Czy z katarem dziecko może iść do przedszkola?

Temat kataru, a właściwie nieżytu nosa, wzbudza wśród rodziców wiele kontrowersji. Część z nich bowiem uważa, iż objaw ten jest całkowicie niegroźny i o ile nie towarzyszą mu inne symptomy choroby (wysoka gorączka, uporczywy kaszel, czy też bardzo złe samopoczucie), nie jest przeciwwskazaniem do wysłania dziecka do przedszkola. Druga grupa jest natomiast zdania, że katarowi u malucha zawsze powinna towarzyszyć wizyta u lekarza i absencja w przedszkolu. Co jednak na ten temat mówią pediatrzy?

Katar u dziecka – jak często występuje i jakie są jego przyczyny?

Bez wątpienia katar, zwłaszcza u dzieci najmłodszych, występuje niezwykle często (statystyki mówią, iż u maluchów w wieku przedszkolnym może pojawiać on się nawet 8 do 12 razy rocznie), a jego pojawienie się może być objawem wielu chorób. Najczęściej jednak, u jego podłoża leżą powszechnie spotykane infekcje wirusowe (grypa, czy też przeziębienie) oraz alergie (tak zwany katar alergiczny będący odpowiedzią organizmu na konkretne alergeny). Niemniej jednak, jeśli katar ma charakter ropny (wydzielina ma żółto-zielony kolor) i towarzyszy mu gorączka, czy też uporczywy kaszel to może być on spowodowany przez o wiele groźniejszą w skutkach i wymagającą często antybiotykoterapii, infekcję bakteryjną.

Katar w przebiegu przeziębienia, a przedszkole

Jak wspominaliśmy wcześniej, przeziębienie, a mówiąc szerzej infekcje wirusowe, są najczęstszą przyczyną kataru u dzieci (wydzielina o początkowo wodnistym charakterze, z czasem gęstniejąca). Charakteryzują się one stosunkowo łagodnym przebiegiem, dużą zakaźnością (największą w pierwszych 3 dniach choroby) oraz szeregiem objawów współtowarzyszących takich, jak bóle głowy i mięśni, złe samopoczucie, czy też stany podgorączkowe.

Sam w sobie, katar taki nie jest przeciwwskazaniem do uczęszczania dziecka do przedszkola, o ile nie manifestuje ono ciężkich objawów oraz nauczone jest przestrzegania podstawowych zasad higieny (zasłanianianie chusteczką ust przy kichaniu, czy też częste mycie rąk). Biorąc jednak pod uwagę duża zakaźność charakteryzującą infekcje wirusowe, zwłaszcza w ich początkowym okresie, dobrym pomysłem jest, o ile to oczywiście możliwe, pozostawienie dziecka w domu w trakcie pierwszych dni zakażenia.
Jeśli chodzi o leczenie kataru w przebiegu przeziębienia, nie jest ono wymagane, a wręcz brak jest leków, które byłyby skuteczne i skracały czas trwania infekcji. Nie mniej jednak należy dbać o dobre nawadnianie malucha oraz regularne pozbywania się przez niego wydzieliny gromadzącej się w nosie.

Katar w przebiegu infekcji bakteryjnej, a przedszkole

Katar w przebiegu infekcji bakteryjnej występuje o wiele rzadziej w stosunku do swojego wirusowego oraz alergicznego odpowiednika i charakteryzuje się gęstą, ropną wydzieliną oraz silnie wyrażonymi objawami dodatkowymi, takim jak uporczywy kaszel, wysoka gorączka (powyżej 38 stopni Celsjusza), czy też bardzo złe samopoczucie dziecka.

Ponadto, katar w przebiegu infekcji bakteryjnej jest przeciwwskazaniem do uczęszczania do przedszkola, jak i szkoły, a wskazaniem do pilnej wizyty u lekarza pediatry, który, o ile będzie to konieczne, zaleci leczenie za pomocą antybiotyków oraz odpoczynek w domu.

Katar alergiczny, a przedszkole

Katar alergiczny wywołany jest uczuleniem na określony alergen (najczęściej roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt oraz różnego rodzaju pyłki) i zazwyczaj ma charakter wodnisty oraz towarzyszy mu uczucie zatkania nosa, kichanie, czy też łzawienia oczu lub objawy skórne (wysypki o charakterze pokrzywkowym). W przeciwieństwie do infekcyjnego nieżytu nosa nie jest zaraźliwy i nie wymaga izolowania chorego dziecka, a co za tym idzie, nie jest przeciwwskazaniem do wizyty malucha w przedszkolu. Oczywiście, wyjątek stanowi sytuacja, gdy objawy alergii są na tyle silnie wyrażone, że nasza pociecha ma trudności w normalnym funkcjonowaniu (na przykład uczulenie przebiega z obrzękiem dróg oddechowych i dziecko ma problem z normalnym oddychaniem).

Co warte podkreślenia, katar alergiczny, w każdym przypadku, jest wskazaniem do wizyty u lekarza alergologa oraz stosowania odpowiedniego leczenia (leki przeciwhistaminowe oraz wziewne glikokortykosteroidy) i unikania czynników wywołujących objawy.
Podsumowując, katar, zwłaszcza u najmłodszych dzieci, jest objawem bardzo częstym. Na szczęście, w większości przypadków jest on stosunkowo niegroźny i nie stanowi bezwzględnej przeszkody w uczęszczaniu naszego malucha do przedszkola, czy też szkoły.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy