Czym jest telemedycyna i jak z niej korzystać?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Wraz z postępem technologicznym i zmianami na świecie związanymi z pandemią COVID-19 coraz bardziej popularne stało się korzystanie z usług telemedycyny. Jest to łatwa i wygodna forma kontaktu z lekarzem. By z niej skorzystać, wystarczy dostęp do Internetu i telefon komórkowy.

Wiele osób nie ma możliwości, by udać się osobiście do przychodni, dlatego teleporada jest wyjściem naprzeciw potrzebom pacjentów.

Czym jest telemedycyna?

Telemedycyna to świadczenie usług medycznych za pośrednictwem Internetu i telefonu. Pacjent wybiera przychodnię, w której przyjmuje lekarz online, i umawia się z nim na teleporadę, odbywającą się zazwyczaj za pomocą telefonu komórkowego lub komunikatora internetowego.

Początki telemedycyny w USA sięgają lat 60. Wszystko zaczęło się od dbania o zdrowie amerykańskich żołnierzy, którzy znajdowali się w bazach wojskowych na całym świecie, przez lekarzy z USA za pośrednictwem sieci teleinformatycznej. Następnie telemedycyna była wykorzystywana przez NASA, która na odległość dbała o zdrowie astronautów wysyłanych w kosmos.

Jak można skorzystać z telemedycyny?

Korzystanie z porad lekarskich w ramach telemedycyny jest coraz bardziej popularne w naszym kraju. Aby skorzystać z porad lekarza online, trzeba wykonać kilka prostych kroków:

  1. wybrać przychodnię online;
  2. umówić wizytę z wybranym lekarzem (internistą, pediatrą lub specjalistą) za pośrednictwem strony internetowej;
  3. opłacić wizytę;
  4. odebrać telefon od lekarza, który dzwoni z poradą.

Dzięki takiej formie świadczenia usług medycznych unikamy stania w kolejkach. W internetowych przychodniach wizyta z lekarzem najczęściej odbywa się w ciągu kilkunastu minut (do godziny) od momentu umówienia się na wizytę.

Kiedy można skorzystać z porad lekarza online?

Z porad lekarza online można skorzystać zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Czasami zdarza się tak, że nie mamy czasu i fizycznej możliwości, by udać się do przychodni i spotkać się z lekarzem na żywo. Wtedy doskonałym rozwiązaniem jest teleporada. Za jej pośrednictwem lekarz może postawić diagnozę, zalecić odpowiednie leki, wypisać receptę na kontynuację przyjmowanych leków, wystawić zwolnienie lekarskie czy skierowanie na dalsze badania.

Z porad lekarza online można korzystać w sytuacjach nagłych. Kiedy bardzo źle się czujemy i nie damy rady dotrzeć do przychodni. Gdy zachoruje nasze dziecko lub ktoś nam bliski i potrzebujemy jak najszybciej podać mu leki lub otrzymać diagnozę. Choroba może nas dopaść również wtedy, gdy nie będziemy przebywać w miejscu zamieszkania, np. będziemy na wakacjach z dala od domu. Porada lekarza online okaże się w tej sytuacji bardzo pomocna.

Zdarza się i tak, że bardzo dużo pracujemy i nie mamy czasu na to, by iść do tradycyjnej przychodni. Niestety czujemy, że nasz stan zdrowia wymaga konsultacji lekarskiej. Wtedy doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porad lekarza online. Oceni on, czy konieczne są dalsze badania lub przyjmowanie leków.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.