Czy warto zainwestować w szczoteczkę soniczną dla dzieci?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Zęby mleczne i ich pielęgnacja dawniej były traktowane nieco po macoszemu. Obecnie dobrze wiemy, że kondycja „mleczaków” nie pozostaje bez wpływu na rozwój zębów stałych. Niejednokrotnie dojść może do przykrych konsekwencji zaniedbanych pierwszych zębów. Ich przedwczesna ewentualna utrata zasadniczo wpływa na układ szczęk oraz decyduje o tym, jak zgryz będzie prezentować się w przyszłości.

Tymczasem dzieci, szczególnie te najmłodsze, nawet, jeżeli chętnie dbają o ząbki, to często mają trudności z dokładnym myciem przy pomocy klasycznej szczoteczki. Nie bez powodu powszechnie uczymy pisania najwcześniej dopiero około szóstego lub siódmego roku życia, choć są od tej reguły wyjątki. Małe rączki i dłonie nie są jeszcze na tyle sprawne, aby we wczesnych latach życia bardzo zręcznie utrzymywać długopis albo właśnie szczoteczkę do zębów i operować z łatwością takimi przedmiotami.

Z tego powodu aby uśmiech najmłodszych przetrwał próbę czasu, warto zainwestować w nowoczesną szczoteczkę soniczną, dzięki której problemy z dziecięcą niedokładnością podczas manipulowania szczoteczką zejdą na dalszy plan. Każda elektryczna szczoteczka soniczna do zębów dla dzieci została zaprojektowana i wytworzona w taki sposób, by najtrudniejsze zadanie wykonać niejako za dzieci.

Szczoteczki takie nie należą co prawda do najtańszych na rynku, jednak kalkulując koszty zdrowotne i ekonomiczne oraz stres związany z wizytą małego dziecka u dentysty, odpowiedź na pytanie o to, czy warto w ogóle zainwestować w soniczną szczoteczkę nasuwa się sama. Pozostaje raczej pytanie: na którą szczoteczkę soniczną dla malucha najlepiej się zdecydować? I tę kwestię chcielibyśmy rozwikłać w niniejszym artykule, ponieważ szczoteczek sonicznych dla dzieci jest na rynku coraz więcej. I całe szczęście.

Co to jest szczoteczka soniczna?

Zanim zaczniemy wybierać szczoteczkę tego typu dla dzieci (https://www.shop-dent.pl/pl/menu/szczoteczki-do-zebow/szczoteczki-soniczne-dla-dzieci-250.html) lub dla dorosłych, dobrze byłoby zapoznać się ze specyfiką sonicznych szczoteczek. Szczoteczki soniczne opierają się bowiem na zupełnie innym działaniu niż szczoteczki klasyczne manualne, czy choćby nawet najbardziej tradycyjne szczoteczki do zębów elektryczne.

O ile te wymienione właśnie czyszczą powierzchnię zębów poprzez mechaniczne usuwanie osadu, to szczoteczki soniczne dodatkowo wytwarzają fale dźwiękowe o określonej częstotliwości, pomagające pozbyć się niepożądanej płytki nazębnej, z czasem zamieniającej się w kamień nazębny. Utrudniają także ponowne namnażanie się bakterii w jamie ustnej. Podczas czyszczenia zębów fale dźwiękowe wytwarzają z pasty do zębów i wody mieszaninę mikrobąbelków, która porusza się z dużą prędkością i, uderzając o powierzchnię zębów, usuwa z nich płytkę nazębną i bakterie. Dociera także na odległość kilku milimetrów dalej niż sięgają włókna, którymi, tak jak każda inna, zakończona jest także szczoteczka soniczna.

To znakomite rozwiązanie pozwalające nie tylko dokładnie wyczyścić zęby w widocznych i łatwo dostępnych miejscach, ale również tam, gdzie fizycznie nie dosięgamy końcówką szczoteczki. Trudno wymagać od malutkich dzieci, aby regularnie stosowały nici dentystyczne, irygatory do zębów i inne specjalistyczne akcesoria. Najlepsza szczoteczka soniczna dla dzieci dotrze zatem tam, gdzie dziecko nie dosięgnie. Taką szczoteczką umyje ono zęby o wiele lepiej i dokładniej nawet, jeżeli będzie to robiło jedynie bardzo powierzchownie.

