Oddech jest tak naturalną czynnością, że w większości czasu oddychamy całkowicie automatycznie, nie zastanawiając się nawet, jakiego typu zanieczyszczenia dostają się do naszych płuc. Zobacz, jaki wpływ na organizm dziecka ma wdychanie zanieczyszczeń. Sprawdź, jak można temu zapobiec.
Zanieczyszczenia powietrze – wpływ na organizm dziecka
O zanieczyszczeniach powietrza najczęściej przypominamy sobie w okresie zimowym, kiedy słyszymy alerty o niskiej jakości powietrza. Teoretycznie zanieczyszczenia powietrza nie są widoczne dla ludzkiego oka. Jednak w okresie zimowym, w niektórych miejscowościach możemy je nie tylko poczuć, ale także zobaczyć. A to świadczy o naprawdę wysokim ich stężeniu.
Do najczęściej występujących zanieczyszczeń powietrza zaliczamy:
- Tlenki siarki – podrażniają oczy, gardło i nos. Mogą powodować dolegliwości górnych dróg oddechowych oraz układu krążenia
- Tlenki azotu – wywołują zawroty głowy, choroby płuc, a także podrażniają nos, oczy i gardło
- Tlenek węgla – ma działanie silnie toksyczne; jego wysokie stężenie może prowadzić do utraty przytomności, a nawet zgonu
- Pyły – mowa tu o pyłach zawieszonych, które występują w powietrze w różnych rozmiarach (PM10, PM5, PM2.5, PM1). W ich składzie znajdują się rtęć, ołów, kadm oraz wiele innych mniej lub bardziej toksycznych substancji. Wdychanie pyłów może prowadzić do licznych konsekwencji zdrowotnych. Alergie, choroby układu oddechowego, nowotwory, to tylko przykładowe dolegliwości, które mogą powstać na skutek wzmożonej ilości pyłów w naszym organizmie.
Światowa Organizacja Zdrowia nie pozostawia złudzeń dot. negatywnych konsekwencji smogu. Rocznie ponad 4 milionów osób umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń powietrza. Niestety aż 91% populacji na całym świecie, żyje na obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczeń, które mogą być niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.
Warto więc uzmysłowić sobie, że narażanie dzieci na częstą ekspozycję na smog może stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla ich zdrowia. W małych organizmach nie zostały jeszcze do końca wypracowane mechanizmy obronne. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powietrza, które dostają się do układu oddechowego, a następnie także do układu krążenia mogą być przyczyną licznych powikłań. Kaszel, kichanie, zapalenie spojówek, zapalenie zatok, astma oskrzelowa, zapalenia płuc, zaburzenia rytmu serca, choroby układu oddechowego to tyko najbardziej typowe zagrożenia.
Dzieci, które oddychają brudnym powietrzem są także bardziej narażone na alergie wziewne. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powietrza obniżają odporność organizmu. Zanieczyszczenia są niebezpieczne już na etapie życia płodowego. Jeżeli w ciąży kobieta narażona była na ekspozycje na smog, wówczas istnieje ryzyko przedwczesnego porodu oraz wystąpienia niskiej masy u noworodka. Oczywiście reakcja organizmu na zanieczyszczenia uzależniona jest od ogólnej jego kondycji. Nie każdy organizm będzie reagował w taki sam sposób na zanieczyszczenia powietrza.
W jaki sposób chronić dziecko przed zanieczyszczeniem powietrza?
Najskuteczniejszym sposobem ochrony dziecka, jest zapewnienie mu możliwości oddychania czystym powietrzem. O ile w przypadku pomieszczeń zamkniętych takie działanie jest możliwe, o tyle na otwartych przestrzeniach ochronę mogą stanowić jednie maski antysmogowe z odpowiednio dobranymi filtrami. W okresie intensywnego smogu należy ograniczyć do minimum czas spędzony na zewnątrz. Spacery z małym dzieckiem w takich warunkach nie mają nic wspólnego z tzw. dotlenieniem dziecka. Wręcz przeciwnie. Ekspozycja dziecka na zanieczyszczone powietrze może skończyć się kaszlem, bólami głowy, osłabieniem oraz dolegliwościami układu oddechowego. Dlatego zalecamy ograniczyć ilość czasu spędzonego na podwórku do absolutnego minimum. Czy to oznacza, że cały okres jesienno-zimowy należy spędzić w domu? Absolutnie nie. Warto regularnie korzystać z pomiarów lokalnych stacji, które w czasie rzeczywistym (lub z niewielkim opóźnieniem) prezentują poziom stężenia zanieczyszczenia powietrza. W dniach kiedy stacje pomiarowe wskazują niski poziom zanieczyszczenia, nawet długi spacer lub zabawa z dzieckiem na świeżym powietrzu jest zdecydowanie zalecana.
