Czytanie jest trendy …

Niech mottem przewodnim tego artykułu będzie cytat Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.(Marcus Tullius Cicero).
Dla mnie to, co przekazują te słowa, jest bardzo ważne. To prawda, o której warto pamiętać. Sama lubię spędzać czas nad książką, czytam dzieciom, a starsze namawiam do relaksowaniu się z książkami przygodowymi, do czytania poza lekturami szkolnymi.

Dzięki głośnemu czytaniu książek tworzymy więź pomiędzy dorosłym i dzieckiem. Gdy czytamy dziecku do snu lub tak po prostu, maluch czuje się bezpiecznie , ma świadomość tego, że ktoś chce z nim spędzić czas, że dla kogoś jest ważny i ktoś całym sercem pragnie iść z nim w miłości przez świat. Czytanie niezwykle stymuluje pracę mózgu, wzbogaca słownictwo , wspomaga w późniejszym życiu –  uczy rozumienia tego, co się czyta, co jest nieodłączną umiejętnością w przyszłym życiu dziecka. Udowodniono, że dzieci, którym rodzice od wczesnych lat, a nawet miesięcy czy tygodni życia czytają, mają bogatsze słownictwo, szczególnie jeśli chodzi o przymiotniki – doskonale w późniejszych latach radzą sobie z charakterystyką bohaterów.
Wspólne czytanie z dzieckiem chroni je także od uzależnienia od telewizji czy Internetu oraz kształtuje nawyk czytania przez całe życie. Sprawia, że dziecko wynosi z domu przekonanie, że książki są  nieodzownym elementem życia.
„Nie mam czasu – pracuję!” – to główna wymówka nasza, rodziców. Zastanówmy się jednak, czy ktoś z nas odpowiedziałby np.: w ankiecie na pytanie, czy czyta swoim dzieciom, właśnie w ten sposób?

Wszystko  rozumiem, sama jestem pracującą mamą , jednak staram się, jak tylko mogę, jak najczęściej czytać swoim dzieciom. Sama muszę przyznać, że zdarzają się dni, gdy najzwyczajniej w świecie nie mam siły. W takich chwilach z pomocą przychodzą słuchowiska…
Gdy zdarza mi się bardzo męczący dzień, pstryk i słuchamy. Nie ma wątpliwości, że słuchowisko nie da dziecku poczucia bezpieczeństwa, jednak ma sporo innych zalet.

Jeśli dobrze będziemy dobierać pozycje książkowe dla naszych dzieci, maluchy będą zwracały uwagę już we wczesnych latach życia na cechy usposobienia, sposób życia itp., a następnie być może będą naśladować postaci, mądrych i szlachetnie postępujących bohaterów w codziennym życiu. Dlatego ważne jest, aby naszym dzieciom nie dawać dostępu do książek , które uczą zła. Jako rozwiązanie konfliktów sugerują bicie, bądź niewybredne w formie kłótnie – pokazane jako zwyczajna codzienność , która jest najnormalniejszym sposobem postępowania w życiu bohaterów danej książki. Warto jest wiedzieć, jaką książkę dobrze przeczytać swojemu dziecku.

Z tego powodu chciałabym Wam zaproponować dwie książeczki, które warto mieć w swojej biblioteczce.

„DOMONOŚ , ODLOTKA I INNE DZIWOLĄGI Z MOJEJ OKOLICY”

TYTUŁ: Domonoś , Odlotka i inne dziwolągi z mojej okolicy
AUTORZY : Jovanka Tomaszewska i Wojciech Kołyszko
WYDAWNICTWO : dbajki.pl
ILUSTRACJE : Wojciech Kołyszka
WYMIARY: 22,5 cm x 21,5 cm (w zaokrągleniu)
ILOŚĆ STRON: 30
OPRAWA: miękka

Każda bajka z tej książki może być świetnym pretekstem, aby porozmawiać z dzieckiem o tym, co myśli, czuje oraz jakie są jego pragnienia. Zupełnie niepozorne dziwolągi ”żyją” w rzeczywistości – wyobraźni Naszych dzieci. Można by powiedzieć , że te na pierwszy rzut oka potworki są w pewien sposób uczuciami, myślami, pragnieniami dziecka. Dzięki tej cieniutkiej książeczce My – rodzice wiemy, że możemy dowiedzieć się dużo o własnym dziecku, jeśli uważnie będziemy słuchać jego fantazji… Książka ta ma za zadnie pobudzać wyobraźnię i empatię wszystkich czytelników niezależnie od płci czy wieku. Jednak ta pozycja ma jeszcze jedno ważne zadanie, mianowicie część dochodów ze sprzedaży tej książki przeznaczona jest na działalność Klubu Drabina Rozwoju Kobiet, który pomaga m.in. podopiecznym Domów Samotnej Matki i Dziecka.

„BAJKI NA DOBRANOC” /z serii „ZE SKARBNICY MALUCHA”/

TYTUŁ: Bajki na dobranoc
Z SERII : Ze skarbnicy malucha
WYDAWNICTWO: Book House

Wspaniały zbiór bajek dla dzieci polecany do wieczornego czytania. Przepiękne ilustracje w sztywno-miękkiej oprawie (sztywna oprawa – taka, aby dziecko nie powyginało rogów, jednak jednocześnie miękka – jakby z cieniutką poduszeczką). Już sama forma zachęca do sięgnięcia po bajki i zaprasza do wspólnego przewracania stron. Wszystkie opowiadania podobnie, jak „Domoś, odlotka i inne dziwolągi” dotykają tematu uczuć, problemów, marzeń małych dzieci itp. W książeczce można znaleźć takie klasyczne opowieści, jak:

  • Brzydkie kaczątko
  • Złotowłosa i trzy niedźwiadki
  • Księżniczka na ziarnku grochu

Polecam wszystkim Rodzicom do wspólnej lektury!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Ania, spełniona mama trójki wspaniałych dzieci. Pracuje i stara się pogodzić, a za razem rozdzielić dom i rodzinę od pracy. Chce być dobrą mamą i żoną, nie zapominając o swoich ambicjach i marzeniach. Lubi podróżować i odkrywać nowe miejsca całego świata. Przyjemność sprawia jej pisanie ... w wolnych chwilach czyta książki i ogląda TV . Jest optymistką, emitującą dobrem i miłością. Zgadza się z ideą : Dobro wraca z podwojoną siłą, a zło z potrojoną .

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.