Młode dziąsełka są szczególnie delikatne i wrażliwe na potencjalne mechaniczne uszkodzenia. Dzięki szczoteczce sonicznej dzieci unikają potencjalnych zranień i zadrapań, a mycie małych ząbków staje się z czasem nie tyle obowiązkiem, co codzienną przyjemnością. Szczoteczki soniczne oraz sposób ich działania są znane od wielu, wielu dekad, jednak popularność zyskują obecnie, w dwudziestym pierwszym wieku.

Dlaczego jeszcze szczoteczka soniczna do zębów dla dzieci to znakomity wybór?

Szczoteczka soniczna wpływa także na konsystencję pasty, kiedy znajdzie się już ona w buzi. Dzieci bardzo lubią puszczanie baniek, bąbelki i wszystko co musujące. W związku z tym przypadnie im do gustu także szczoteczka soniczna. Fale dźwiękowe wytwarzane przez taką szczoteczkę, oddziałując na ślinę oraz na pastę, mieszają je ze sobą, tworząc właśnie bąbelki. To nie tylko zabawa, ale także bardzo dobroczynny zabieg pomagający jeszcze lepiej usuwać niepożądaną płytkę nazębną z całej powierzchni zębów.

Szczoteczki soniczne dla dzieci a soniczne szczoteczki dla dorosłych – podstawowe różnice

Szczoteczki soniczne przeznaczone dla najmłodszych różnią się nieco od standardowych modeli, czyli tych dla dorosłych. Przede wszystkim ich główki są po prostu o wiele mniejsze niż w szczoteczkach dla osób dorosłych, dzięki czemu dzieci nie obawiają się tego, że muszą umieścić w ustach tak duży przedmiot. Poruszają się one bardzo szybko, doskonale czyszcząc, jednak nie z taką prędkością, jaką posiadają szczoteczki soniczne dla dorosłych użytkowników. Dzięki temu są wystarczająco skuteczne,a zarazem odpowiednio delikatne dla każdego małego organizmu. Jednocześnie nie trzeba mozolnie uczyć malucha wykonywania szczoteczką odpowiedniej sekwencji ruchów, co dla kilkulatka może być wyzwaniem, ale i prawdziwą zmorą, zniechęcającą go skutecznie do jakiejkolwiek higieny jamy ustnej. Przesuwanie szczoteczki sonicznej wzdłuż ząbków nie powinno sprawiać problemu, a nawet może przynosić frajdę.

Od którego momentu życia dziecka można stosować szczoteczki soniczne dla dzieci?

Dziecięce modele szczoteczek sonicznych, tak jak w przypadku wszystkich innych typów szczoteczek do zębów, są zawsze dokładnie oznaczone pod względem tego, od którego roku życia można się nimi bezpiecznie posługiwać. Są wśród nich zatem modele typowo dla przedszkolaków, ale także specjalne szczoteczki soniczne dla maluszków do trzeciego roku życia. Rzadko spotykamy noworodki z uzębieniem, dlatego te ostatnie modele przeznaczone są po prostu dla dzieci, u których pojawiają się pierwsze ząbki. Ząbkujące maluchy z przyczyn oczywistych nie są w stanie pielęgnować swoich ząbków samodzielnie. Szczoteczka soniczna to ogromne ułatwienie także dla ich opiekunów, którzy z łatwością mogą czyścić pierwsze małe ząbki. Dziecko, które przyzwyczajone jest do codziennej higieny jamy ustnej za pomocą szczoteczki sonicznej do zębów dla dzieci, prawdopodobnie chętniej będzie dbało w ten sposób o zęby także wówczas, kiedy nie będzie potrzebować pomocy ze strony rodziców lub innych osób trzecich.

Mamo, tato – myję sam i pokażę wszystko Wam!

Sam, albo sama oczywiście. Dla małego dziecka samodzielne wykonanie każdej, choćby najbardziej prozaicznej a nawet nużącej z naszego punktu widzenia czynności to ogromny sukces i powód do dumy. Mycie ząbków za pomocą szczoteczki sonicznej jest dla kilkulatka czynnością jak najbardziej osiągalną, możliwą do wykonania bez pomocy i dającą ogromną satysfakcję.

