Czy zarodek jest chroniony na początku ciąży?

Początek ciąży to bardzo specyficzny okres w rozwoju dziecka. Kobiecy organizm zaczyna się już bowiem powoli przygotowywać do przyjęcia zarodka. Z drugiej strony przyszła mama nie wie jeszcze, że jest w ciąży przez co jej codzienne zachowanie może w niczym nie odbiegać od normy. Niektóre nawyki, a tym bardziej używki mogą jednak znacząco zaburzyć prawidłowy rozwój płodu, a nawet doprowadzić do jego utraty. Czy zarodek jest więc chroniony na początku ciąży?

Czy zarodek jest chroniony na początku ciąży?

3. tydzień ciąży – początek istnienia nowego życia

Trzeci tydzień ciąży to jednocześnie pierwszy tydzień po zapłodnieniu. Wiek ciąży liczy się bowiem dokładnie od dnia wystąpienia ostatniej miesiączki, a więc na około dwa tygodnie przed owulacją. Mniej więcej pomiędzy 6. a 8. dniem od poczęcia zarodek dociera do macicy, gdzie następuje jego zagnieżdżenie. W tym czasie jest jednak cały czas chroniony przed negatywnymi czynnikami
zewnętrznymi przez kobiecy organizm. Ze względu na to, że płód nie został jeszcze faktycznie połączony z ciałem przyszłej mamy to w żaden sposób nie zagrażają mu szkodliwe substancje, z którymi ma ona wtedy do czynienia. Przez pierwsze kilkanaście dni życia dziecka ani spożywany alkohol, ani stosowane zabiegi kosmetyczne czy przyjmowane antybiotyki nie wpłyną więc na prawidłowy rozwój maleństwa.

W kolejnych dniach również występuje bardzo małe ryzyko, aby coś mogło zaszkodzić dziecku, ponieważ bardzo szybkie tempo dzielenia i namnażania się zdrowych komórek płodu nie jest zależne od organizmu mamy. Warto przy tym zauważyć, że jeśli rzeczywiście jakieś sytuacje poważnie zagrożą zarodkowi to po prostu on nie przetrwa. U kobiety normalnie pojawi się więc menstruacja, a ona nawet nie będzie podejrzewała, że mogła być w ciąży. Należy również zdawać sobie sprawę, że poronienie na tym etapie
nie jest w żaden sposób powiązane z zachowaniem potencjalnej mamy, ani prowadzonego przez nią trybu życia.

Ochrona zarodka w kolejnych tygodniach ciąży

Około 14. dnia po owulacji u kobiety powinna wystąpić miesiączka. Jeśli jej nie ma, a potencjalni rodzice wcześniej starali się o dziecko to znak, że prawdopodobnie doszło do zapłodnienia. Pomiędzy 15. a 60. dniem ciąży następuje najważniejszy dla prawidłowego rozwoju maleństwa okres. To właśnie wtedy może dojść bowiem zarówno do poronienia, jak i powstania poważnych wad płodu. Specjaliści przyjmują, że aż około 26% wszystkich ciąż, w tym tylko 10% rozpoznanych zostaje przerwanych przez negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

Poronienie w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu najczęściej jest jednak wynikiem nieprawidłowej liczby chromosomów w materiale genetycznym zarodka bądź nieudanej implantacji. Kiedy kobieta zorientuje się już, że spodziewa się dziecka to bezzwłocznie musi wprowadzić do życia zdrowe nawyki oraz całkowicie zrezygnować z używek. 

Zagrożenia dla płodu na początku ciąży

Od 15. dnia ciąży występuje poważne ryzyko zagrożenia płodu. Zarodek nie jest już wtedy chroniony, a wręcz przeciwnie – zostaje najbardziej narażony na niebezpieczeństwa. Z pewnością przyszła mama musi wtedy całkowicie zrezygnować z alkoholu. Zarówno niewielkie dawki, jak i regularne spożywanie trunków może bowiem doprowadzić do nieodwracalnych wad rozwojowych płodu. Oczywiście spore zagrożenie dla dziecka stanowi również palenie papierosów. Dodatkowo dla większego bezpieczeństwa należy też unikać towarzystwa innych osób palących. U kobiet narażonych na działanie nikotyny częściej dochodzi do poronień, wystąpienia ciąży pozamacicznej lub odklejenia łożyska. Koniecznie na początku ciąży trzeba także dokładnie przyjrzeć się stosowanym lekom. Niektóre z nich systematycznie kumulują się w organizmie, przez co negatywnie oddziałują na płód, nawet gdy zostaną odstawione. Wśród nich
lekarze wymieniają m.in. leki na trądzik, nadciśnienie tętnicze bądź padaczkę. Już na etapie planowania ciąży warto więc skonsultować się z lekarzem, żeby fachowo ocenił, które medykamenty powinny zostać natychmiastowo odstawione. 

Kobiecy organizm został tak stworzony, żeby w jak największym stopniu skutecznie chronić nowo poczęte życie. Przez pierwsze dwa tygodnie po zapłodnieniu potencjalna mama nie musi się więc obawiać, że swoim zachowaniem zrobi zarodkowi krzywdę. Po tym czasie koniecznie należy jednak zacząć bardziej dbać o siebie i natychmiastowo odstawić wszystkie używki, aby nie doprowadzić do rozwoju wad u płodu, a tym bardziej poronienia. 

Bibliografia:Bień A., Opieka nad kobietą ciężarną, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
2009.Stadnicka G., Opieka przedkoncepcyjna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*