Jakość powietrza w domu
W mieszkaniach powietrze często bywa równie zanieczyszczone co na otwartych przestrzeniach. Wiele zanieczyszczeń powstaje w naszych wnętrzach, a inne dostają się poprzez nieszczelną wentylację lub otwieranie okien. Innym problemem, który pojawia się głównie w okresie zimowym, jest zbyt suche powietrze. Jest ono szczególnie niebezpieczne, gdyż utrudnia małym dzieciom oddychanie. Konsekwencji nadmiernie przesuszonego powietrza może być jednak więcej. Swędzenie i zaczerwienienie oczu, kaszel, podrażnienia skóry, a także większa podatność na infekcje to najczęściej występujące objawy. Optymalny poziom wilgotności kształtuje się na poziomie ok. 40% – 60%.
Z drugiej strony negatywne konsekwencje niesie także oddychanie nadmiernie wilgotnym powietrzem. Duża wilgoć to dobre środowisko do rozmnażania się bakterii, wirusów i alergenów. Oddychając nadmiernie wilgotnym powietrze, narażamy się na kaszel, zapalenie gardła, napady duszności oraz dolegliwości oskrzeli oraz płuc.
Jak zadbać o dobrą jakość powietrza w domu?
Na szczęście mamy wpływ na to, jakim powietrzem będzie oddychało nasze dziecko w domu lub mieszkaniu. Sięgając zarówno po naturalne metody, jak i odpowiednie sprzęty AGD możemy usunąć zanieczyszczenia z powietrza, jak i zapewnić optymalny poziom wilgotności. Z pewnością najbardziej tradycyjną metodą dbania o jakość powietrza w domu, jest wyposażenie go w rośliny doniczkowe, które radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń. Kilka lat temu, w specjalnym badaniu NASA wykazało, jakie rośliny skutecznie usuwają zanieczyszczenia z powietrza. Na liście tej znalazły się m.in.: dracena, skrzydłokwiat, paprotka, sanseweria, fikus, gerbera, bluszcz oraz wiele innych gatunków. Co warto jednak podkreślić, rośliny te nie są w stanie całkowicie usunąć wszystkich składników smogu. W badaniu NASA analizowano bowiem skuteczność roślin (a właściwie podłoża roślin) w usuwaniu tylko 3 gazów, z całkowitym pominięciem zanieczyszczeń z zewnątrz (a smog przecież pochodzi z zewnątrz). Nie ulega jednak wątpliwości, że obecność roślin w domach jest bardzo mile widziana. Nie tylko wpływają na lepszą jakość powietrza, ale też poprawiają walory estetyczne.
W kwestii dbania o odpowiednią wilgotność powietrza jedną z najpopularniejszych metod zwiększenia wilgotności jest montaż pojemników z wodą na grzejnikach lub zwyczajne położenie na nich mokrych ręczników. Z pewnością jest to bardzo tania i nie wymagająca specjalnego zachodu metoda podwyższenia wilgotności w pomieszczeniu. Ma jednak wady. Uniemożliwia doprowadzenie do optymalnego poziomu wilgotności w przypadku gdy powietrze jest bardzo suche. Ponadto unosząca się para wodna może utrudniać oddychanie. Nawilżanie parowe może także negatywnie wpłynąć na kondycję drewnianych elementów wyposażenia. Dlatego z tej metody nawilżania można skorzystać doraźnie, jednak w dłuższej perspektywie nie jest ona najlepszym rozwiązaniem.