Samodzielne mycie ząbków jest także jednym ze swoistych rytuałów porządkujących dziecku rytm dnia i dających tak ważne poczucie pewnej stałości oraz bezpieczeństwa. Dzięki specjalnemu timerowi maluch dokładnie wie, że ma myć zęby do czasu aż usłyszy sygnał dźwiękowy. Po dokładnym umyciu chętnie pokaże efekty w olśniewającym uśmiechu.

Szczoteczka soniczna do zębów dla dzieci potrafi jeszcze więcej!

Szkliwo, tak samo jak dziąsła i same ząbki u małych dzieci jest bardzo wrażliwe. O wiele, wiele bardziej niż w przypadku osób dorosłych. Oprócz tradycyjnych zabiegów w gabinetach stomatologicznych, takich jak lakierowanie, lakowanie albo lapisowanie mlecznych zębów, warto zadbać o ich szkliwo w domu. Zwłaszcza, że chociażby lapisowanie nie jest działaniem stricte profilaktycznym, a dotyczy mlecznych zębów wymagających pomocy. Aby nie doszło do wizyty w celu naprawy uzębienia lepiej temu zapobiegać dbając systematyczne o dziecięce szkliwo poprzez codzienne używanie szczoteczki sonicznej. To sprawi, że będzie ono na pewno w znacznie lepszej formie niż przy posługiwaniu się szczoteczką tradycyjną.

Najlepsza szczoteczka soniczna dla dzieci – którą wybrać?

Jak zwykle na to pytanie nie mamy jednoznacznej odpowiedzi. Dzieci oraz ich potrzeby, także w zakresie higieny jamy ustnej, są bardzo różne. Wiele jest też modeli sonicznych szczoteczek. Dobrą wiadomością jest to, że systematycznie pojawiają się ich coraz nowsze modele. Tymczasem już pośród obecnie dostępnych na rynku istnieje całkiem szeroki wybór.

Zacznijmy od szczoteczki dla najmłodszych użytkowników, czyli szczoteczki sonicznej dla niemowląt i bardzo małych dzieci, przygotowanej specjalnie dla maluchów poniżej trzeciego roku życia. Przede wszystkim jej główka jest wyjątkowo mała oraz odpowiednio wyprofilowana. Ma bardzo łagodny, owalny kształt. Natomiast jej rączka jest odpowiednio gruba, żeby mogła być wygodnie trzymana w małych dłoniach jak i przez szczotkujących maluszkom zęby rodziców. Szczoteczka marki SEYSSO z przezroczystą, podświetlaną główką znakomicie dociera do wszystkich zakamarków w małej buzi, a jednocześnie pomaga rodzicom operować w niej i precyzyjnie wyszczotkować każdy maleńki ząbek. SEYSSO Baby Penguin zasilana jest baterią AAA (mniejszy niż standardowy „paluszek”). Już ten model posiada wspomniany wyżej timer. Jej włosie jest niezwykle mięciutkie a drgania są bardzo delikatne, o prędkości 16 000 ruchów na minutę. Czyści zatem niezwykle subtelnie i skutecznie. Kolejną zaletą „pingwinka” jest jego antypoślizgowa powierzchnia, dlatego nie tak łatwo wyślizgnie się on z rączek, które do pełnej sprawności charakterystycznej dla starszych od nich osób potrzebują jeszcze nieco treningu.

Powyżej trzeciego roku życia dzieci zazwyczaj wiedzą już czym jest smartfon i zaczynają przynajmniej sporadycznie korzystać z potencjału tego urządzenia. Nie oznacza to, że zachęcamy do zakupu telefonu już trzylatkowi. Wystarczy jednak na swoim aparacie zainstalować przyjazną aplikację do modelu szczoteczki sonicznej dla dzieci PHILIPS Sonicare, aby przedszkolak mógł korzystać z dodatkowych atrakcji podczas codziennego mycia zębów.

Na pewno wybierzecie najlepszy model spośród tych i wielu innych dostępnych bardzo funkcjonalnych sonicznych szczoteczek dla dzieci.

 

 

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.