Daj dziecku się pobrudzić!

Rodzice małych dzieci mogą czuć się sfrustrowani z powodu stałego bałaganu i ciągłej konieczności porządkowania przestrzeni. Porządek i maluchy to rzadko zgodny duet. Naturalny dla kilkulatków badających otoczenie jest zgiełk lub artystyczny nieład. Wszędzie trzeba dotrzeć, dotknąć interesujące przedmioty małą dłonią, sięgnąć po ułożone powyżej wzroku przedmioty.

Istnieje silna potrzeba testowania, co jest w szafce w kuchni i jak będzie wyglądał makaron na podłodze, czy z piasku wysypanego z butów  da się wyczarować coś ciekawego. Dzieci się brudzą w każdą pogodę i nie bez powodu tak często powtarzane jest przysłowie – brudne dziecko to szczęśliwe dziecko. Nie da się przejść dzieciństwa w czystych ubraniach.  I dobrze, bo w chwilach, kiedy maluch się brudzi – najwięcej się uczy. Naprawdę!

Doskonalenie motoryki małej

Dla najmłodszych dzieci naturalne jest badania przestrzeni dłońmi. Rolę ust zastępują opuszki palców, a te potrzebują ciągłej stymulacji. W domu, w którym podłogi są gładkie, meble równe, trudno o znalezienie miejsca, gdzie można wgnieść paluszki, pomanewrować nimi, dlatego maluchy z tak wielkim entuzjazmem zabierają się za przesypywanie cukru, zabawy makaronem, nie można ich odciągnąć od prostej miski z wodą. Lubią brudzić się podczas malowania, lepienia plasteliną, masą plastyczną…Nie wszyscy rodzice lubią te zabawy z powodu bałaganu, który im towarzyszy. Problem mają szczególnie ci, którzy w erze „przed dziećmi” prowadzili niemal sterylne domu przypominające te ze zdjęć z ekskluzywnych prospektów.

Warto popracować nad sobą i własnym podejściem. Dla dobra dzieci… Wszystko, co pozwala bawić się formą, fakturą jest doskonałą okazją do nauki. Z tego samego powodu większość dzieci przechodzi etap fascynacji zabawami foremkami z piasku. Jest im to po prostu potrzebne do prawidłowego rozwoju.1375833_10151737306964775_1095521756_n

A do sprzątania warto zaangażować dzieci i potraktować to jak kontynuację zabawy.

Doskonalenie motoryki dużej

Wiele mówi się o tym, że dla rozwoju małej stopy kluczowe jest chodzenie na boso. To prawda, podczas nieskrępowanego biegania po trawie mięśnie nóg mają doskonałe warunki do kształtowania. To nie wszystko – równie dużo radości przynosi z tego samego powodu skakanie po kałużach, taplanie się w błocie, mazanie stóp mokrym piaskiem nad morzem…Skakanie na jednej nodze, spadanie na pupę – to wszystko jest po prostu potrzebne.

Odrzuć zapędy perfekcyjnej pani domu

Teoretycznie wszystko to, co napisane powyżej wydaje się jasne. Takie naturalne. Każdy instynktownie wie, że dzieci potrzebują dużej swobody, czasu na eksperymenty, momentów, kiedy umaże się kredą, pobrudzą palce gliną, czy wytrą spodnie o zielona trawę, a mimo to tak często słyszy się na placu zabaw (w miejscu, gdzie przecież dzieci powinny się bawić), „nie biegaj”, „nie wchodź do piasku”, „bo się ubrudzisz”. Maluchy bawią się pod dyktando dorosłych i są…nieszczęśliwe.

brudne dziecko

Zamiast licznych zakazów warto wprowadzić inną taktykę – założyć ubrania, których nam nie będzie szkoda  i zabrać dziecko na plac, do lasu, parku i pozwolić mu się bawić. Niech granice będą wyznaczane zasadami bezpieczeństwa, a nie naszymi obawami przed trudnymi plamami.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Marek Marek

    dziecko czyste jest chore

  2. Łukasz Łukasz

    Mój synek sie brudzi i dopiero jak zkończy zabawe to idziemy myć buzie rączki choć słysze często ” on ma brudną buzie umyj bo ludzie patrzą powiedzą w urzędach i zabiorą ci dziecko ” no sory ale każde dziecko sie brudzi i czy przy zabawie czy przy jedzeniu „brudne dziecko to szczęśliwe dziecko” oczywiście nie do przesady kompiel wieczorkiem zawsze jest ale nie będę stała nad dzieckiem z chusteczką bo sie bawi i np piaskiem czy czekoladką sie wybrudzi

  3. Lejla Lejla

    Brudna szyja szczęściu sprzyja ;) I ja też lubię pobrudzić się razem z Córką.