Czy warto kupić karuzelę do łóżeczka?

Karuzela do łóżeczka to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych gadżetów przeznaczonych dla niemowląt. Wielu rodziców kupują ją jako element pierwszej wyprawki lub dostaje w prezencie od najbliższych. Kolorowe przedmioty zawieszone nad maluszkiem przyciągają jego wzrok, pomagają się wyciszyć, a nawet zasnąć. Niektórzy opiekunowie zastanawiają się jednak, czy aby na pewno takie akcesorium jest dziecku rzeczywiście potrzebne. Czy warto kupować więc karuzelę do łóżeczka?

Czy warto kupić karuzelę do łóżeczka?

Do czego służy karuzela do łóżeczka?

Niemowlaki już w pierwszych tygodniach życia zaczynają interesować się otoczeniem. Zwracają uwagę na kolorowe przedmioty, ciekawe kształty czy nietypowe tekstury. Wraz z upływającym czasem potrzeby te stopniowo się zwiększają. Dziecko wciąż jednak spędza większość czasu w łóżeczku, więc najbliższe środowisko powoli go nuży. Może to skutkować częstym płaczem lub domaganiem się nadmiernej
uwagi rodziców. W takiej sytuacji niezastąpiona okaże się karuzela z zawieszonymi zabawkami lub maskotkami. Jej głównym zadaniem jest efektywne wzbudzenie zainteresowania malca, co również aktywnie stymuluje jego prawidłowy rozwój. Pociecha wodząc wzrokiem za rozmaitymi przedmiotami, rozwija u siebie koordynację wzrokowo-słuchową, jednocześnie zwiększając przy tym chęć odkrywania
świata. Oczywiście, warto też pamiętać, że ruchome zawieszki doskonale zajmują niemowlęciu czas, przez co rodzice zyskują chwilę na odpoczynek. 

Czy warto kupić dziecku karuzelę do łóżeczka?

Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy zakup karuzeli do łóżeczka rzeczywiście jest konieczny, tym bardziej, że dziecko dosyć szybko z niej wyrasta. Jak się jednak okazuje tego rodzaju gadżet ma korzystny wpływ na wiele aspektów związanych z prawidłowym rozwojem malca.

Przede wszystkim znakomicie stymuluje umiejętności wzrokowe i słuchowe, dzięki czemu świetnie pobudza zmysły pociechy. Zanim jeszcze dziecko nauczy się samodzielnie przekręcać, siadać i chwytać, zawieszone maskotki wzmagają naturalną ciekawość świata.

Karuzela do łóżeczka pomaga też maluszkowi się uspokoić oraz wyciszyć. Odpowiednio dobrany model zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, gdyż pociecha zaraz po przebudzeniu i bezpośrednio przed zaśnięciem za każdym razem widzi to samo.

Melodyjki grane przez wbudowaną w karuzelę pozytywkę doskonale stymulują słuch niemowlęcia, jednocześnie ułatwiając mu zasypianie.

Z kolei starsze maluszki zabawka zachęca do rytmicznego machania nóżkami i rączkami, co oddziałuje na właściwy rozwój koordynacji ruchowej. Wielu dzieciom pomaga również odciąć się od namiaru bodźców, a tym samym spokojnie zasnąć.

Karuzela do łóżeczka – kiedy jest potrzebna?

Noworodek zaraz po urodzeniu nie ma jeszcze rozwiniętego wzroku, dlatego nie zwraca większej uwagi na otoczenie. Warto też zdawać sobie sprawę, że zbyt wczesne zawieszenie karuzeli może doprowadzić do szybkiego przebodźcowania dziecka, co również nie sprzyja jego prawidłowemu rozwojowi. Walory gadżetu z pewnością docenią za to 2. i 3. miesięczne niemowlaki, które są już w stanie dostrzec kolorowe, obracające się elementy. Zainteresowanie zabawką da się zauważyć po tym, jak maluch aktywnie wodzi wzrokiem za przedmiotami lub rozgląda się po pokoju. Bardzo istotny okaże się także czas demontowania karuzeli. Większość producentów zaleca, aby zdjąć gadżet około 5-6 miesiąca życia dziecka. Niemowlęta na tym etapie zaczynają bowiem samodzielnie wstawać i podciągać się do siadania, przez co mogłyby niechcący strącić lub zrzucić na siebie zabawkę.

Karuzela do łóżeczka jest bardzo przydatnym gadżetem, który w znaczącym stopniu zajmuje dziecko na dłuższy czas. Różnorodne, kręcące się zawieszki doskonale rozwijają zmysły malca, jednocześnie pozwalając mu się uspokoić. Należy też jednak pamiętać, że taka zabawka nie jest niczym niezbędnym w wyprawce niemowlaka, a miliony dzieci nadal z powodzeniem wychowują się bez niej.

Bibliografia:
Charęzińska A., Szulc J., Sensoryczne niemowlę. Kompendium wiedzy o rozwoju dziecka od narodzin do
18 miesiąca życia, Wydawnictwo Mamania 2022.Murkoff H., Mazel S., Pierwszy rok życia dziecka, Dom
Wydawniczy REBIS, Poznań 2016.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*