Na czym polega badanie KTG? Jak interpretuje się wyniki?

KTG to badanie, które czeka każdą przyszłą mamę. Pozwala ocenić częstotliwość uderzeń serca dziecka oraz obecność skurczy macicy. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, lekarz zleca KTG w ostatnim trymestrze, najczęściej po 37 tygodniu ciąży. Jeśli jednak istnieją wskazania, badanie może być przeprowadzone już w 25 tygodniu ciąży. Badanie KTG wykonuje się również podczas porodu.

Co to jest badanie KTG?

Badanie KTG znane jest jako kardiotokografia, jest połączeniem badania kardiologicznego (mierzącego pracę serca płodu) oraz tokograficznego (badającego nasilenie skurczy macicy). Podczas badania KTG lekarz ginekolog może stwierdzić lub wykluczyć obecność skurczy macicy, analizuje się pracę serca dziecka i prawidłowość reakcji płodu na pojawiające się skurcze.

Do badania KTG wykorzystuje się kardiotokograf, który bada obecność skurczy macicy przez powłoki brzuszne lub poprzez cewnik. Dodatkowo urządzenie rejestruje pracę serca dziecka. Przyszła mama otrzymuje do dłoni specjalny pilot z przyciskiem, z prośbą o naciskanie go, gdy poczuje ruch dziecka.

Badanie KTG trwa 30 minut. Może być przedłużone do 60 minut.

badanie KTG

Jak wygląda badanie KTG?

Badanie przebiega w pozycji leżącej na plecach lub na lewym boku, by nie uciskać żyły głównej.

Na brzuchu przyszłej mamy umieszcza się dwa pasy z czujnikami (można też umieścić jeden pas na brzuchu, a drugi czujnik wprowadzić przez cewnik). Jeden z czujników mierzy częstotliwość pracy serca dziecka, a drugi skurcze macicy. Przed badaniem przyszła mama proszona jest o zjedzenie czegoś pożywnego, w niektórych gabinetach, gdy częstotliwość ruchów dziecka jest za mała (lub maluszek śpi), poleca się zjedzenie czegoś w trakcie badania.

Badanie zazwyczaj trwa pół godziny. Czasami może być przedłużone do godziny. W niektórych przypadkach może być powtórzone po podaniu przyszłej mamie oksytocyny.

Kiedy wykonuje się kardiotokografię?

Badanie najwcześniej wykonuje się w 25 tygodniu ciąży. Decyzja o jego przeprowadzeniu należy do lekarza. Jeśli przyszła mama doświadcza krwawień, ciąża jest zagrożona lub mnoga, może być zlecone regularne badanie KTG.

Większość ginekologów zleca badanie pod koniec ciąży, w okolicy porodu. KTG musi być powtarzane na finale ciąży co 2-3 dni. W tym celu trzeba udać się do gabinetu ginekologa lub do szpitala.

Jakie informacje przynosi badanie KTG?

Podczas badania KTG ocenia się:

  • jaka jest średnia częstotliwość uderzeń serca dziecka (powinna mieścić się w granicy od 110 do 150/160 uderzeń na minutę),
  • jaka jest zmienna liczba uderzeń na minutę (od 5 do 25 uderzeń na minutę),
  • obecność akceleracji (nieznacznych przyspieszeń pracy serca) – powinny występować co najmniej dwa razy w przeciągu 10 minut,
  • obecność deceleracji (okresowych zwolnień pracy serca) – które nie powinny występować u zdrowego płodu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.