Sukces karmienia piersią zależy od wielu czynników. Poniżej zebraliśmy te, które mogą wpływać negatywnie na produkcję mleka. Warto o nich pamiętać, by o czasie przeciwdziałać ewentualnym problemom.
- Niewystarczająca stymulacja piersi poprzez ssanie słabe lub nieefektowne. Gdy dziecko jest zbyt senne (przykładowo z powodu żółtaczki), może mieć problem z całkowitym opróżnieniem piersi.
- Matka jest oddzielona od dziecka lub karmi dziecko „sztywno” w ustalonych godzinach, co może powodować niewystarczającą produkcję mleka i szybkie przejście na mleko modyfikowane.
- Choroba lub stres.
- Zaburzenia hormonalne (spowodowane złą pracą tarczycy lub przysadki).
- Wiele mam ma problem z produkcją mleka w trakcie wydawać by się mogło drobnej infekcji (katar) lub gdy wracają do pracy.
- Częste używanie smoczka do uspokojenia, co może zniechęcić niektóre dzieci do ssania piersi.
- Obolałe i podrażnione sutki, co może oddalać w czasie podanie piersi dziecku.
- Operacja piersi, zwłaszcza zmniejszenie biustu (w mniejszym stopniu wszczepienie implantów) może powodować niską podaż mleka.
Jak zwiększyć produkcję mleka?
- dużo pij: jeśli Twój mocz ma jasnożółty kolor (słomkowy) i nie cierpisz na zaparcia, najprawdopodobniej przyjmujesz wystarczającą ilość płynów. Optymalna ilość to około 6-8 szklanek dziennie.
- jedz systematycznie (nawet gdy uważasz, że nie musisz lub gdy nie masz na to czasu). Powinnaś spożywać co najmniej 1800 kalorii każdego dnia.
- upewnij się, że przystawiasz dziecko prawidłowo do piersi. Zła technika może wpływać na mniejszą efektywność ssania i mniejszą produkcję mleka.
- karm dziecko tak często, jak tego potrzebuje. Minimum to osiem karmień w ciągu doby.
- staraj się o to, by podczas karmienia piersią, dziecko ssało z każdej piersi. Gdy maluch zaczyna jeść wolniej i leniwiej, przystaw go do drugiej piersi, co pozwoli na pobudzenie produkcji mleka w obu piersiach.
- postaraj się masować pierś w trakcie karmienia. Noworodki często podsypiają przy piersi, nawet wtedy, kiedy nie dostaną wystarczającej ilości mleka, nie ssą dalej. Dotykając piersi, możesz zwiększyć dopływ mleka i zmotywować malucha do ssania.
- zamiast podawania piersi, zwłaszcza u małych dzieci (poniżej 2 tygodnia), spróbuj dokarmiania (w razie konieczności) maluszka strzykawką z mlekiem. Można również (jeśli produkcja mleka jest niewystarczająca) podać maluszkowi glukozę.
- rozważ odciąganie mleka laktatorem, co pozwoli zwiększyć produkcję mleka. Pamiętaj, by robić to po karmieniu.
- zioła na karmienie. Choć nie udowodniono, że stosowanie ziół może mieć pozytywny wpływ na laktację, to od wieków kobiety z powodzeniem decydują się na ich używanie z lepszym lub gorszym skutkiem. Warto spróbować, nie dlatego, by zwiększyć produkcję mleka, ale by poprawić jego smak, co ma zmotywować dziecko do lepszego ssania.
- niektórzy twierdzą, że produkcję mleka zwiększają również płatki owsiane. Nie ma jednak żadnych dowodów, że tak właśnie się dzieje.
- jeśli żadne metody zwiększenia produkcji mleka nie odniosły skutku, istnieją dwa leki: Metroclopromide i Domperydon dostępne na receptę, które mogą pomóc (badania wykazały zwiększenie produkcji nawet o około 60%). Metoklopramid stosowany jest u mam po cesarskim cięciu w celu uniknięcia nudności i u niemowląt z refluksem. Niemal w każdym przypadku w przeciągu 2-3 dni lek zwiększa produkcję mleka. Niestety składnik ten często przynosi negatywne skutki: zmęczenie, rozdrażnienie, a nawet może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji.
U mnie bardzo źle na laktację wypływał stres, który paradoksalnie był spowodowany problemami z karmieniem. Bardzo mnie to martwiło, czułam, że Maleństwo bywa głodne i dlatego marudne. Przystawiałam ją bardzo często do piersi i dodatkowo zaczęłam pić REKLAMA, bo u mojej siostry i bratowej bardzo się sprawdził. I nareszcie laktacja się ustabilizowała, a dzięki zawartej w nim melisie stałam się spokojniejsza i lepiej się wysypiałam. Teraz mija 6 miesiąc karmienia :) jest naprawdę dobrze.