Delikatna jak skóra niemowlaka…Jak pielęgnować, żeby nie przesadzić w żadną stronę?

Niemowlęta mają szczególnie wrażliwą skórę, która wymaga odpowiedniej ochrony i pielęgnacji. Dobór właściwych preparatów dla skóry niemowlaka może wydawać się nie lada wyzwanie, zwłaszcza, że skóra dziecka ulega wielu zmianom. Jak zatem poradzić sobie z tym wyznawaniem i na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak wygląda delikatna skóra niemowlaka?

Przez pierwsze dni życia noworodka jego skóra jest lekko zaczerwieniona. U maluchów, które przyszły na świat nieco po terminie, można zauważyć, że skóra jest bardziej pomarszczona, zaś dłonie i stopy są lekko sine, czerwone bądź w białe cętki. Odcień skóry całego ciała może się różnić – jest to wynik kształtowania się układu krążenia, który w pełni dojrzewa po kilku tygodniach od narodzin dziecka. Z czasem skóra niemowlęcia przybiera jednolitą barwę.

delikatna skóra

Pielęgnacja skóry niemowlaka – porady

Skóra niemowlęcia jest słabo rozwinięta, a to sprawia, że jest ona bardziej podatna na uszkodzenia, otarcia czy podrażnienia. Cienki płaszcz lipidowy oraz pH bliskie neutralnemu, wymagają stosowania specjalnych preparatów, które ochronią delikatną skórę niemowlaka. Najczęstszym problemem, z jakim borykają się rodzice swoich pociech, jest ich przesuszona skóra. Jest ona wyraźnie zaczerwieniona i nieprzyjemnie szorstka w dotyku. Objawy te, dodatkowo mogą pogłębiać czynniki zewnętrzne jak: suche powietrze, niska temperatura czy promienie UV. Podstawą pielęgnacji skóry niemowlaka jest prawidłowe mycie, nawilżanie oraz jej natłuszczanie.

Kąpiel – najważniejszy krok prawidłowej pielęgnacji skóry niemowlaka

Pielęgnację skóry malucha rozpoczynamy od kąpieli. Aby przebiegła ona prawidłowo należy zadbać o to, by:

  • woda miała odpowiednią temperaturę – około 36 stopni,
  • do kąpieli stosować kosmetyki przeznaczone dla niemowląt, czyli wszelkiego rodzaju emulsje, a w przypadku przesuszonej skóry – emolienty,
  • pierwsze kąpiele dziecka nie były zbyt długie i intensywne – nie powinny trwać dłużej niż 10 minut,
  • zaraz po wyjęciu dziecka z kąpieli, należy osuszyć jego skórę delikatnie ręcznikiem.

Jeśli zauważymy u dziecka tzw. potówki, możemy do przygotowanej wody do kąpieli, dodać napar z rumianku. Ma on działanie przeciwzapalne i dezynfekujące, jednak działa delikatnie na wrażliwą skórę niemowlęcia.

Prawidłowe nawilżanie oraz natłuszczanie skóry niemowlaka

Skóra niemowlaka może pozostawać sucha, zwłaszcza na rączkach, nóżkach czy twarzy. Taki stan może utrzymywać się nawet do 3 roku życia, w przypadku niezwykle wrażliwych dzieci. Można z tym sobie poradzić poprzez odpowiednie nawilżanie oraz natłuszczanie skóry maluszka.

Przez pierwszy miesiąc życia po kąpieli, w celu dalszej pielęgnacji, warto stosować oliwkę dla niemowląt. Dzięki czemu wzmocnimy barierę lipidową naskórka maluszka, która dopiero się kształtuje i niestety nie chroni jeszcze w pełni przed utratą wilgoci. W kolejnych miesiącach oliwkę poleca się zmienić na balsamy, specjalne kremy lub mleczka bogate w witaminy E, które nawilżą skórę niemowlaka. Alternatywą do tradycyjnych balsamów czy kremów są emolienty, które dostępne są na rynku w formie emulsji i doskonale natłuszczą i nawilżą naskórek. Nie należy jednak stosować emolientów z innymi nawilżającymi produktami. Najlepiej sięgnąć po nie po konsultacji z lekarzem.

W jaki sposób pielęgnować podrażnioną skórę niemowlaka?

O podrażnieniu skóry niemowlaka świadczy silne zaczerwienienie. W takim przypadku do pielęgnacji warto dołączyć specjalne maści i kremy kojące, które przyspieszą regenerację naskórka. Silne podrażnienia mogą być objawem reakcji alergicznej lub atopowego zapalenia skóry. Jeśli zastosowanie maści nie pomaga, a dziecko podczas przebierania jest szczególnie niespokojne i wrażliwe, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Pupa maluszka jest szczególnie narażona na odparzenia, dlatego ważne jest, by przy każdej zmianie pieluchy, przemywać ją ciepłą wodą lub oczyszczać za pomocą nawilżających chusteczek. Po kąpieli można dodatkowo zastosować krem na odparzenia.

Wskazówki, jak pielęgnować delikatną skórę niemowlaka

Aby uniknąć podrażnień i infekcji konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry niemowlęcia. By uniknąć problemów skórnych i właściwie zadbać o maluszka:

  • stosuj kosmetyki, które są przeznaczone wyłącznie dla niemowląt – są one dostosowane do wieku maluszka, nieperfumowane oraz nie zawierają alkoholu lub sztucznych barwników, a zatem bezpieczne,
  • wybieraj preparaty, które są odpowiednie dla skóry Twojego maluszka – nie stosuj jednocześnie kilku kosmetyków, nie łącz ze sobą pudrów czy kremów, dostosuj kosmetyki do potrzeb dziecka,
  • kupuj ubranka jedynie z naturalnych tkanin – nie będą one powodowały dodatkowych otarć, ani nie podrażnią delikatnej skóry niemowlęcia,
  • do prania używaj jednie specjalnych proszków i płynów, które są bezzapachowe oraz delikatne, zaś temperaturę prania ustawiaj na minimum 40 stopni C.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.