębienia matki mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć nie tylko na okres płodowy dziecka, ale także w późniejszym czasie, dlatego przyszła mama powinna szczególnie zadbać, by mieć zdrowe zęby. Niezależnie od tego, czy przyszła mama ma zdrowe zęby, powinna chodzić na regularne przeglądy, co najmniej 3 razy w ciągu trwania ciąży, by wykluczyć jakiekolwiek zagrożenie wywołane stanem zapalnym.
Przyszła mama w gabinecie stomatologicznym
Lekarze specjaliści doskonale wiedzą, jakie zagrożenia niosą ubytki w uzębieniu u przyszłej mamy, dlatego w gabinecie stomatologicznym można liczyć na szczególną opiekę. Niestety bywa też tak, że niedoświadczeni stomatolodzy często odsyłają przyszłą mamę z bolącym zębem do domu, gdyż boją się komplikacji. Wynika to z ich niewiedzy, dlatego kobieta spodziewająca się dziecka powinna domagać się swoich praw lub szukać porady u innego stomatologa.
Kobieta w ciąży może liczyć na szerszy dostęp do darmowej opieki stomatologicznej i powinna w pełni z niej korzystać. Dobry stomatolog dokładnie wie, jakie zabiegi można wykonać u kobiety ciężarnej, więc nie ma obaw, że grozi jakiekolwiek niebezpieczeństwo.
Całkowicie bezpieczne są zabiegi borowania, czyszczenia zęba a także jego wypełnienia. Nie ma obaw, że plomba w jakikolwiek sposób zagraża dziecku, nawet znieczulenie miejscowe nie stanowi niebezpieczeństwa (w ciąży jest stosowane znieczulenie o innym składzie).
Jednak będąc w ciąży, należy poinformować lekarza stomatologa o swoim stanie, by mógł on dobrać odpowiednie leczenie. Nie ma widocznych przeciwwskazań do usuwania zęba u kobiety ciężarnej, jednak lekarz często sugeruje, by zrobić to w późniejszych etapach ciąży z uwagi na zwiększenie krwawienia w miejscu usuniętego zęba.
Na szczęście nie korzystałam z usług dentysty w ciąży. Wszystko załatwiłam przed ciążą.
Ja musiałam skorzystać z dentysty. Na szczęście był to drobny problem.