Skuteczną pomoc w usunięciu zanieczyszczeń oraz zapewnieniu właściwego poziomu nawilżenia mogą nam przynieść dobrze dobrane sprzęty AGD. Mowa tu oczywiści o oczyszczaczu powietrza oraz nawilżaczu. Coraz popularniejsze stają się także jonizatory powietrza, których zadaniem jest utrzymanie równowagi jonowej w pomieszczeniu. Jej zaburzenie prowadzi do gorszego samopoczucia, problemów z koncentracją oraz snem. Producenci sprzętu AGD mają swojej ofercie naprawdę wysokiej klasy urządzenia, które zadbają o doskonałą jakość powietrza. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są sprzęty 3w1 czyli oczyszczacze z dodatkową funkcją nawilżania oraz jonizacji. Zakup takiego urządzenia to podwójna oszczędność – pieniędzy oraz miejsca. Zamiast 3 sprzętów wystarczy bowiem tylko 1.
Jaki model oczyszczacza wybrać?
Nie jest to łatwe zadanie, gdyż asortyment na rynku jest naprawdę spory. W pierwszej kolejności warto skupić się na urządzeniach producentów o znanej marce. Kupując oczyszczacz nieznanego producenta ryzykujemy, że kupimy produkt na 1 sezon, bez możliwości dokupienia w kolejnym sezonie filtrów i innych części eksploatacyjnych. Przy wyborze konkretnego modelu kierujmy się przede wszystkim parametrami technicznymi, a dopiero potem designem. Chociaż z drugiej strony w ostatnich latach producenci wypuścili na rynek całkiem nowe serie oczyszczaczy o naprawdę ciekawych liniach wzorniczych. Pamiętajmy jednak, że kluczowe znaczenie będzie miało dopasowanie oczyszczacza do potrzeb pomieszczenia, w którym będzie on pracował.
Spośród bardzo dużej gamy urządzeń naszej uwadze na pewno nie umkną oczyszczacze topowego producenta w tym zakresie – japońskiego Sharpa. Urządzenia te wyróżniają się wielością funkcji. A wielokrotnie nagradzana technologia jonizacji Plasmacluster to znak rozpoznawczy tych urządzeń. Jedna z nowszych serii godna polecenia, to seria UA-HG, w której znajdziemy bardzo ciekawe modele wyposażone w funkcję oczyszczania, nawilżania oraz jonizacji Plasmacluster:
- Sharp UA-HG30E-B – niewielkich wymiarów oczyszczacz przeznaczony do powierzchni 21 m2. Czarna obudowa prezentuje się bardzo designersko.
- Sharp UA-HG40E-L – oczyszczacz powietrza w białej obudowie przeznaczony do powierzchni do 28 m2. Urządzenie zaskakuje bardzo cichą pracą (od 19 dB).
- Sharp UA-HG40E-T – brązowa wersja oczyszczacza, który przekonuje cichą pracą oraz energooszczędnością. Doskonale radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń w pomieszczeniach do 28 m2.
- Sharp UA-HG50E-L – wydajny i jednocześnie bardzo cichy (od 19 dB) oczyszczacz powietrza przeznaczony do powierzchni max. 38 m2. Wyposażony jest dodatkowo w 6 czujników (PM2,5, kurzu, zapachów, temperatury i wilgotności, światła ruchu)
- Sharp UA-HG60E-L – to najwydajniejszy oczyszczacz w tej serii, który bardzo dobrze poradzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń z powierzchni max. 50 m2. Posiada 6 czujników i umożliwia skorzystanie z kilku trybów pracy automatycznej.
Oczyszczacze Sharp są bardzo pomocne w walce z alergiami wziewnymi. Technologia jonizacji powietrza Plasmacluster nie tylko pomaga w usunięciu zanieczyszczeń, ale także doskonale radzi sobie z eliminacją mikrobów, alergenów, pleśni i wirusów z powietrza. Dodatkową zaletą jest wysoka skuteczność w usuwaniu zapachów, w tym także tych bardzo uciążliwych (dymu papierosowego, zapachu zwierząt).
Zadbaj o zdrowie powietrze dla siebie i swojego dziecka!
Komentarze