Czystek w ciąży. Czy picie herbaty z czystka w ciąży jest bezpieczne?

Czy czystek w ciąży jest bezpieczny?

Śledząc informację online, uzyskamy wykluczające się informacje. Jedni eksperci są zdania, że ze względu na nieprzeprowadzenie badań sprawdzających bezpieczeństwo stosowania czystka w ciąży, lepiej unikać tego zioła. Inni natomiast wskazują, że czystek to łagodna roślina, a korzyści jego stosowania są tak duże, że nie warto sobie ich odmawiać w ciąży. Gdzie leży prawda?

Jak działa czystek?

Czystek (Cistus Incanus) jest znany od wieków. W ostatnich latach jest bardzo popularny. Nic dziwnego, skoro wykazuje zdecydowanie lepsze właściwości niż te przypisywane wyjątkowo zdrowej zielonej herbacie.

Dlaczego?

Ponieważ czystek:

 • to jedna z najsilniejszych roślin wzmacniająca układ immunologiczny,
 • działa przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, pomaga w walce z wieloma drobnoustrojami,
 • ma działanie antyoksydacyjne, neutralizuje wolne rodniki,
 • działa przeciwalergicznie, łagodzi symptomy alergii,
 • skraca czas chorób,
 • usuwa toksyczne metale ciężkie z organizmu,
 • działa wybielająco na zęby,
 • korzystnie wpływa na zapach wydzielin ciała (np. potu).

Wszystkie te efekty są dostępne przy regularnym spożywaniu czystka. Potrzeba minimum miesiąca, by doświadczyć dobroczynnego wpływu czystka.

Jak przygotować herbatę z czystka?

Przepis na herbatę z czystka jest bardzo prosty.

Jedną łyżeczkę suszu zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem przez około 10 minut. Możemy dodać do smaku miód czy sok z cytryny.

czystek w ciąży

Czy czystek w ciąży jest bezpieczny?

Czystek to łagodne zioło. Pozbawione jakichkolwiek działań niepożądanych. Nie sposób go przedawkować. Może być spożywane przez dzieci.

To cechy przemawiające na jego korzyść. Dlatego wielu ekspertów zaleca czystek w ciąży.

Problemem jest natomiast brak badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania czystka w ciąży, które mogłyby uspokoić osoby znane z tego, że lubią dmuchać na zimne. Dlaczego podobnych wyników badań nie ma?  Po prostu nie przeprowadza się ich, nie ma zbyt dużo organizacji, którym by na nich zależało. Przyszłe mamy rzadko są badane pod kątem bezpieczeństwa stosowania leków, a tym bardziej ziół. Stąd różnice w zdaniach specjalistów na temat stosowania czystka w ciąży.

Uwzględniając to, co powyżej należy przyjąć, że picie czystka w ciąży jest bezpieczne, a nawet wskazane, ze względu na przywołane korzyści zdrowotne. Dla pewności – warto jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Anna Anna

  Zastanawiałam się nad tym na początku ciąży. Ze względu na brak pewnych informacji przestałam pić czystek choć stosowałam go z pół roku przed zajściem w ciążę. Uwazalam, że organizm raczej się już zdarzył przyzwyczaić ale ze względu na poprzednia zagrożona ciążę i poród przedwczesny wolałam nie ryzykować. Podobnie stwierdziła moja pani doktor, która dotąd czystek i inne naturalne metody rekomendowała.
  Dzięki Waszemu artykułowi może wrócę do czystka. Brakuje mi go!